KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Bir sonraki telefonunuz kendi ekranını onarabilir: Nasıl mı?

Bir Sonraki Telefonunuz Kendi Ekranini Onarabilir Nasil Mi169727 0 Günümüzde akıllı telefonlar, hayatımızın vazgeçilmez bir modülü olmuş durumda. Dayanıklılık kelam konusu olduğunda ise hepimiz harici ekran kollayıcı tahlillerine yöneliyoruz. Fakat bu durum çok yakında değişebilir. Analist firması CCS Insight, 2024 ve sonrasında çıkacak teknolojik gelişmeler listesinde kıymetli bir detaya yer verdi. Buna nazaran bir sonraki akıllı telefonunuz, ekran panelini kendi kendine tamir edebilir.

Bir sonraki telefonunuz kendi ekranını onarabilir

Analist firması CCS Insight, ”kendi kendini onaran” ekranlara sahip telefonların 2028 yılına kadar piyasaya çıkacağını düşünüyor. Bu noktada net bir tarih paylaşılmamış olsa da, en az beş yıl içinde üretime başlanacağı belirtildi. Kelam konusu rapora göre bu teknoloji, Android yahut iPhone ekranınızın yüzeyindeki ”nano kaplama” yoluyla mümkün olacak.

Bilimsel olarak telefon ekranınız çizildiğinde nano kaplama hava ile tepkiye girecek ve bu sayede yeni bir materyalin oluşması sağlanacak. Kısaca, çizilen yüzeyin tekrar doldurulması hedefleniyor. Bu bilgiler, sizlere bilim kurgu sinemalarını andırıyor olabilir lakin değil. Niketim sırf ufak çiziklerden bahsediyoruz.

CCS Insight analisti Ben Wood, “Bu bilim kurgunun alanına girmiyor. Yapılabilir. İnsanların şu anda üzerinde çalıştığı kimi yeni teknolojiler var ve güya bu, insanların deneyebileceği öbür şeylerden biri üzere görünüyor. Parçalanan ekranların mucizevi bir halde geri gelmesinden bahsetmiyoruz. Bunların hepsi yalnızca küçük kozmetik çizikler,” dedi 

Daha evvel de kullanıldı

Ayrıca kendi kendine tamiratı birinci kere duymuyoruz. 2013 yılında LG tarafından tanıtılan LG Flex, çiziklerin bir müddet sonra kaybolmasını sağlayan özel bir art kapağa sahipti. Bu gelişme, hidrojen atomlarından oluşan bir kaplama ve kendilerini eşit uzaklıklarda tekrar düzenlemesi ile sağlandı. Hasebiyle Android ve iPhone’ların kendi kendini onaran ekranlarla gelebileceğini söylemek mümkün. Fakat tüm bunlar için bir müddet daha beklememiz gerekecek.

İçerik
Polaroid en gelişmiş şipşak kamerasını sunar

Çektiğiniz fotoğrafı anında çıktı alabileceğiniz şipşak ya da Instant Camera konsepti epeyce eskiye dayanıyor. Artık1

1 dk. 4 Okundu
İçerik
Boeing, bombardıman uçaklarını geliştirmek için Fortnite’ın oyun motorunu kullanıyor

Boeing şirketi, ABD Hava Kuvvetleri'ne ait 60 yıllık B-52 stratejik bombardıman uçaklarında kullanılacak yeni Rolls-Royce F-130 motorları1

1 dk. 5 Okundu
İçerik
Xiaomi 14 Pro’nun ekran özellikleri sızdırıldı: 3.000 nit parlaklık, 1 mm çerçeve

Geçtiğimiz aylarda Xiaomi 14 Pro'nun piyasadaki en ince çerçeveli akıllı telefon olacağına dair söylentiler çıkmıştı.1

1 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.