KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Bilim insanlarından şaşırtıcı açıklama! Müzik beyni aktifleştiriyor

“Müzik ruhun gıdasıdır” kelamı tüm devirlerde söylenmiş ve rahatlattığı kanıtlanmıştı. Japonya’da yapılan bir araştırma ise beyin performansının arttırılmasına yönelik yaptığı araştırmada sonuçları gözler önüne seren bir farkı yakaladı. Groovy denilen müzik tipi beyin performansını ziyadesiyle arttırıyor.

Japonya Tsukuba Üniversitesi’nde bilim insanlarının yürüttüğü bir araştırma kapsamında “Groovy” ismi verilen müzik tipinin beyin frekanslarını aktifleştirici bir özelliği olduğu ortaya kondu. Gruba liderlik eden Profesör Hideaki Soya “Sonuçlar epey şaşırtıcıydı” açıklamasında bulunarak bu bilgiyi dünyayla paylaşmanın mutluluğunda olduğunu bildirdi.

Eypdq 1654861652 1116

bee gees grubu

MÜZİK AKTİFLEŞTİRİYOR

Hakemli bilimsel mecmua Scientific Reports’ta yayımlanan yeni araştırmada ABBA’dan Be Gees’e kadar eski şekillerde bir çok müzisyen ve müzik tipinin bu frekansları taşıdığını ve dinleyicide “aktifleştirici yürütücü eylem” geliştirdiği ortaya konan gerçekler ortasında yer aldı. 

Modern Talking

KIZILÖTESİ İLE BEYİN HAREKETLERİ İNCELENDİ

Japon bilim adamlarının araştırmada beyefendisinin yürütücü sol bölgesinin “sol dorsolateral prefrontal korteks” deki aktivite ve bu bölge üzerinde gerçekleşen canlılık tespit edildi. Araştırma grubu, groovy diye nitelenebilecek, 120 BPM’lik (saniyede iki vuruş) ritme sahip, tempolu bir modül oluşturup, kelam konusu 58 iştirakçiye dinletildi. İştirakçiler o sırada başlarına takılan bir aygıtla beyin işlevleri kızılötesi ile incelendi.

Ansdt 1654862017 0707

Boney M grubu

2 VURUŞLUK 128 BPM’LİK HEPSİ BİREBİR ETKİYİ YAPIYOR

Katılımcıların zihinlerinde oluşan hareketlilik ve güç artışı ile çalışmayan bölgelerde dahi hareketlenmeler görülürken, groovy müziğin yalnızca dans değil ritmik olan müziklerde davul, gitar, klavyeliler üzere enstrümanlarda da tesirli olduğu iki vuruşluk  128 BPM’lik müzikte keşfedildi. 

İçerik
Sevmek Zamanı’nın konusu nedir? Sevmek Zamanı oyuncuları kimlerdir? Sevmek Zamanı başlıyor!

Türk Sinema tarihine damga vuran üretimlerden biri olan Sevmek Vakti günümüze uyarlanarak ekranlara dizi formatında1

1 dk. 6 Okundu
İçerik
Senden Daha Güzel dizisinin Kaya’sı Berat Yenilmez kimdir? Berat Yenilmez kaç yaşında, nereli?

Fox TV ekranlarının yeni dizisi Senden Daha Hoş, 7 Haziran akşamı yayınlanan birinci kısmıyla dizi1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Cici Bebe Kilo Aldırır mı?

Bebek bisküvisi cici bebenin kilo artışına yardımcı olup olmadığı sık sık tartışılan konulardan yalnızca biridir.1

3 dk. 24 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.