KATEGORİLER
Kripto Al Sat

AYT Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İçindekiler

AYT Hakkında Bilinmesi Gerekenler – Üniversiteye hazırlanan öğrenciler, değişen sistemle birlikte farklı bir sınava girecektir. Henüz yeni olan bu sınav sistemi ise eski sisteme benzer bir durumdadır. Özellikle de YGS-LYS ve TYT-AYT benzerliklerine baktığımızda sınav soruları dağılımında ve sınav isimlerinde değişiklik olduğunu görüyoruz. Peki nedir bu AYT? Bu sorunun cevabına odaklanalım.

AYT Nedir?

Alan Yeterlilik Testi olarak da bilinen AYT, üniversiteye giriş sınavlarından birisidir. Özellikle de 4 yıllık lisans bölümlerini okumak isteyen adayların bu sınava girmeleri gerekmektedir. İkinci oturum sınavı olarak da bilinen AYT, adı üzerinde öğrencilerin kendi alanlarındaki bilgilerini ölçmektedir ve LYS ile de benzer bir konsepte sahiptir.

AYT’de Kaç Soru Yer Alır?

AYT sınavında toplamda 160 soru yer almaktadır. Soru dağılım ise eşittir ve 40’ar soruluk; Türkçe, matematik, sosyal bilgiler ve fen bilimleri testleri yer almaktadır. Bu testlerdeki net sayısına göre alınan puan ise genel puanın %60’lık kısmını oluşturmaktadır. TYT ile bu oran %100’e tekabül etmektedir. Yani genel puanda Alan Yeterlilik Testi bir tık daha önemlidir. 160 soruya karşı 180 dakika verilmiştir. Yani sınav toplamda 3 saat sürmektedir. Tek seferlik bir oturum olan AYT, öğrencilerin aralıksız 3 saat boyunca 160 soruyu çözmelerini gerektirir.

AYT ile Hangi Bölümlere Girilebilir?

Eğer 4 yıllık herhangi bir lisans bölümüne tercihte bulunmak istiyorsanız AYT sınavına girmeniz gerekmektedir. Bu sınava girebilmenin ön koşulu ise ilk oturum olan TYT sınavından en az 150 puan almaktır. Eğer 150 puanın altında bir TYT puanına sahipseniz AYT sınavına katılamazsınız. AYT sınavında ise 4 yıllık bir lisans bölümünü tercih etmek için en az 180 puan almanız gerekmektedir. Yani sınav isimleri değişse de sınavlardaki konsept hemen hemen aynı kaldı. Bu nedenle öğrenciler TYT sınavına YGS’ye çalıştıkları gibi ve AYT sınavına da LYS’deki gibi çalışmaları gerekmektedir.

2023 AYT Ne Zaman?

AYT oturumu, TYT oturumundan sonra yapılmaktadır ve adaylar aylar öncesinden gerekli başvuruları yapmak zorundadır. Sınav başvuru tarihleri ve sınav tarihleri her sene değişse de genellik son başvurular mart ayı içerisinde alınır ve sınavlar da haziran ya da temmuz aylarında yapılmaktadır. 2023 AYT ne zaman? diye soran öğrenciler için şunu söylemek yeterlidir: Sınav 2021 yılında 19 Haziran 2021’de gerçekleşti. TYT sınavı ise 18 Haziran 2021 tarihinde yapıldı. Yani sınav tarihleri genel olarak bu dönemler içerisinde yer almaktadır. Ancak bu sene TYT sınavının 24 Haziran 2023 Pazar günü yapılacağı bilinmektedir. Sonuçlar ise tahmini olarak temmuz aynının ikinci ve üçüncü haftaları arasında açıklanacaktır. Sınav ücretlerinin son ödeme tarihi ise 22 Mart 2023’dür.

AYT Oturumunda Hangi Testler Yer Almaktadır?

AYT sınavında adaylara; Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler 1 ve 2, Matematik ve son olarak da Fen Bilimleri testlerinden oluşan bir kitapçık verilmektedir. Adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türüne göre istedikleri testleri çözebilirler. Eğer tüm puan türlerinin hesaplanması isteniyorsa  o zaman bütün testler çözülmelidir.

Adayların sınava nerede girecekleri sınavdan önce belirlenmektedir. Bu nedenle adaylar sınav yerleri belli olduktan sonra mutlaka sınav binalarını kontrol etmelidir. Geçmiş senelerde sınava geç kalındıkları için alınamayan öğrencilerin birçoğu daha önce sınav salonlarına uğramadıklarından hem yolda geçen zamanı hesaplamadılar hem de rotayı karıştırdılar. Eğer böyle bir sorun yaşanmasın istiyorsanız sınav salonuna sınav günü hangi vasıta ile gidilecekse bir kez prova yapılmasında ve erkenden yola çıkılmasında fayda var.

İçerik
En İyi Bilgisayar Temizleme Programları

Bilgisayarlar zaman içinde ağırlaşmaya başlayabiliyor. Basit bir işlemi yaparken dahi donmalar ortaya çıkabiliyor. Web üzerinde,1

2 dk. 14 Okundu
İçerik
Valorant VP Parası Nasıl Kazanılır?

Riot Games’in FPS türündeki ilk oyunu olan Valorant, öncelikle kapalı beta sürümüyle yayınlanmış ve büyük1

2 dk. 27 Okundu
Rüya Tabiri
Rüyada Kedi Görmek Nedir?

Rüyada kedi görmek, uğursuzluğa delalet eder. Rüyada kedi kovalamak ise; iyi anlama gelmektedir. Bazı rüya1

4 dk. 84 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.