KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Covid-19’un Eris varyantı Türkiye’de görüldü!

Covid 19 Un Eris Varyanti Turkiye De Goruldu168811 0 Uzun müddettir dünyanın gündeminden çıkan Covid-19, yeni varyantı ile geri döndü. Pek çok ülkeye yayılan Covid-19 Eris varyantı Türkiye’de görüldü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, X (Twitter)’te yaptığı açıklamada 9 kişide Eris varyantı görüldüğünü açıkladı. Hususla ilgili açıklamasında şu tabirlere yer verdi:

“Endişe konusu sayılamayacak bir gelişme. Hasta etme gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı, Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 bireyde görüldü. Yurt dışı temaslı ve tıpkı ildeler. Mevcut önlemlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz. Durum diğer ülkelerde yaygın, bizde de ortaya çıkması mümkündü. Büyüklerimizi, kronik hastalarımızı koruyacağız.”

Tat ve koku kaybı yaşanıyor

Covid-19’un Omicron ailesinin yeni üyesi olan Eris (EG.5.1) varyantı hakkında açıklamalarda bulunan Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Şevket Özkaya, Kovid-19’un yeni varyantında en sık rastlanan şikayetin tat ve koku kaybı olduğunu belirtti. Önümüzdeki günlerde hadiselerin artabileceğine vurgu yaparak, “Okulların açılması ve yurt dışı seyahat hareketliliğinin artmasının yanı sıra hava sıcaklıklarının azalması ile önümüzdeki günlerde hadiselerde artış olacağını kestirim ediyoruz.” ikazında bulundu.

Dünya Sıhhat Örgütü’nden açıklama

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, kuzey yarım kürede kış mevsimi öncesinde Kovid-19 hadiselerinde telaş verici artışın yaşandığını, Orta Doğu ve Asya’nın birtakım bölgelerinde ölümlerin, Avrupa’da ise ağır bakıma yatışların arttığını belirtti.

İçerik
Microsoft, Windows 7’den Windows 11’e ücretsiz yükseltmeyi sonlandırdı

Windows 7’den Windows 11’e ücretsiz yükseltme yolu daha çok yasal bir boşluktu. Windows 10 çıktığında1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Çin’in iPhone yasağı sonrası Apple hisseleri çakıldı

Çin’deki kritik devlet kurumlarında iPhone veya yabancı eserlerin kullanımı çalışanlar için aslında yasaktı fakat bir1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Xiaomi Watch 2 Pro’nun çıkış tarihi resmen açıklandı: İşte beklenen özellikler

Bildiğiniz üzere giyilebilir teknolojilere olan yatırımlarını sürdüren Xiaomi, uzun vakittir beklenen Xiaomi Watch 2 Pro modelini tanıtmaya hazırlanıyor.1

1 dk. 5 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.