KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Elon Musk, Mars için tarih verdi: “Dört yıl içinde”

Elon Musk Mars Icin Tarih Verdi Dort Yil Icinde169575 0 SpaceX CEO’su Elon Musk, Starship roketinin geleceği hakkında açıklamalar yaptı. Musk, Starship’in ikinci test uçuşunda yörüngeye ulaşma konusunda “iyi bir şansa” sahip olduğunu aktardı. Bununla birlikte ünlü milyarder, Starship ile birlikte SpaceX’in yalnızca birkaç yıl içinde Mars’a iniş yapmayı hedeflediğini açıkladı.

SpaceX için Starship çok önemli

Starship’in birinci test uçuşu 20 Nisan’da, yüksek irtifada elle tetiklenen bir patlamayla sona ermişti. Yeniden de bu test, SpaceX’in çok sayıda bilgi toplayarak birçok güzelleştirme yapmasına imkan sağladı. Artık ise özel uzay şirketi, dünyanın en güçlü roketini tekrar fırlatmanın eşiğinde ve Musk, 5 Ekim günü Bakü’de düzenlenen Uluslararası Uzay Kongresi’nde (IAC) yaptığı açılış konuşmasında Starship’in geleceği hakkında açıklamalar yaptı.

Elon Musk Mars Icin Tarih Verdi Dort Yil Icinde169575 1 SpaceX ve Musk, Starship’in ikinci fırlatma testinden umutlu fakat bu umut, yüksek beklentileri içermiyor. Musk’a nazaran patlamayla sonuçlanan birinci test de başarılıydı ve firmanın “hızlı başarısız ol, süratli öğren” mantığıyla uyumluydu. Öte yandan NASA yetkilileri Starsip’te her şeyin çizelgeye uygun gittiğini görmek istiyor çünkü ajans, Starship ile birlikte 2025 yahut 2026’da Ay yüzeyinde Artemis 3 misyonuyla beşerli iniş yapmayı planlıyor. Halihazırda ise SpaceX, fırlatma müsaadesi için FAA’nın onayını bekliyor.

Musk açılış konuşmasında SpaceX’in Starship’te yaptığı birtakım değişikliklere de değindi. SpaceX’in birinci kere sıcak bir kademelendirme ayrımı deneyeceğini söyledi ve bunun “uçuşun en riskli kısmı” olacağını ekledi. Musk tıpkı vakitte roketin, NASA’nın Apollo programı için kullanılan Saturn V roketinden yaklaşık iki katı itiş gücü ürettiğini açıkladı. SpaceX’in gelecekteki motor yükseltmelerinden sonra 20 milyon lbs itiş gücüne ulaşılacak ve yaklaşık üç kat daha fazla itiş gücü sağlayacak.

Starship’in Mars yolculuğu

Elon Musk Mars Icin Tarih Verdi Dort Yil Icinde169575 2 Musk ayrıyeten Starship’in muazzam boyutuna da değinerek maksadın Ay’da kalıcı bir üs ve Mars’ta kent oluşturabilecek bir şey inşa etmek olduğunu belirtti. Musk, Starship’in bu yüzden bu kadar büyük olduğunu aksi takdirde çok daha küçük yapabileceklerini söyledi.

Peki Starship nihayet Mars’a ne vakit inecek? Musk, SpaceX’in “önümüzdeki dört yıl içinde” Mars yüzeyine inecek mürettebatsız bir Mars misyonu hedeflediğini söyledi. Fakat bu tarihin son derece savlı olduğunu söylemek gerek. SpaceX, yörüngenin ötesine hiç geçemedi ve Mars seyahati oldukça şiddetli. Musk, Starship’in nihayetinde “Güneş sistemindeki katı bir yüzeyin rastgele bir yerine iniş yapabilmesi gerektiğini” söyledi. Starship programının en son gayesi gerçekleşirse, insanlık nihayet çok gezegenli bir tıp haline gelmiş olacak.

İçerik
Parker Güneş Sondası, insanlar tarafından yapılan bir nesnenin çıktığı en yüksek hıza ulaştı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'ne (NASA) bağlı Parker Güneş Sondası, insanlar tarafından yapılan bir objenin1

1 dk. 7 Okundu
İçerik
Dünyanın ilk yapay enerji adası için düğmeye basıldı

Güç alanındaki atılımlar sürmeye devam ediyor. Artık santral tipi sistemler demode kalırken gelecek, güç adaları1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Anakart Modelimi Nasıl Öğrenebilirim?

Anakart Modelimi Nasıl Öğrenebilirim? - Yaşadığımız çağ nedeniyle gerek iş hayatı gerek ise normal hayatımızda1

3 dk. 15 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.