KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Bir sonraki telefonunuz kendi ekranını onarabilir: Nasıl mı?

Bir Sonraki Telefonunuz Kendi Ekranini Onarabilir Nasil Mi169727 0 Günümüzde akıllı telefonlar, hayatımızın vazgeçilmez bir modülü olmuş durumda. Dayanıklılık kelam konusu olduğunda ise hepimiz harici ekran kollayıcı tahlillerine yöneliyoruz. Fakat bu durum çok yakında değişebilir. Analist firması CCS Insight, 2024 ve sonrasında çıkacak teknolojik gelişmeler listesinde kıymetli bir detaya yer verdi. Buna nazaran bir sonraki akıllı telefonunuz, ekran panelini kendi kendine tamir edebilir.

Bir sonraki telefonunuz kendi ekranını onarabilir

Analist firması CCS Insight, ”kendi kendini onaran” ekranlara sahip telefonların 2028 yılına kadar piyasaya çıkacağını düşünüyor. Bu noktada net bir tarih paylaşılmamış olsa da, en az beş yıl içinde üretime başlanacağı belirtildi. Kelam konusu rapora göre bu teknoloji, Android yahut iPhone ekranınızın yüzeyindeki ”nano kaplama” yoluyla mümkün olacak.

Bilimsel olarak telefon ekranınız çizildiğinde nano kaplama hava ile tepkiye girecek ve bu sayede yeni bir materyalin oluşması sağlanacak. Kısaca, çizilen yüzeyin tekrar doldurulması hedefleniyor. Bu bilgiler, sizlere bilim kurgu sinemalarını andırıyor olabilir lakin değil. Niketim sırf ufak çiziklerden bahsediyoruz.

CCS Insight analisti Ben Wood, “Bu bilim kurgunun alanına girmiyor. Yapılabilir. İnsanların şu anda üzerinde çalıştığı kimi yeni teknolojiler var ve güya bu, insanların deneyebileceği öbür şeylerden biri üzere görünüyor. Parçalanan ekranların mucizevi bir halde geri gelmesinden bahsetmiyoruz. Bunların hepsi yalnızca küçük kozmetik çizikler,” dedi 

Daha evvel de kullanıldı

Ayrıca kendi kendine tamiratı birinci kere duymuyoruz. 2013 yılında LG tarafından tanıtılan LG Flex, çiziklerin bir müddet sonra kaybolmasını sağlayan özel bir art kapağa sahipti. Bu gelişme, hidrojen atomlarından oluşan bir kaplama ve kendilerini eşit uzaklıklarda tekrar düzenlemesi ile sağlandı. Hasebiyle Android ve iPhone’ların kendi kendini onaran ekranlarla gelebileceğini söylemek mümkün. Fakat tüm bunlar için bir müddet daha beklememiz gerekecek.

İçerik
Google Bard kişiselleşiyor: Bilgileriniz Bellek isimli yeni birimde tutulacak

Tanınan yapay zekâlardan Google Bard'a yeni bir özelliğin geldiği ortaya çıktı. Yeni gelen bu özellik sayesinde1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Vivo, Android 14 tabanlı Funtouch OS 14’ün çıkış tarihini duyurdu

Vivo, Android 14 tabanlı en yeni arayüzü olan Funtouch OS 14’ün yayınlanacağı tarihi paylaştı. Vivo1

1 dk. 7 Okundu
İçerik
Musk canlı yayında açıkladı: X (Twitter), ücretli oluyor

Tesla, SpaceX ve X’in başındaki isim olan Elon Musk, toplumsal medya platformuyla ilgili almış oldukları1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.