KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Çin’in iPhone yasağı sonrası Apple hisseleri çakıldı

Cin In Iphone Yasagi Sonrasi Apple Hisseleri Cakildi168588 0 Çin’deki kritik devlet kurumlarında iPhone veya yabancı eserlerin kullanımı çalışanlar için aslında yasaktı fakat bir mühlet evvel bu yasağın kapsamı büyük ölçüde artırılarak hassas departmanların ötesinde hükümet takviyeli kurumlar ve devlet şirketlerini de kapsayacak halde genişletildi. iPhone yasağı sonrasında ise Apple’ın payları önemli oranda üştü.

iPhone yasağı Apple’a 200 milyar dolara mal oldu

Cin In Iphone Yasagi Sonrasi Apple Hisseleri Cakildi168588 1 Birçok Batılı şirket ülkede zorlanırken, Çin Apple için büyük bir pazar. CEO Tim Cook, mart ayında firmanın Çin ile olan alakasını övmüş ve ülkedeki satışları son çeyreğin “en önemli” olayı olarak nitelendirmişti. Çin tıpkı vakitte Apple’ın iPhone gelirlerinin yüzde 18’ini karşılıyor. Lakin görünen o ki Pekin’in kendi teknolojisi lehine yabancı eserleri dışlaması kelam konusu olduğunda bu yakınlık hiçbir şey tabir etmiyor.

Yasak kararı sonrasında ise Apple’ın pay fiyatları iki gün içinde yüzde 10 oranında düşüş gördü. Borsada yaşanan düşüş sonrasında Apple, 200 milyar dolardan fazla kaybetti. Firmanın piyasa kıymeti ise 2,78 trilyon dolara geriledi.

Çin’in bu yasağının ise ABD’nin Huawei ve öbür Çinli firmalara ağır yaptırımlar uygulamasından yıllar sonra gelmesi dikkat cazip. Buna ek olarak, birçok ABD hükümet çalışanının TikTok’u iş aygıtlarına yüklemesi yasak ve yakın vakitte yapılan bir anket, insanların %50’sinin uygulamanın ülke çapında yasaklanmasını istediğini öne sürüyor. ABD ayrıyeten Çin’in çip sanayisini gelişmiş çip imal araçlarına erişimini kısıtlayarak vurmaya devam ediyor.

İçerik
Plan-S ve KAREL uydu haberleşmeli loT ürünleri için anlaşma imzaladı

Türkiye’nin dev telekomünikasyon ekipmanları firması KAREL, uydu ve uzay sistemleri şirketi Plan-S Uydu ve Uzay1

2 dk. 15 Okundu
İçerik
iPhone 15 Pro, 8 GB RAM ve 1 TB depolama alanına sahip olacak

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, yaklaşmakta olan iPhone 15 Pro'nun depolama alanı ve RAM'i hakkında epeyce1

2 dk. 2 Okundu
İçerik
Uygun fiyatlı Poco C65 yakında geliyor: IMEI veritabanında göründü

Çinli teknoloji devi Xiaomi yeni bir bütçe dostu akıllı telefon piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Poco C651

1 dk. 7 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.