KATEGORİLER
Kripto Al Sat

CharGPT rakibi Google Bard, önemli özelliklerle güncellendi: Yenilikler neler?

Chargpt Rakibi Google Bard Onemli Ozelliklerle Guncellendi168945 0 Google bugün, üretken yapay zekalı sohbet robotu ve ChatGPT rakibi Bard‘a kıymetli bir güncelleme sağladı. Bard artık cevaplarını iki defa denetim etmenize, Gmail, Dokümanlar, Drive, Haritalar, YouTube ve Google Flights ile oteller dahil olmak üzere Google’ın kendi uygulamaları ve hizmetleriyle entegre olmanıza imkan tanıyan daha yetenekli bir hale büründü. Genel olarak suratı da arttı.

Bard, Google servislerine yelken açılıyor

Bard’ın Google hizmetlerine erişimi Bard Eklentileri/Uzantıları aracılığıyla ve şimdilik sadece İngilizce olarak gerçekleşecek. Birinci olarak Google I/O’da duyurulan eklentiler, çabucak kullanıma sunulmamıştı zira firma bunu inançlı ve sağlam bir tecrübe sunacak biçimde yaptığından emin olmak istiyordu. Görünüşe nazaran vakit gelmiş.

Ancak Google tekrar de temkinli davranıyor. Yalnızca İngilizce dilinde sunulan takviye tıpkı vakitte kullanıcı onayına da bağlı olacak. Kullanıcı istediği vakit Bard’ın Gmail, Dokümanlar, Drive yahut öteki uygulamalara erişimini iptal edebilecek.

Buna ek olarak şirket, kullanıcıların bu bilgilerin nasıl kullanıldığını ve kullanılmadığını anlamalarını sağlamak istiyor. Gmail, Google Drive yahut Dokümanlar’dan getirilen şahsî dataları kullanıyorsanız, bu bilgiler pekiştirmeli öğrenme için kullanılmayacak. Pekiştirmeli öğrenme için kullanılmamasının yanı sıra Google, Bard’ın eriştiği e-postaları hiçbir insan denetçinin de görmeyeceğini söylüyor.

Bard, köprü görevi görecek

Bununla birlikte, eklentiler bağlandıktan sonra, Bard’dan değerli e-postalarınızı okumasını, spesifik bir e-postayı bulmasını yahut özetlemesini isteyebilirsiniz. Öte yandan eklentiler sayesinde Bard, Google hizmetlerini birbirleriyle çalışabilir hale de getiriyor.

Örneğin, arkadaşlarınızla bir seyahat planlıyorsanız, Bard Gmail dizinizden herkes için en uygun tarihleri alabilir ve akabinde gerçek vakitli uçuş ve otel bilgilerine bakabilir, havaalanına giden Haritalar’dan yol tanımlarını alabilir ve hatta varış noktasında yapılacak şeylerle ilgili YouTube görüntülerini ortaya çıkarabilir. Bard tüm bunları tek bir oturumda yapabilecek. Hasebiyle Bard, bir köprü görevi görecek diyebiliriz.

Şirket, tıpkı Uzantılar modeli aracılığıyla üçüncü taraf hizmetlerini de desteklemek istediğini, lakin evvel kendi birinci taraf uygulama ve hizmetlerini kullanarak bu özelliği test etmek ve öğrenmek istediğini söylüyor.

Google’da orta düğmesi

Chargpt Rakibi Google Bard Onemli Ozelliklerle Guncellendi168945 1 Bir öteki yeni özellik ise Bard’daki “Google it” butonunu güncelleyerek chatbot’un yanıtını iki kere kontrol etmenizi sağlıyor ve Google, bunun için Google Research ve DeepMind’ın çalışmalarından yararlandığını söylüyor. “G” simgesine dokunduğunuzda, Bard’ın yazdığı her cümle, web’de karşılığı doğrulayacak içerik olup olmadığını görmek için Google aramasında kullanıyor. Söz değerlendirildiğinde, Google Arama aracılığıyla daha fazla bilgi edinmek için vurgulanan tabirlerden ilgili ilişkiye da gitmek mümkün.

Daha da değerlisi, eğer Bard, verdiği karşılıktan emin değilse ilgili cümleyi turuncu renkle vurgulamaya başlıyor. Böylelikle kullanıcılar yapay zekanın ne vakit “halüsinasyon gördüğünü”, yani yanlış bilgiye dayalı bir cevap verdiğini daha düzgün anlayabilecek. Halüsinasyonlar, yapay zeka modelleri için genel bir sorun.

Aynı sohbet birden fazla kişi tarafından kullanılacak

Chargpt Rakibi Google Bard Onemli Ozelliklerle Guncellendi168945 2 Üçüncü bir yenilik ise Bard kullanıcılarının birbirleriyle iş birliği yapabilmelerine imkan tanıyor. Artık öteki biri herkese açık bağlantı aracılığıyla sizinle bir Bard sohbeti paylaştığında, sohbete devam edebilecek ve Bard’a birebir bahis hakkında ek sorular sorabileceksiniz.

Bu, iş dünyası için de değerli bir özellik. Örneğin, bir yazılımcı olduğunuzu düşünün. Bir vazife için Bard’da taslak bir kod oluşturdunuz lakin süreçten emin değilsiniz. Sohbeti iş arkadaşınızla paylaşıp üzerinde ortak olarak çalışmanız mümkün olacak.

Ayrıca, Türkçe dahil olmak üzere artık desteklenen tüm dillerde Google Lens ile görsel yükleyebilir, cevaplarda Google Arama görselleri alabilir ve Bard’ın cevaplarını daha kolay, daha uzun, daha kısa, daha profesyonel yahut daha gündelik olacak halde değiştirebilirsiniz.

İçerik
Galaxy S24’te kullanılacak Exynos 2400’ün performansı açığa çıktı

Yaklaşmakta olan Samsung Galaxy S24 serisi hakkında yeni bilgiler duymaya devam ediyoruz. Bildiğiniz üzere son raporlar,1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
Moto Tab G84 render görüntüleri paylaşıldı: İşte tasarımı

Günümüzde Lenovo'nun alt markalarından biri olarak varlık gösteren Motorola, ürün yelpazesini genişletmeye devam ediyor. O denli ki markanın1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
iOS 17’de şimdi de WiFi sorunu yaşanıyor

Apple’ın iOS 17 güncellemesi kullanıcıların canlarını sıkmaya devam ediyor. iPhone XS'ten başlayarak birden fazla iPhone’a1

1 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.