KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Dünyanın İlk Akıllı Telefonu Simon

Dünya’nın İlk Akıllı Telefonu Simon Akıllı telefonlar artık hepimizin ellerinde ve o kadar ucuzlar ki dedelerimize dahi akıllı telefon alabiliyoruz. Fakat bundan 20 sene önce durum kesinlikle böyle değildi. Akıllı telefon denen şeyi birkaç kişi dışında kimse bilmiyordu ve normal telefonlar dahi lüks insanların işiydi. Gelin ilk akıllı telefona bir göz atalım.

İlk Akıllı Telefonun Özellikleri

Telefon 1992 yılında piyasaya sürüldü. Dokunmatik ekrana ve harici depolama sistemine sahip Simon, o dönemde insanlarda şok etkisi yarattı. Özellikle de telefonlar aramak ve mesaj atmaktan başka bir işe yaramazken insanlar Simon’ı çok özel bir telefon olarak görmeye başladılar. Nitekim o dönem telefonlarda takvim, not defteri ve hesap makinesi gibi araçlar daha yeni yeni gelişiyordu. Ancak Simon’la internete girebilir, mail gönderebilir ve oyun oynayabilirdiniz.

IBM tarafından üretilen telefon, “Kişisel İletişimci” olarak reklam edildi. Taşınabilir olması ve özel kaleme sahip olması nedeniyle kullanıcıların dikkati çeken telefon, 4 inç ekrana sahip. Ağırlığı ise günümüz akıllı telefonlarının yaklaşık olarak 3 katı. Çıktığı yıl piyasaya 899 dolarla sürülen telefon, günümüzün amiral gemisi telefonlarıyla eşdeğer fiyatta. 899 dolara iPhone X ya da Samsung Galaxy Note 10 gibi telefonları rahatlıkla alabilirsiniz.

Ancak telefon o dönem için fazlaydı. Özellikle de reklam pazarlamasında yapılan hatalı adımlar nedeniyle telefon birkaç yıl içerisinde 50 bin adet sattı. Yine de o dönemde telefon kullanım oranına baktığımızda günümüzdeki 1 milyon satış değeriyle aynı başarıyı yakaladığını söyleyebiliriz. Ancak IBM, gelecekte Simon gibi telefonlar üretmedi ve akıllı telefon pazarı, Apple’ın eline geçmeye başladı.

İçerik
Saçlar Neden Dökülür?

Saç dökülmesi bir çok nedenden kaynaklanan bir sorundur bu sorunlardan bazıları mevsim değişikliği, stres, vitamin1

2 dk. 8 Okundu
Nedir
Kemoterapi Nedir?

Kemoterapi nedir? 21. yüzyılın en önemli hastalıklarından biri olarak kabul edilen ve binlerce insanın ölmesine1

4 dk. 5 Okundu
İçerik
En Ucuz Dolar Euro Nereden Alınır?

En Ucuz Dolar Euro Nereden Alınır? Döviz kurları arasındaki en popüler ve işlevli para birimi1

2 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.