KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Demir Kubbe’ye yardımcı: İsrail, “Demir Işın” lazer silahını hizmete alıyor

Israil Demir Isin Lazer Silahini Hizmete Aliyor169790 0 Hamas’a karşı devam eden savaş krizinin ortasında İsrail, çeşitli tehditlere karşı hava savunma yeteneklerini güçlendirmek için ‘Demir Işın’ olarak isimlendirilen son teknoloji lazer silah sistemini birinci defa etkin muharebe hizmetine sunmaya hazırlanıyor. Birkaç yıl daha hizmete girmesi beklenmeyen sistem, İsrail’in entegre füze savunma sisteminin kısa menzilli bileşeni olarak misyon yapacak ve gelen roketleri, insansız hava araçlarını, topçu ve havan mermilerini vurabilecek.

Demir Kubbe’ye yardımcı “Demir Işın”

Iron Beam (Demir Işın), resmi ismiyle Magen ya da “Light Shield”, İsrailli savunma yüklenicisi Rafael Advanced Defense Systems tarafından 11 Şubat 2014 tarihinde Singapur Airshow’da tanıtılan bir yönlendirilmiş güç silahı hava savunma sistemi pozisyonunda. Sistem, Demir Kubbe sisteminin tesirli bir biçimde müdahale edebileceğinden çok daha yakın olan kısa menzilli füzeleri imha etmek üzere tasarlandı. Menzili 7 km olan sistem, insansız hava araçlarını (İHA) da maksat alabilecek. Iron Beam, Arrow 2, Arrow 3, David’s Sling ve Iron Dome ile birlikte İsrail’in entegre füze savunma sisteminin altıncı ögesi olacak.

Israil Demir Isin Lazer Silahini Hizmete Aliyor169790 1 Demir Işın yahut Iron Beam havadaki bir amacı yok etmek için fiber lazer kullanacak. Sistem, bağımsız bir sistem olarak ya da bir hava savunma sisteminin modülü olarak harici işaretleme ile çalışabiliyor. Öte yandan lazer sistemleri yahut daha geniş tabirle yönlendirilmiş güç silahı kullanmanın klâsik füze önleyicilere nazaran en önemli avantajları bulunuyor. Bunlar başında atış başına daha düşük maliyet, sınırsız atış, daha düşük operasyonel maliyet ve daha az insan gücü geliyor.

Donanma versiyonu da olacak

Israil Demir Isin Lazer Silahini Hizmete Aliyor169790 2 Iron Beam, 2016 yılı itibariyle yüklü olarak İsrail Savunma Bakanlığı (MoD) tarafından finanse edilirken, Rafael sistemin menzilini artırmayı ve prototipi daha da geliştirmek için öteki şirketlerle iştirak kurmayı amaçlıyordu. Aralık 2022’de Rafael ve Lockheed Martin, Iron Beam projesine dayalı bir lazer savunma sistemi kurmak için ortak bir gayret gösterdiklerini duyurmuştu. Maksat, birleştirildiğinde gücü 300 kW’a kadar artırabilen ve birebir anda birden fazla gayesi vurmak için çok sayıda ışın kullanabilen bir çift katı hal lazerinden oluşan sistem üretmekti.

Rafael firması halihazırda Demir Işın sisteminde testlerin büyük kısmını tamamladı ve kara bazlı versiyonun 3 yıl içinde operasyonel kullanıma hazır olması bekleniyor. Şirkete nazaran, deniz versiyonunun faal kullanılabilirliğe ulaşması 4 ila 5 yıl sürecek.

İçerik
Google, Android’in yeni logosunu tanıttı: İşte yeni logo

Google, At a Glance Google Assistant widget'ına yönelik güncellemeler, Lookout görsel erişilebilirlik uygulamasına yönelik geliştirmeler1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
iPhone 15 tanıtımı öncesi Apple Store kapatıldı

Apple, bugün düzenleyeceği Wonderlust etkinliği kapsamında iPhone 15 serisinin tanıtımını gerçekleştirecek. Teknoloji devi iPhone’ların yanında1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Netflix’e zam yolda: Abonelik fiyatları yakında artacak!

Netflix, yaklaşan fiyat artışını hem Hollywood müellifi hem de oyuncu grevi bitene kadar gerçekleştirmeyecek. Amerika1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.