KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Kurban nasıl seçilir? İyi bir kurban alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Kurban fiyatları

Kurban Bayramı’nın yaklaştığı bu devirde Kurban satış pazarları kurbanlıklarla dolmaya başladı. Sıkı pazarlıkların yapıldığı satış alanlarında düzgün kurban seçimi yapmak isteyenleri bir telaş sardı. Pekala kurban nasıl seçilir, kurbanlık seçerken nelere dikkat etmeli? İşte ayrıntılar:

Kurban Bayramı Müslümanlar tarafından Hicri takvime nazaran Zilhicce ayının 10. gününden itibaren 4 gün boyunca kutlanmaktadır. Ayrıyeten İslam aleminde her yıl Mekke’de hac misyonu kurban keserek dini ibadetlerle yerine getirilir. Kurban Bayramına sayılı günler kala kurban satış pazarlarında kurbanlıklarla dolmaya başladı. Kurban pazarında yaşanan hareketlilikle birlikte ibadet etmek isteyenleri hoş bir telaş sardı. Canlı hayvan pazarında âlâ bir kurbanlık almak isteyenlerin kurbanlık seçerken dikkat etmesi gereken birkaç ayrıntı bulunuyor. İşte kurban seçerken dikkat edilmesi gerekenler:

KURBAN NASIL SEÇİLİR?

Oqncu 1594712288 7203

kurban nasıl seçilir

  • Öncelikle alınacak olan kurbanın duruşunun canlı olup olmadığına bakılır. Rastgele bir hastalığının olup olmadığını ağız ve burnundan akan salyadan anlaşılabileceği bu durumda besi hayvanın durumunun düzgün olup olmadığı uygunca dikkat edilmelidir.
  • Gebelik durumu olabileceğinden dişi hayvan seçiminden uzak durmak gerekir.

Pnjbw 1594712351 6397

kurban seçerken dikkat edilmesi gerekenler

  • Kurbanlık hayvanın çok zayıf olmaması gerekir. Kurbanlıkların neyle beslendiği çok kıymetlidir. Lakin bunu anlamak çok kolay değil. Zira üreticilerin kimileri hayvanları mısır slajı yedirmekte ve bu mısır slajı büyükbaş hayvanların işkembesinde şişkinlik yaratıp kurbanlıkların daha ağır çıkmasını sağlamaktadır.
  • En kıymetli noktalardan biri de kurban edilecek bir koyunun bir yaşını doldurmuş olması gerekirken, sığır ve mandanın ise iki yaşını tam doldurmuş olması gerekiyor. Bunu da hayvanın dişlerinden anlamak mümkün. Kimi uzmanlarda büyükbaş hayvanın üç yaşını doldurması gerektiğini tabir ediyor.

F1Rzb 1594712400 0713

hangi hayvan kurbanlık olur

  • Kurban alırken dikkat etmeniz gereken bir öteki nokta da hayvanın iki gözünün görmesi. Şayet bir tanesi görmüyorsa kurbanlık olamaz. Ayrıyeten kulaklarının da yerinde olması gerek. Kurbanın kuyruğunun üçte birinin olması gerekmektedir. Ayrıyeten boynuzlarının da yerinde olması gerekiyor.

Bmdjn 1594712551 4027

  • Ayaklarında bir hastalık bulunmamalı, kurbanlık hayvanı kesileceği yere götürürken kesinlikle hayvan kendi ayakları üzerinde gitmesi gerekmektedir. 

KURBAN FİYATLARI AŞİKÂR OLDU

Büyükbaş hayvanlarda 2022 yılında fiyat ortalaması 15 ile 45 bin ortasında değişmektedir. Kurbanlıkların fiyat kilo başına 110-120 TL ortasında olduğu tabir ediliyor.

Gryoh 1655205109 3205

kurban fiyatları muhakkak oldu

KURBAN KESİM BEDELİ NE KADAR?

Diyanet İşleri Lideri Erbaş, 2022 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 2 bin 250 lira, yurt dışında 1800 lira olarak belirlendiğini açıkladı.

İçerik
Ceyda Kasabalı kimdir? Ceyda Kasabalı kaç yaşında, oynadığı diziler neler?

Kendisi üzere oyuncu eşi Fırat Albayram ile YouTube'da 'Noluyo Ya' isimli kanallarında içerik üreten ve1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
Zerzevan Kalesi nerede? Zerzevan Kalesi neden önemli?

Stratejik pozisyonu, binlerce yıllık tarihi ve varlıklı kültürüyle dünyanın en dikkat çeken yerlerinden biri haline1

2 dk. 2 Okundu
İçerik
Kürtaj Nedir? Zararları Nelerdir?

Kürtaj, hamileliğin sonlandırılma işlemidir. Gebelik sonlandırılması tıbbi işlemler aracılığı ile gerçekleşir. Rahim içinde yer alan1

2 dk. 8 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.