KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Bitcoin İle Ödeme Yapmanın Avantajları

İçindekiler

Kripto para dendiğinde birçok kişinin aklına yalnızca Bitcoin gelmekte. İnsanlar piyasadaki artış ve azılışı Bitcoin üzerinden değerlendiriyorlar. İlk üretilen kripto para olması ve değerinin çok yüksek seviyelere ulaşması ona bu popülerliği sunmakta.

En çok bilinen güvenilen kripto para birimi olduğundan alışverişlerde Bitcoin ile ödeme seçeneği karşımıza çıkabilmekte. İnsanlar artık hizmet ya da ürün satın aldıklarında ödemelerini Bitcoin ile gerçekleştirebiliyorlar. Tabi ki bunun getirdiği bazı avantajlar bulunmakta.

Kullanıcının Özerk Oluşu

Kripto paraların en önemli özelliklerinden bir tanesi kullanıcı özerkliği sunmasıdır. Dünya üzerinde yer alan para birimler ile kripto para birimlerinin sunduğu özerklik düzeyleri karşılaştırıldığında çok büyük farklar karşımıza çıkacaktır.

İnsanlar Bitcoin ile ödeme yaparken bu özerkliği her anda hissederler. Herhangi bir bankaya ya da devlet kurumuna ihtiyaç duyulmadan yapılan harcamalar kontrol edilebilecektir. Bu da kullanıcının kendi içerisinde bir özgürlüğe kavuşmasını sağlar. Ancak bu tam anlamıyla bir özgürlük değildir ve Bitcoin sistemine bağlılık söz konusudur.

Maksimum Gizlilik

Alışverişlerde ödemelerin yapılması adına kullanılabilecek birçok farklı yöntem yer alıyor. Kredi kartları, nakit ödeme ya da havale işlemleri bunlardan bir tanesi. Nakit ödeme yapılırken en önemli kriterlerden bir tanesi gizliliktir. İnsanlar ödemelerini nakit olarak yapıp alışveriş alanından ayrılabilirler. Kimlikleri hakkında hiçbir bilgi vermelerine gerek yoktur.

Benzer bir durum Bitcoin ile ödeme sırasında da gerçekleşir. Kullanıcılar kendileri istemedikleri takdirde kimlik bilgilerini paylaşmazlar. Yapılan işlemlerin izlenmesi mümkün değildir. Kaynak adresi devamlı olarak değişir ve bu kullanıcıya maksimum güvenlik sunar.

Eşler Arası Kusursuz Ticaret

İnsanlar herhangi bir ürünün alımını gerçekleştirecekse satıcılar ile iletişime geçecektir. İletişim sonrasında yapılacak olan ödemelerde bazı birimlerin onayı istenecektir. Eğer iki kişi farklı ülkelerdeyse ödemeleri yapmak için birçok farklı kurumun onayının alınması gerekebilir.

Ödemeler nakit bir şekilde yapıldığında bu onay gerekmez ancak farklı ülkelerdeyken bu mümkün olmaz. Ancak ödemeler Bitcoin ile yapılırken hiçbir denetim söz konusu değildir. Kişiler istedikleri herkese Bitcoin göndererek işlemlerinin tamamlayabilirler. Ticari eşlerin aralarına hiçbir şekilde kurum giremeyecektir.

Banka Ücretlerinin Ortadan Kalkıyor Oluşu

Bankalar ile yakın ilişkiler içerisinde olan insanlar her zaman çeşitli ücretler ödemek zorunda kalırlar. Bankanın aylık kullanım ücreti, hesap bakım ücreti, kartların yıllık ücretleri ya da ödemeler sırasında kullanılabilecek asgari bakiyeler ödeme yapacak kişiler için ekstra masraf anlamına gelecektir.

Bankalar yerine Bitcoin ile ödeme seçeneği tercih edildiğinde hiçbir ekstra ücretten bahsedilmez. Kripto paraların alım satım işlemlerinin gerçekleştiği platformlarda para yatırma ya da çekme ücretleri olabilir. Ancak bunlar son derece minimal düzeydedirler.

Uluslararası Ödemelerde Çok Düşük İşlem Ücreti

Uluslararası ödemeler geçmiş yıllara göre daha kolay yapılıyor olsa da sancılı bir dönemdir. Ödemelerini gerçekleştirecek olan kişiler eğer Bitcoin ile ödeme seçeneğini tercih etmezse birçok farklı kurum ile iletişime geçmek zorunda kalmaktadır.

Kurumlara üyelik bedelleri ya da hesap açma ücretleri ödenerek uluslararası ticaret mümkün hale gelir. Bunun ardından yapılan transferlerde çok yüksek komisyonlar söz konusu olacaktır. İşlem ücretleri transferi yapılan miktarın yüzdesiyle belirlenir ve üst sınırı bulunmaz. Ancak Bitcoin ile ödemede işlem ücreti yok denecek kadar azdır ve sabit bir ücrettir.

Mobil Ödeme Fırsatı

Mobil ödeme sistemleri hayatımızın en önemli parçalarından bir tanesini oluşturmakta. Mağazalara ya da satış ofislerine gitmeden bizlere alışveriş imkânı sunan mobil ödeme sistemleri ciddi anlamda kolaylık sağlıyor.

Ödemelerini Bitcoin ile yapacak olan kişiler de mobil ödemenin keyfini sürecektir. İnternet bağlantısı olan her yerde tablet ya da akıllı telefonlar üzerinden kolayca transferler gerçekleşir. Kredi kartı da mobil ödeme fırsatını sunabilir. Ancak Bitcoin ile ödeme sırasında herhangi bir kimlik bilgisini paylaşmaya gerek olmayacaktır.

Erişilebilirlik Sunması

Mobil cihazı ve internet bağlantısı olan bir kişiyi düşünelim. Bu kişinin kredi kartı ya da banka hesabı bulunmuyorsa ancak mobil ödeme işlemini gerçekleştirmesi mümkün olmaz. Bitcoin tam olarak bu aşamada devreye girecektir.

Bitcoin alımı son derece kolay bir işlemdir. Kullanıcılar kolayca kripto parayı satın alıp kullanmaya başlarlar. Kredi kartı çıkartma imkânı bulunmayan kişiler için mobil ödemeleri mümkün kılan bir sistemdir.

İçerik
Bitcoinler Birbirine Nasıl Gönderilir?

Daha önce belirttiğimiz gibi bir dijital cüzdan oluşturduğunuzda 1EuVgcGCda44bYDTk1uGkBNTEr1JZPWMbe benzeri bir dijital cüzdan kodunuz yani1

2 dk. 4 Okundu
İçerik
Döviz Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Döviz Alım Satımı Nasıl Yapılır? Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok yatırım aracı insan hayatını girdi. Döviz1

2 dk. 14 Okundu
Coin
Binance Coin Nedir?

2017 senesinde hayatımıza giren Binance Coin maden işlemi yapılamayan kripto paralardan bir tanesidir. Kendine has1

2 dk. 23 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.