KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Döviz Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Döviz Alım Satımı Nasıl Yapılır? Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok yatırım aracı insan hayatını girdi. Döviz alım ve satım işlemleri eskiden sadece ticarette nakit takası gibi kullanılırken artık günümüzde bir yatırım şekli oldu. Bu yolla birçok insan ek iş olarak elindeki bir miktar sermayeyi kullanarak döviz alım ve satımı yapıyor.

Döviz ticareti olarak isimlendirilen bu sisteme göre iki ülkenin para birimleri arasında değer farkı takip edilerek kar elde edilmeye çalışılıyor. Malum olduğu üzere para birimlerinin tablosu değişkendir. Bu değişkenlikleri doğru okuyanlar kısa süre içerisinde kart etmeye başlıyor. Doğru okuyamayanlar ise ellerindeki mevcut sermayelerini de kaybedebiliyor.

Para birimleri arasındaki değişiklikler siyasi, askeri, ekonomik istikrar, manipülasyon ve doğal afet gibi etkenlerden ötürü oluyor. Eğer bir döviz alım satımı işlemi yaparak elinizdeki sermayeyi büyütmek istiyorsanız bu durumda mutlaka ekonomistlerin görüşlerini de takip etmeniz gereklidir. Zira piyasaları öğrenmek için yıllarını veren uzmanların görüşleri yatırımcının tabiri caizse ışığı olmaktadır.

Bankalar Aracılığıyla Döviz Alım Satımı

Döviz alım satım işlemi artık bankalar aracılığıyla kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Örneğin USD/TL işlemi yapacak bir yatırımcı o gün şartlarında bankanın verdiği kur üzerinden döviz alımını internet veya mobil şube ile yapabilir. Bunun için o bankanın müşterisi olmak ve hesapta döviz almak için nakit karşılığı olan bir miktar paranın olması gereklidir. Bunun ardından kısa süre içerisinde döviz alımı gerçekleştirilmiş olur.

Türkiye’de şu anda bankalardan alınan dövizlere BSMV adı altında yüzde 1 oranında bir vergi uygulanmaktadır. Yani 100 dolar alıyorsanız bunun 1 dolar kadarı bir miktarda vergi ödersiniz. Alacağınız döviz miktarı ne kadar artarsa vergi de o kadar artacaktır.

Şu anda Türkiye’de en güvenli ve hızlı döviz alım sistemi bankalar üzerinden yapılandır. Döviz alırken olduğu gibi satarken de aynı şekilde mobil veya internet şube kullanılarak kısa süre içerisinde işlem gerçekleştirilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus döviz bozduracağınız bankanın kurunu baz alacağınızdır. O anki genel kura göre birkaç kuruşta olsa oynama olabilir. Eğer döviz bozduracağınız rakam yüksekse bu durumda bankanızdan kaynaklı karşılık meblağsı da ona göre olacaktır.

Bunun dışında eski usul yöntemlerle de bir bürodan döviz alım satımı imkanı olsa da gün geçtikçe tercih edilme oranı düşmektedir. Ayrıca Forex gibi çeşitli yatırım sistemleri de döviz alım satımında tercih edilmektedir. Lakin bu sistemler tam anlamıyla anlaşıldığı gibi döviz alım satımı değildir. Kaldıraç sistemi gibi bazı konular yatırım yapmadan önce mutlaka araştırılmalıdır.

İçerik
Vitaminler Kilo Aldırır mı?

Kilolu insanların tek derdi zayıf olmakken zayıf insanların tek derdi ise kilo alabilmektir. Ancak zayıflamanın1

3 dk. 14 Okundu
Nedir
Bitcoin Nedir?

2008 yılından yaşanan mali kriz sonrası Satoshi Nakamato adlı bir kişi veya kişiler tamamen elektronik1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Instagram Hesap Dondurmak ve Silmek

Instagram, dünyada kullanıcı sayısı 1 milyardan fazla kişiye ulaşmış popüler sosyal medya uygulamaları arasında yer1

2 dk. 13 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.