KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Dünyanın ilk yüzde 100 hidrojen gaz türbini test edildi

Dunyanin Ilk Yuzde 100 Hidrojen Gaz Turbini Test Edildi169792 0 Siemens Energy liderliğindeki bir Avrupa konsorsiyumu, saf hidrojen, doğal gaz ve bu ikisinin rastgele bir karışımıyla çalışabilen bir gaz türbinini muvaffakiyetle test ederek hidrojen gücünde çığır açtı. AB’nin Horizon 2020 programı tarafından finanse edilen HYFLEXPOWER projesi, yenilenebilir hidrojenin elektrik ve ısı üretimi için pak ve emniyetli bir güç kaynağı olarak kullanılabileceğini gösteriyor.

Dünyada bir birinci: Yüzde 100 hidrojen gaz türbini

Proje, Avrupa’nın önde gelen ambalaj üreticilerinden biri olan Smurfit Kappa‘nın Fransa’daki Saillat-sur-Vienne kağıt ambalaj tesisinde gerçekleştiriliyor. Tesis, yüzde 100’e kadar hidrojenle çalışacak halde modifiye edilmiş bir Siemens Energy SGT-400 endüstriyel gaz türbinine konut sahipliği yapıyor. Aktarılanlara nazaran türbin birinci olarak 2022 yılında yüzde 30 hidrojen karışımıyla test edildi ve artık düşük emisyon teknolojisiyle yüzde 100 hidrojenle çalışarak dünyada bir birincisi başardı. Bu da mevcut gaz yakıtlı güç santrallerinin performans yahut verimliliklerinden ödün vermeden hidrojene dönüştürülebileceğini kanıtlıyor.

Dunyanin Ilk Yuzde 100 Hidrojen Gaz Turbini Test Edildi169792 1 Siemens Energy İdare Konseyi Üyesi Karim Amin, HYFLEXPOWER projesinin hidrojen iktisadında kıymetli bir ilerlemeye işaret ettiğini tabir etti. Amin ayrıyeten elektroliz, depolama ve hidrojen dönüşümünü tek bir yerde birleştirerek elde edilen kayda kıymet sinerjinin altını çizdi ve sonuçları genişletmeye hazır olduklarını belirtti.

Bu ortada HYFLEXPOWER konsorsiyumu Siemens Energy, ENGIE Solutions, Centrax, Arttic, Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) ve dört Avrupa üniversitesini barındırıyor. Proje kapsamının endüstriyel ısı üretimini de içerecek halde genişletilmesi planlanırken teknolojinin ölçeklendirilerek ticarileştirilmesi de hedefleniyor.

İçerik
Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilere vergisiz telefon düzenlemesi şartlarını açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü kabine toplantısının akabinde yaptığı açıklamada öğrencilere vergisiz telefon ve bilgisayar1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Intel Lunar Lake işlemciler kıyaslama platformunda göründü

Bildiğiniz üzere Intel, önümüzde haftalarda merakla beklenen Raptor Lake Refresh ve Meteor Lake işlemcilerini duyuracak.1

2 dk. 5 Okundu
İçerik
MIUI 14 beklenen özelliğe kavuşuyor! Uygulama tabanlı yenileme hızı

Bildiğiniz üzere Xiaomi, hem Android 14 hem de MIUI 15 güncellemesi konusunda gündemde kalmaya devam1

2 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.