KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Bataryalarda devrim: Çin, daha önce hiç görülmemiş bir cevher keşfetti

Cin Daha Once Hic Gorulmemis Bir Cevher Kesfetti169766 0 Çinli bilim insanları, üstün iletken özellikleri nedeniyle ilgi gören az bir toprak elementi içeren ve daha evvel hiç görülmemiş bir cevher çeşidini ortaya çıkardı. South China Morning Post’un haberine nazaran, niobobaotit olarak isimlendirilen cevher niyobyum, baryum, titanyum, demir ve klorürden oluşuyor.

Odak noktası: Niyobyum

Heyecana neden olan niyobyum: Bu açık gri metal, şu anda çoğunlukla kıymetli bir yük katmadan güçlendirdiği çelik üretiminde kullanılıyor. Royal Society of Chemistry’ye nazaran niyobyum başka alaşımların (metallerin karışımından oluşan malzemeler) imalinde da kullanılıyor ve düşük sıcaklıklarda süper iletken olduğu için parçacık hızlandırıcılarda ve öteki gelişmiş bilimsel ekipmanlarda bulunabiliyor. Aktarılanlara nazaran İç Moğolistan’ın Baotou kentindeki yeni cevher keşfi, şu anda niyobyumunun yüzde 95’ini ithal eden Çin için bir talih kuşu olabilir.

Cin Daha Once Hic Gorulmemis Bir Cevher Kesfetti169766 1 Bilim beşerlerine nazaran Çin’in bu keşfi, ülkeyi kendi kendine kâfi hale getirebilir. Fakat elbette ki bu, niyobyumun hacmine ve kalitesine bağlı olacak. Öte yandan Brezilya bu az toprak metalinin dünyadaki en büyük tedarikçisi, Kanada ise ikinci sırada yer alıyor. Birebir vakitte ABD de Nebraska’da bir niyobyum madeni projesi üzerinde çalışıyor.

Elektrikli arabalar için ihtilal niteliğinde

Niyobyum birebir vakitte bataryalar için de değerli. Araştırmacılar niyobyum-lityum ve niyobyum-grafen bataryalar geliştirmek için çalışıyor. Uzmanlara nazaran bu piller, lityum ile birlikte kullanıldığında yangın riskini azaltabilir. Niyobyum-lityum piller ayrıyeten daha hızlı şarj olur ve klâsik lityum pillere nazaran daha sık şarj edilebilir.

Mayıs ayında, niyobyum-grafen pilleri geliştiren Singapur Ulusal Üniversitesi’ndeki (NUS) araştırmacılar, pillerin yaklaşık 30 yıl – lityum-iyon pillerden 10 kat daha uzun – dayanabileceğini ve 10 dakikadan daha kısa müddette büsbütün şarj olabileceğini söylüyor. Hasebiyle bu ender metal, gelecekte çok daha fazla talep görebilir.

İçerik
Tarihi görev: NASA, bozulmamış ilk asteroit örneğini Dünya’ya getiriyor

NASA, ajansın uzayda topladığı birinci asteroit örneğinin hafta sonuna kadar Dünya'ya ulaşacağını açıkladı. Uzay ajansı,1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Elon Musk, Mars için tarih verdi: “Dört yıl içinde”

SpaceX CEO'su Elon Musk, Starship roketinin geleceği hakkında açıklamalar yaptı. Musk, Starship'in ikinci test uçuşunda1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
vivo iQOO 12 serisinin bir özelliği daha belli oldu: Kamerada rakipsiz olabilir

Akıllı telefon devi Vivo'nun alt markalarından iQOO, iQOO 11 serisinin halefi olacak iQOO 12 ve 12 Pro1

1 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.