KATEGORİLER
Kripto Al Sat

2 yaş sendromu nedir? 2 yaş sendromu belirtileri nelerdir? 2 yaş sendromu ne kadar sürüyor?

Tüm insanlığın hayatında muhakkak geçiş periyotları ve sendrom atlattıkları vakit dilimleri vardır. Yetişkinlerde olduğu üzere bebek ve çocuklarda da görülmektedir. En yaygın olarak bilinen 2 yaş sendromu bebeklikten çocukluk çağına geçiş evresinde tıpkı ergenlikten yetişkinliğe geçiş üzere birtakım belirtiler görülmektedir. 2 yaş sendromu nedir? 2 yaş sendromu belirtileri nelerdir? 2 yaş sendromu ne kadar sürüyor?

Bebeklikten çocukluk evresine geçiş olarak isimlendirilen 2 yaş sendromu, çocuklarda makul tepki ve davranış farklılıkları ortaya çıkarmaktadır. Kendini tanımaya başlayan çocuğun bu seyahatinde kişiselliğini kazanma yarışı başlamış bulunmaktadır. Bebek emeklemesi dışında denetim edilemez bir süratle koşma isteği, konuşma ve anne babaya olan bağlılığın azalması görülen bu periyotta uzmanlar, çeşitli psiko motor hünerlerinin bu periyotta çok daha fazla geliştiğini çocukların her şeyi sorgulayıp, meraklı bakışlarla etrafı izledikleri bir devir olarak isimlendirmişlerdir. Birçok çocuğun küçükken meskende kaybolma, çıkma, kaçma üzere olaylarının olduğu 2 yaş sendromunu uzmanlar açıkladı…

Bhioa 1655125125 2537

2 yaş sendromu

2 YAŞ SENDROMU NEDİR?

Özgürce etrafındaki dünyayı keşfetmek için yola koyulan çocuklar, enerjik ve meraklı yapısıyla gördüğü her objeye tutmak, tatmak ve fırlatmak istemektedir. Uzmanlar bu süreçte anne ve babanın çocuğun üzerinde uyguladığı ve söylediği her kelam ve davranışın kalıtsal özellik taşıdığını belirtirken; sabırsız, öfkeli, katı bir ebeveyn çocukta çekimser, başarılarından emin olamayan, özgüvensiz, hünerlerinden kuşku duyan bir karaktere dönüştürdüğünü öne sürdü. Anne baba figürleriyle zıtlaşma ve çatışmaların başladığı bu periyotta uzmanlar, ebeveynlerin kesinlikle 2 yaş sendromu konusuna hakim olması gerektiğini belirtti.

Cmw1I 1655125142 6762

2 yaş sendromu

2 YAŞ SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Çok sorular sorması
 • İştahın azalması ve yemek seçiminin başlaması
 • Ani ruh hali değişimleri
 • Anne ve babaya, etraftakilere saldırmak
 • Huysuzluk
 • Aşırı inatlaşmak
 • İstediğini elde etmek için uğraşmak ve inat etmek
 • Uyku sisteminde değişiklikler
 • Elindeki eşyaları fırlatmak
 • Kendine ziyan veren davranışların görülmesi
 • Sebepsiz ağlama krizleri

2 yaş sendromu

2 YAŞ SENDROMU NE KADAR SÜRÜYOR?

2 yaş sendromunun bebeklikten çocukluğa geçiş evresindeki ortalama müddetini açıklarken 1.5 yaşında başlayabildiğini ve 3.5 yaşına kadar sürebildiğini belirten uzmanlar, 4 yaşında artık sakinleşip, toplumsallaşmaya başlamasıyla daha bir birey haline geldiği araştırmalar sonucu ortaya konuldu. Ancak çocuk, bu sendromdan geçerken aileyi nasıl manipüle edeceğini öğrenmişse, bu devirdeki kimi alışkanlıklarını ileri yaşlara da taşıyabileceğinin ikazını yapan uzmanlar bu bahiste ebeveynleri uyardı. 

Or8Zd 1655125190 9992

2 yaş sendromu

2 YAŞ SENDROMUNDA ÇOCUKLARA NASIL DAVRANILMALIDIR?

İnsan gelişiminin bir kesimi olan bu periyotta aileden aileye sabra nazaran değişirken, sabırsız ve sıkıntı olan çabuk sonlanan ailelerin uzmanlardan yardım almasını öneren psikologlar, mutlaka bu devrin çocuğun üzerinde çok kalıcı tesiri olmasından kaynaklı dikkat edilmesi gerektiğini savundu. Bu periyotta çocuğun olabildiğince gücünü boşaltması için imkan sağlanması gerektiğine değinen psikologlar, engellenmemesi gerektiğini ve öfkesini söz etmesi imkan sağlanması gerektiğinin de altını çizdi. Hiç bir şeyi yapması için zorlamayın ve hudut koyduğunuz sıkıntılar hakkında tartışmasına müsaade vermeyin.

Y4Fw9 1655125206 7343

2 yaş sendromu

Sınırsız büyütülen çocukların iç ve dış dünyaya bakışı değiştiğinden ötürü doyumsuzluk ve tükenmişlik sendromlarıyla erken yaşta tanışmaması için, kurallar çerçevesinde yaşayan bir aile olduğunu belirtmeli ve vurgulamalısınız. Hayır sözünü gereksiz ve daima kullanmaktan çekinilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, net bir hayır duyduklarında nitekim dokunmaması ya da yapmaması gereken bir şey olduğunu anlaması için kaide olduğunu açıkladı. Anne ve babaların çocuğun etrafından fır dönememeleri gerektiğini kendilerine de vakit ayırarak aslında her birey kendine bir vakit ayırması gerektiği algısının da oluşmasına imkan sağlaması gerektiğini söz etti. 

İçerik
Çalışma Odasında Kullanacağınız Mobilyalar

Çalışma Odasında Kullanacağınız Mobilyalar - Çalışma odası mobilyaları genellikle koyu renk tercih edilir fakat dikkatinizi1

2 dk. 73 Okundu
İçerik
Assos nerede? Assos’ta gezilecek yerler neler? Assos’a nasıl gidilir, kaç kilometre?

Kültürel dokular ve tabiatın zenginliğinin harmanlandığı bir tatil planı oluşturmak istiyorsanız Assos'ta harika bir atmosfere1

4 dk. 8 Okundu
İçerik
İmza Sirküsü Nasıl Alınır?

İmza Sirküsü Nasıl Alınır? Günümüzde sahte belge, sahte imza kullanımı oldukça hızlı bir şekilde yayılıyor.1

3 dk. 29 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.