KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Çocuklar neden şiddete başvurur? Çocuklarda vurma alışkanlığı nasıl giderilir?

Çocuklarını hayatının geri kalan kısmında sağlıklı ve nizamlı bir formda devam etmesini amaçlayan anne babalar, çocuklarının durduk yere gelen vurma alışkanlığından şikayet etmektedir. Etraflarına ve kendilerine ziyan veren çocuklar için bu durumun düzeltilmesi gerektiğini belirten uzmanlar çocuklardaki şiddet sorunu için uyardı. Çocuklar neden şiddete başvurur? Çocuklarda vurma alışkanlığı nasıl giderilir?

Saldırganlık insanoğlunun yapısında bir dürtü olarak yer almaktadır. Çoklukla karşı tarafa fizikî ve sözel olarak uygulanabilen şiddet, çocuklarda bebeklikten başlayıp ergenliğe kadar uzanan bir süreçte rol oynamaktadır. Bebeklik periyodunda karşımıza faal olarak öfke, ağlama ve elini kolunu sağa sola vurmak hareketleri görüldüğünü belirten uzmanlar, ileriki yaş periyodunda çocuklarda eşyaları yerlere atma, birbirine vurma, ısırma üzere karşı tarafa hasar ve ziyan veren davranışların olduğunu belirtti. Birtakım çocuklarda sözel saldırganlığın geliştiği bu devirde, denetim altına alınamayan saldırganlık sebebi ile çocuğun ergenlik çağında önemli sorunlara yol açabileceği söz edildi.

4W3S3 1654084478 3591

şiddet uygulayan çocuk

ÇOCUK NEDEN ŞİDDETE BAŞVURUR?

Saldırganlığın ve bir çok şiddet eğiliminin altında yatan nedenlerin varlığına dikkat çeken uzmanlar, kimi çocuklarda bu durumun dürtüsellikten çıkıp alışkanlık haline geldiğini öne sürdü. Bu davranış biçiminin vakitle kendini tabir etmenin bir yolu olduğunu da savunan uzmanlar, bu hareketlerin durulmasına yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini açıkladı.

Hj47H 1654084501 2172

şiddet uygulayan çocuk

Bir çok çocuğun bu davranışlarının altında yatan nedenlerin en temelinde, çocuğun gereksinimlerinin karşılanmaması yatmakta olduğunu söz eden uzmanlar, itimat hissine yönelik anne babanın yaptığı yanılgıların bir sonucu olabildiğini bildirdi. Aile içi rollerde dağılım ve anne baba ortasındaki münasebetin değerli olduğu, aslında çocuğun dış dünyaya yönelik öğrendiği bir çok şeyin aile içinden almış olabileceği açıklandı. Ailede yaşanan değişikliklerin (boşanma, taşınma, iflas, mevt, hastalık vb.) çocuğun agresifleşmesinde ve saldırganlaşmasında faal rol oynadığı belirlendi. Fizikî olarak cezalandırılan çocukla, aile içinde birinin şiddet gördüğünü ya da şiddete uğrayanın kendisi olduğu çocuk modellerinde görülebildiği üzere, şiddet sahnelerine maruz kalan, anne baba ortasındaki uyuşmazlığı bilen çocukların bile şiddete sebebiyet verdiği öğrenildi.

SALDIRGAN ÇOCUKLARIN GENEL ÖZELLİKLERİ

Çocuklarda bir birden fazla genel olarak görülse de yaşadığı toplum ve etraf faktörüne nazaran değişiklik göstermektedir. 

  • Kendilerinin anlaşılmadığını düşündüklerinde kızma ve öfkelenme
  • Kısıtlanma yahut engellenmede kural çiğneme, umursamama durumu ve etraflarında tüm herkesle bir uyuşmazlık hali içerisinde yaşanan problemler
  • Okuldaki arkadaşlarına ders sırasında rahatsız edici davranışlarda bulunma
  • Fiziksel olarak daime sertleşmeye hazır olan çocuk, kolay durumlar karşısında dahi ani reaksiyonlarla karşılık verir
  • Duygularını söz etme istikametinde epeyce zayıf olduğundan aileleri ya da toplumsal etrafındakiler tarafından anlaşılmaz olarak görülebilirler

Rarrq 1654084518 3552

şiddet uygulayan çocuk

ÇOCUKLARDA VURMA ALIŞKANLIĞI NASIL GİDERİLİR?

Çocuklarda vurma ve şiddet alışkanlığının bir çok sebebi varken temelde yatan anne ve baba bağı olduğu için, ebeveynlerin davranışlarına dikkat etmesi gerektiğini belirten uzmanlar ayrıyeten şiddet içeren her türlü durumdan uzak tutulması gerektiğini belirtti. Bu durum bağlamında şiddet içeren sinemalar, şiddet uygulayan çocuklar ya da daima dalgadan bile olsa saldırgan insanlardan uzak tutulması gerektiği ve yanlışsız olanın daima olarak tekrar edilmesi gerektiği açıklandı. Tüm bu yapılması gereken durumlarda ebeveynlerin sabırlı ve dikkatli olması gerekmektedir. Çocuğun yaptığı şiddet, bağırma ve hakaret üzere davranışları ebeveynlerin de göstermemesi gerekmelidir. 

şiddet uygulayan çocuk

Çocuğun saldırgan davranışına karşı gülünmemeli ve hafifletilmemelidir. Sakince davranışın yanlış olduğu ve bunu yaptığı sürece de istediği şeyin olmayacağı belirtilmelidir. Çocuğun saldırgan davranışına sebep olabilecek faktörler belirlenmeli ve o ortamlardan uzak tutulmalıdır. Bununla birlikte saldırgan davranışında beslediği enerjiyi atması gerektiğini belirten uzmanlar, bir spora başlatılması gerektiğini ve gücünü büsbütün atmasına yönelik aktiviteler yaptırılmasını önerdi. Tüm bunlara karşın hala devam eden bir saldırganlık ve şiddet eğilimi varsa bir uzmandan yardım alınmalıdır. 

İçerik
Hamilelikte Hangi Rahatsızlıklar Meydana Gelir?

Hamilelikte Hangi Rahatsızlıklar Meydana Gelir? - Hamilelik özellikle ilk kez anne olacak kadınlar için oldukça1

2 dk. 8 Okundu
İçerik
İstanbul’un en ünlü kuleleri nelerdir? İstanbul’daki kuleler

Yedi Zirveli olarak anılan İstanbul, tıpkı vakitte eşsiz dizaynlı 6 kulesiyle de yerli ve yabancı1

4 dk. 5 Okundu
İçerik
2 yaş sendromu nedir? 2 yaş sendromu belirtileri nelerdir? 2 yaş sendromu ne kadar sürüyor?

Tüm insanlığın hayatında muhakkak geçiş periyotları ve sendrom atlattıkları vakit dilimleri vardır. Yetişkinlerde olduğu üzere1

4 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.