KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Dünya, önemli bir farkla kayıtlara geçen en sıcak yazı yaşadı

Dunya Onemli Bir Farkla Kayitlara Gecen En Sicak Yazi Yasadi168562 0 Sıcak hava dalgaları dünyanın birtakım bölgelerini kavurmaya devam ederken, bilim insanları bu kavurucu, ölümcül yazın kıymetli bir farkla kayıtlara geçen en sıcak yaz olduğunu belirtiyor. Avrupa Birliği’nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi’nin datalarına göre Haziran-Ağustos ayları ortası, kayıtların tutulmaya başlandığı 1940 yılından bu yana gezegenin en sıcak periyodu oldu.

Tarihin en sıcak yaz periyodu yaşandı

Copernicus’a nazaran bu yaz global ortalama sıcaklık 16,77 santigrat derece olarak gerçekleşti. 1990-2020 ortalamasının 0,66 santigrat derece üzerinde olan bu paha, Ağustos 2019‘da kırılan bir evvelki rekoru yaklaşık 0,3 santigrat derece geride bıraktı. Tüm dünyadaki ortalama hava sıcaklığını takip eden bu rekorlar çoklukla bir derecenin yüzde biri kadar artışla kırılır. Hasebiyle bunlar önemli değişiklikler.

Bu yaz, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Japonya’nın kimi bölgeleri de dahil olmak üzere Kuzey Yarımküre’nin büyük bir kısmı için rekor kıran sıcak hava dalgaları ve gibisi görülmemiş okyanus sıcaklıkları yaşandı. Bu şiddetli sıcaklıkların ne kadar “şiddetli” olduğu anlayabilmek için çabucak alttaki tabloya bakabilirsiniz.

Dunya Onemli Bir Farkla Kayitlara Gecen En Sicak Yazi Yasadi168562 1 Dünya, 2023 yılında birinci olarak tarihin en sıcak haziran ayını ve arından da tarihin en sıcak temmuz ayını yaşadı. Her ikisi de evvelki rekorları büyük farklarla aştı. Copernicus’un yeni datalarına nazaran ağustos ayı tıpkı vakitte kayıtlara geçen en sıcak ay oldu ve bu yıl Temmuz ayı hariç öteki tüm aylardan daha sıcak geçti. Ayın global ortalama sıcaklığı 16,82 santigrat derece olarak gerçekleşti – 2016’da kırılan bir evvelki rekordan 0,31 derece daha sıcak.

Copernicus’a nazaran hem Temmuz hem de ağustos aylarının sanayi öncesi seviyelerden 1,5 derece daha sıcak geçtiği iddia ediliyor ki bu, bilim insanlarının uzun vakittir iklim değişikliğinin en yıkıcı tesirlerini önlemek için dünyanın altında kalması gerektiği konusunda uyardığı değerli bir eşik. Bununla birlikte Copernicus’a nazaran Temmuz sonundan ağustos sonuna kadar her gün okyanus sıcaklıkları 2016’da kırılan bir evvelki rekoru aştı.

Öte yandan Copernicus’a nazaran yılın bitmesine dört ay kala, 2023 şu anda kayıtlardaki en sıcak yıl olan 2016’nın yalnızca 0,01 santigrat derece altında, kayıtlardaki en sıcak ikinci yıl olarak yer alıyor. Bilim insanları, ortalamadan daha yüksek deniz yüzeyi sıcaklıkları getiren ve hava durumunu etkileyen doğal bir iklim dalgalanması olan El Nino’nun gelişi göz önüne alındığında, gelecek yılın daha da sıcak olacağını söylüyor.

İçerik
Apple’ın yeni sistemi: iPhone’lar kutusu açılmadan mağazada güncellenecek

iPhone 15 ve 15 Pro modelleri, şimdi kullanıcılara ulaşmadan Apple, iOS 17.0.1 güncellemesini yayınlamış ve1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
MSI Z790 MAX anakart fiyatları sızdı: RTX 4080’den pahalı!

MSI'ın yeni Z790 MAX serisi anakartlarının fiyatları belirli oldu ve en kolay sözle yeni kartlar1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Antarktika’da ‘deniz buzu’ miktarı 45 yılın en düşük seviyesini gördü

Dünyanın geri kalanında olduğu üzere kutuplardaki deniz buzu için de bu yıl pek de düzgün1

2 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.