KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Çelikten daha yoğun tuhaf bir gezegen keşfedildi

Celikten Daha Yogun Tuhaf Bir Gezegen Kesfedildi168380 0 Dış gezegen yahut öte gezegen araştırmaları birbirinden çok farklı gezegen sistemleri keşfetmemizi sağladı. Bunlar ortasında yıldızına çok yakın olan Jüpiter üzere gaz devleri, Neptün’e benzeyen gaz gezegenleri yahut Dünya üzere kayalık olarak gezegenler yer alıyor. Artık ise astronomlar “çelikten daha yoğun” Neptün büyüklüğünde beklenmedik bir gezegen keşfine imza atıyorlar.

Yapılan resmi basın açıklamasında, Neptün büyüklüğünde böylesine büyük bir gezegenin keşfedilmesinin oldukça sıra dışı olduğu belirtiliyor. Çalışmanın muharrirleri, yeni bulunan gezegenin bileşiminin iki göksel gezegen arasındaki katastrofik bir çarpışmanın sonucu olabileceğini öne sürüyor. Temelinde bu çeşit çarpışmalara çok yabancı değiliz. Çünkü bize en yakın gök cismi olan Ay’ın Dünya ile çarpışan öbür bir gezegen sayesinde oluştuğuna inanılıyor.

Gezegen çarpışması

Celikten Daha Yogun Tuhaf Bir Gezegen Kesfedildi168380 1 Keşfedilen TOI-1853b, turuncu cüce yıldız TOI-1853’ün etrafında dönen bir gezegen pozisyonunda. Bu ötegezegen sistemi NASA‘nın Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) tarafından tespit edilirken, Boötes takımyıldızı istikametinde Dünya’dan yaklaşık 544 ışık yılı uzaklıkta yer alıyor. TOI-1853b, Neptün büyüklüğündeki bir gezegen için beklenenden daha büyük oranda kaya kütlesinden oluşuyor. Gezegenin kütlesinin, bilinen öbür benzeri büyüklükteki gezegenlerin iki katı olması, yoğunluğunun değerli ölçüde yüksek olduğunu gösteriyor.

Öte yandan gezegenin nasıl oluşuğu hâlâ kesin olarak bilinmiyor. Fakat araştırmacılar, gezegenin katastrofik bir gezegen çarpışması sonucu oluştuğunu gösteren bir bilgisayar modeli oluşturabildiler. Bu güçlü kozmik çarpışma geride devasa kaya modülleri bırakırken çarpışmadan evvel var olan atmosferi ve suyun yok olmasına neden olmuş olabilir. Takım, bu gezegenin başlangıçta su zengini bir dünya olduğunu iddia ediyor.

Çalışmanın ortak muharriri Jingyao Dou, “Bu gezegen çok şaşırtıcı! Olağanda bu kadar çok kayadan oluşan gezegenlerin Jüpiter üzere suya emsal yoğunluğa sahip gaz devlerine dönüşmesini bekleriz. TOI-1853b, Neptün büyüklüğünde lakin çelikten daha yüksek bir yoğunluğa sahip.” tabirlerini kullanıyor.

İçerik
Oppo A2x tanıtıldı: Dimensity 6020 işlemci ve 150 dolar fiyat

Oppo yeni bir giriş düzeyi telefon olan Oppo A2x'i duyurdu. Çinli marka aygıtta MediaTek işlemci1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
ABD ordusu, Microsoft Hololens kaskları için sonraki aşamaya geçiyor

Temmuz ayında Microsoft'un ABD ordusuna artırılmış gerçeklik tabanlı geliştirilmiş IVAS (Integrated Visual Augmentation System) aygıtlarından1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
Ölmüş bir yıldız Güneş’in “yazgısını” ortaya koyuyor

Bilim insanları, Messier 37'deki gezegenimsi nebulayı, merkezindeki beyaz cüce yıldızın nasıl öldüğünü belirlemek için kozmik1

3 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.