KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Çin, ilk 28nm litografi aracını geliştirmeyi başardı

Cin Ilk 28Nm Litografi Aracini Gelistirmeyi Basardi169501 0 Çin‘in en başarılı litografi sistemleri üreticisi Shanghai Micro Electronics Equipment’in (SMEE), 28nm sınıfı üretim sürecinde çip üretebilen birinci tarayıcısını yıl sonuna kadar teslim edeceği bildirildi. Bu haber resmi olarak onaylanmasa da Çin medyasında kendisine yer edindi. Bununla birlikte Çin’in bu adımı, ülkenin yarı iletken alanında dışa olan bağımlılığını noktalama istediği açısından son derece değerli.

Çin’den litografi sistem atağı

SMEE için geliştirilen SSA/800-10W tarayıcısı bir atılım niteliği taşıyor çünkü şirketin bugün sahip olduğu en gelişmiş tarayıcı sadece 90nm yahut daha üst üretim süreçlerinde kullanılabiliyor. 28nm kapasiteli litografi aracı vakitle Çinli yonga üreticilerinin bir dizi olgun teknoloji için yerli üretim kapasitesine güvenmelerini sağlayabilir.

Cin Ilk 28Nm Litografi Aracini Gelistirmeyi Basardi169501 1 Bu atılım, Çin’in yarı iletkende kendi kendine yeterliliğe ulaşma ve yabancı teknolojiye olan bağımlılığını azaltma gayesinin bir kesimi olarak yorumlanmalı. Öte yandan SMEE’nin bu tarayıcıyı kitlesel ölçülerde üretip üretemeyeceği ve ASML, Canon ve Nikon‘un makinelerinin yerini almak üzere tarayıcının ne vakit kullanıma sunulacağı hala karşılık bekliyor. Fakat şu kesin; SMEE, Çin’in ASML’si olma yolunda ilerliyor

ABD’nin mevcut ihracat kısıtlamaları, Çinli yonga üreticilerinin 14nm/16nm boyutlarının altında düzlemsel olmayan transistörlü mantık yongaları, 127’den fazla faal katmana sahip 3D NAND yongaları ve 18nm’den daha küçük DRAM’ler oluşturmak için gerekli araç ve teknolojilere erişimini engelliyor. Bu yılın başlarında Hollanda, Japonya ve Tayvan’ın da kısıtlamalara dahil olmasıyla Çin’in gelişmiş araçlara erişimi neredeyse sıfırlandı.

İçerik
Microsoft 365 Copilot’un çıkış tarihi açıklandı: Office uygulamalarında devrim

Yazılım devi, geçtiğimiz yıl Microsoft Office ismini bırakarak Microsoft 365 olarak tekrar markalanmaya gitmiş ve1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Xiaomi Watch S3 ufukta göründü: İşte beklenen özellikler

Çinli teknoloji devi Xiaomi, eser yelpazesini genişletmeye devam ediyor. Bu bağlamda amiral gemisi Xiaomi 141

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Düşük gecikme ile 12 saat pil ömrü: Karşınızda Sony InZone Buds

Sony, geçtiğimiz gün gayriresmi olarak PS5 Slim olarak isimlendirilecek yeni PS5 modelini tanıttı. Firma tıpkı1

2 dk. 13 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.