KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Covid-19’un Eris varyantı Türkiye’de görüldü!

Covid 19 Un Eris Varyanti Turkiye De Goruldu168811 0 Uzun müddettir dünyanın gündeminden çıkan Covid-19, yeni varyantı ile geri döndü. Pek çok ülkeye yayılan Covid-19 Eris varyantı Türkiye’de görüldü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, X (Twitter)’te yaptığı açıklamada 9 kişide Eris varyantı görüldüğünü açıkladı. Hususla ilgili açıklamasında şu tabirlere yer verdi:

“Endişe konusu sayılamayacak bir gelişme. Hasta etme gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı, Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 bireyde görüldü. Yurt dışı temaslı ve tıpkı ildeler. Mevcut önlemlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz. Durum diğer ülkelerde yaygın, bizde de ortaya çıkması mümkündü. Büyüklerimizi, kronik hastalarımızı koruyacağız.”

Tat ve koku kaybı yaşanıyor

Covid-19’un Omicron ailesinin yeni üyesi olan Eris (EG.5.1) varyantı hakkında açıklamalarda bulunan Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Şevket Özkaya, Kovid-19’un yeni varyantında en sık rastlanan şikayetin tat ve koku kaybı olduğunu belirtti. Önümüzdeki günlerde hadiselerin artabileceğine vurgu yaparak, “Okulların açılması ve yurt dışı seyahat hareketliliğinin artmasının yanı sıra hava sıcaklıklarının azalması ile önümüzdeki günlerde hadiselerde artış olacağını kestirim ediyoruz.” ikazında bulundu.

Dünya Sıhhat Örgütü’nden açıklama

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, kuzey yarım kürede kış mevsimi öncesinde Kovid-19 hadiselerinde telaş verici artışın yaşandığını, Orta Doğu ve Asya’nın birtakım bölgelerinde ölümlerin, Avrupa’da ise ağır bakıma yatışların arttığını belirtti.

İçerik
Samsung Galaxy S24’ün muhtemel tasarımı ortaya çıktı

2024 yılının en çok beklenen akıllı telefonları ortasında yer alan Samsung Galaxy S24 serisinin önümüzdeki ​​​​​​aylarda tanıtılması bekleniyor.1

2 dk. 9 Okundu
İçerik
Türk donanmasına 100 km menzilli hava savunma füzesi katılıyor

Türk savunma endüstrisi hava savunma sistemlerinde ilerlemeye devam ediyor. Kara platformlarında elde edilen gelişmeler artık1

2 dk. 7 Okundu
İçerik
iPhone ekranlarında gizli QR kod: Ne işe yarıyor?

iPhone’un ekranında QR kod olduğunu biliyor muydunuz? Muhtemelen fark etmemişsinizdir. 2020 ve daha sonra çıkan1

2 dk. 8 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.