KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Bakan Koca’dan Eris varyantı açıklaması: Kısıtlama gelecek mi?

Bakan Koca Dan Eris Varyanti Aciklamasi Kisitlama Gelecek Mi169212 0 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 15 Eylül’de yaptığı açıklamada Türkiye’de 9 şahısta Covid-19’un Eris varyantının görüldüğünü duyurmuştu. Bakan Koca, Eris varyantı ve kısıtlamalar hakkında yeni açıklama yaptı.

Eris varyantının tesirlerinin bilindiğini ve hasta yapan tesirinde artış olmadığını vurgulayan Bakan Koca, “Kovid-19 ortaya çıktığında birçok bilinmezliği içeriyordu. Hem virüs hem de hastalıklar açısından bu süreçte çaba etmek için erken devirde aşının geliştirilmesi gerekiyordu. Bu çerçevede inaktif olarak bilinen muteber kadim tekniklerle üretilen aşıyı yani TURKOVAC’ı geliştirmiştik. Bu süreçte artık hastalığı biliyoruz. Virüsü tanıyoruz. Tüm mutasyonların tesirlerini ve değişiklikleri takip ediyoruz. Bu mutasyonlarda bugüne kadar hiçbir vakit virüsün birinci çıktığı periyottaki hasta yapan tesiri yani virulansında artış olmadı. Olan mutasyonlar hasta yapma gücü daha zayıf olan mutasyonlar, bunu da dediğim üzere yakından takip ediyoruz.” dedi.

Eris varyantı kısıtlamalara sebep olur mu?

Eris varyantının kısıtlama gerektirmediğini açıklayan Bakan Koca, şunları söyledi:

“Kesinlikle Eris varyantına yönelik yeni bir önlem gerekmiyor. Bunu en açık biçimde esasen söz etmiştim. Hastalığı artık çok uygun tanıyoruz ve kaygı edecek hiçbir durum yok. Paniğe gerek yok. Eski periyodu hatırlatan kısıtlama ve kapanmalar kelam konusu değil.”

Eris varyantı sayısı arttı mı?

Bakan Koca, hasta sayısında bir artış olup olmadığına ait soruya şu cevabı verdi:

“Bildiğiniz üzere Eris varyantının virülansı yani hasta etme gücü daha düşük lakin bulaşıcılığı daha fazla. Bu devirde hasta sayısının arttığını söyleyebiliriz. Ancak hastaneye yatış oranları hayli düşük. Ağır hastalık yapmıyor. Daha hafif seyrediyor. Kovid-19, nezle ve grip üzere bir üst teneffüs yolu enfeksiyonuna dönüşmüş durumda. Bu beklediğimiz bir seyirdi. Paniğe gerek yok. Eski periyodu hatırlatan kısıtlama ve kapanmalar kelam konusu değil.”

İçerik
Yeni nesil Xbox konsolu ortaya çıktı! İşte çıkış tarihi ve detaylar

Microsoft, Ocak 2022'de Activision Blizzard'ı 69 milyar dolar karşılığında satın almak istediğini açıklamıştı. Activision Blizzard,1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
Ookla, speedtest sonuçlarını paylaştı: iPhone 15 Pro Max hız rekoru kırdı!

Ookla’nın son taşınabilir performans raporu, ABD’deki operatörleri sundukları indirme ve yükleme suratları, tutarlılık ve daha1

1 dk. 16 Okundu
İçerik
Microsoft OneDrive tepeden tırnağa yenilendi: Yeni tasarım, yapay zeka ve fazlası

Tüketiciler ve işletmeler için trilyonlarca evraka konut sahipliği yapan OneDrive'a her gün 2 milyar belge1

4 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.