KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Dünya, önemli bir farkla kayıtlara geçen en sıcak yazı yaşadı

Dunya Onemli Bir Farkla Kayitlara Gecen En Sicak Yazi Yasadi168562 0 Sıcak hava dalgaları dünyanın birtakım bölgelerini kavurmaya devam ederken, bilim insanları bu kavurucu, ölümcül yazın kıymetli bir farkla kayıtlara geçen en sıcak yaz olduğunu belirtiyor. Avrupa Birliği’nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi’nin datalarına göre Haziran-Ağustos ayları ortası, kayıtların tutulmaya başlandığı 1940 yılından bu yana gezegenin en sıcak periyodu oldu.

Tarihin en sıcak yaz periyodu yaşandı

Copernicus’a nazaran bu yaz global ortalama sıcaklık 16,77 santigrat derece olarak gerçekleşti. 1990-2020 ortalamasının 0,66 santigrat derece üzerinde olan bu paha, Ağustos 2019‘da kırılan bir evvelki rekoru yaklaşık 0,3 santigrat derece geride bıraktı. Tüm dünyadaki ortalama hava sıcaklığını takip eden bu rekorlar çoklukla bir derecenin yüzde biri kadar artışla kırılır. Hasebiyle bunlar önemli değişiklikler.

Bu yaz, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Japonya’nın kimi bölgeleri de dahil olmak üzere Kuzey Yarımküre’nin büyük bir kısmı için rekor kıran sıcak hava dalgaları ve gibisi görülmemiş okyanus sıcaklıkları yaşandı. Bu şiddetli sıcaklıkların ne kadar “şiddetli” olduğu anlayabilmek için çabucak alttaki tabloya bakabilirsiniz.

Dunya Onemli Bir Farkla Kayitlara Gecen En Sicak Yazi Yasadi168562 1 Dünya, 2023 yılında birinci olarak tarihin en sıcak haziran ayını ve arından da tarihin en sıcak temmuz ayını yaşadı. Her ikisi de evvelki rekorları büyük farklarla aştı. Copernicus’un yeni datalarına nazaran ağustos ayı tıpkı vakitte kayıtlara geçen en sıcak ay oldu ve bu yıl Temmuz ayı hariç öteki tüm aylardan daha sıcak geçti. Ayın global ortalama sıcaklığı 16,82 santigrat derece olarak gerçekleşti – 2016’da kırılan bir evvelki rekordan 0,31 derece daha sıcak.

Copernicus’a nazaran hem Temmuz hem de ağustos aylarının sanayi öncesi seviyelerden 1,5 derece daha sıcak geçtiği iddia ediliyor ki bu, bilim insanlarının uzun vakittir iklim değişikliğinin en yıkıcı tesirlerini önlemek için dünyanın altında kalması gerektiği konusunda uyardığı değerli bir eşik. Bununla birlikte Copernicus’a nazaran Temmuz sonundan ağustos sonuna kadar her gün okyanus sıcaklıkları 2016’da kırılan bir evvelki rekoru aştı.

Öte yandan Copernicus’a nazaran yılın bitmesine dört ay kala, 2023 şu anda kayıtlardaki en sıcak yıl olan 2016’nın yalnızca 0,01 santigrat derece altında, kayıtlardaki en sıcak ikinci yıl olarak yer alıyor. Bilim insanları, ortalamadan daha yüksek deniz yüzeyi sıcaklıkları getiren ve hava durumunu etkileyen doğal bir iklim dalgalanması olan El Nino’nun gelişi göz önüne alındığında, gelecek yılın daha da sıcak olacağını söylüyor.

İçerik
iPhone 14 kılıfı iPhone 15’e uyar mı? İşte tüm modellerin boyut kıyaslaması

Apple, iPhone 15 serisiyle birlikte deri kılıfları satıştan kaldırdı. iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Nintendo Switch 2’nin çıkış tarihi ve fiyatı sızdırıldı

Wii U ile büyük bir başarısızlığa imza atan Nintendo, 2017 yılında hem taşınabilir hem de konut1

2 dk. 8 Okundu
İçerik
iPhone 15 Pro ilk kez canlı olarak görüntülendi: İşte tasarımı

Apple, yeni nesil iPhone 15 ve 15 Pro modellerini 12 Eylül tarihli Wonderlust etkinliğinde duyurmayı planlıyor. Dolayısıyla lansmana sayılı günler kala, iPhone1

2 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.