KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Minecraft Server Kurma Yöntemleri

İçindekiler

Minecraft, uzun yıllardır oyun severlere kaliteli hizmet veren bir oyun şirketidir. Ünlü tasarımcılar tarafından kurulmuş bu oyunda, bloklar yerleştirerek macera ve aksiyon dolu dakikalar yaşıyorsunuz. Masaüstü Windows, Macos, Linux gibi bilgisayarlardan oynanabilen bu oyunu akıllı telefon ya da tabletleriniz üzerinden de oynayabilirsiniz. 10 yılı aşkın bir süredir adından sıkça söz ettiren Minecraft’ın özellikleri saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Bu özelliklerden en çok merak edilip sorulanların başında ise Minecraft server kurma yöntemleri geliyor. İster tek başınıza, isterseniz de arkadaşlarınız ile oynayabileceğiniz bu oyun için birkaç farklı yöntem bulunmakta. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda Minecraft server kurma yöntemleri ve işlemlerinden bahsedeceğiz.

Minecraft Server Nedir?

Minecraft, ister tek başınıza isterseniz de arkadaş ortamınızla beraber oynayabileceğiniz bir oyun platformudur. Minecraft server nedir diye soracak olursak, çok oyunculu bir deneyim sunucusu desek yalan söylemiş olmayız. Ancak Minecraft server oynayabilmek için oyunun sürdüğü süre zarfı içerisinde kurulan bilgisayarın sürekli olarak açık olması gerektiğini unutmayınız. Yani bir nevi Minecraft server, oyunun daima açık olması gerektiği anlamını da taşımaktadır. Kendi arkadaşlarınızla oyun keyfi yaşamanın dışında farklı ülkelerden bağlanan oyuncular ile de oyun keyfinin tadını çıkartabilirsiniz.

Ücretsiz Minecraft Server Kurmak

Minecraft oyununu diğer insanlarla ya da arkadaşlarınız ile beraber oynayabilmek için ücretsiz Minecraft server kurmak işlemi gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Ücretsiz Minecraft server kurmak için iki ayrı alternatif seçeneği bulunur. Bunlardan en çok tercih edilen birincisi, bir oyuncunun bilgisayarını server olarak kullanma yöntemidir. Diğer ücretsiz Minecraft server kurmak yöntemi ise, Minecraft sunucu hizmeti veren ücretsiz sitelerden hesap oluşturmaktır. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda bu yöntemleri daha detaylı bir şekilde incelemeye çalışacağız.

Bilgisayar İle Minecraft Server Kurmak

Bilgisayar ile Minecraft server kurmak işlemi yapabilmek için ilk etapta kendi bilgisayarımıza Hamachi yazılımı ile birkaç ayar yapmamız gerekmektedir. Birlikte oynamak isteyen tüm oyuncular Hamachi ile bağlanmalıdırlar. Aksi takdir de aynı sunucuya bağlanamaz, birlikte oyun oynayamazlar. Hamachi yönteminin dikkat edilmesi gereke iki unsuru bulunur. Bunlardan ilki server görevini üstlenmiş oyuncunun bilgisayarı devamlı olarak açık olmak zorundadır. Aksi takdir de bilgisayar kapanırsa, diğer tüm oyuncular oyundan atılmış olurlar. İkinci ve diğer dikkat edilmesi gereken unsur yine server görevi üstlenmiş oyuncuya aittir. Bilgisayar ile server kurmak görevini üstlenen oyuncunun internet hızı ve bilgisayarı kaliteli olmalıdır. Diğer oyuncuların oyunda kasma ve yavaşlama sorunlarının ortadan kalkması için ana server bilgisayarının donanımlarının iyi olması gerekir. Bilgisayar ile Minecraft server kurmak isteyenler için adım adım seçenekler aşağıdaki gibidir;

 • Hamachi PC Versiyonu İndirilir
 • İndirilen Dosya Bilgisayar Üzerinde Kurulum Yapılır
 • Gamer TR (Rar) Bilgisayar Üzerine İndirilir
 • İndirilen Rar Dosyası Masaüstüne Çıkartılır
 • “Başlat.bat” Dosyasını Notepad Gibi Bir Metin Editörü ile Açıp Düzenleyin (Kırmızı kare içinde işaretli olan “Xmx5G” alanı sizin bilgisayarınızdan ayıracağınız ram alanı kadar olmalıdır.
 • Düzenleme Tamamlandığı Zaman ‘’Başlat.bat’’ Dosyası Çalıştırılır
 • ‘’Eula.Txt’’ İsimli Dosya Kurulacak, Bunu Notepad İle Açın ve ‘’Eula=False’’ Bölümünü ‘’Eula=True’’ Olarak Değiştirin
 • ‘’Başlat.Bat’’ Dosyasını Tekrar Çalıştırarak, İçerisinde ‘’Server.Properties’’ Dosyasının Olup Olmadığını Kontrol Edin (Aksi Takdir De Çalışmaz)
 • ‘’Server.Properties’’ Dosyasının İçerisinde ‘’Server-İp’’ Bölümüne Girip, Bu Bölümde Hamachi Kurulumu İçin Yazmış Olduğunuz IPV4 Adresini Dosya İçerisine Kaydedin.

Üst kısımda detaylı bir şekilde anlattığımız kısımları adım adım takip ederek kendi bilgisayarınızdan Minecraft server kurmak işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Oyununuza bağlanacak diğer arkadaşlarınızın da Hamachi üzerinden bağlantı sağlamasına dikkat ediniz. Ayrıca diğer arkadaşlarınızın Hamachi üzerinden bağlanabilmesi için ip adresi kısmına ‘’Sizin IPV4 adresiniz:25565’’ yazması gerekmektedir.

İçerik
Yıllarca Beklediğimize Değdi mi? Starfield

 Oyun dünyasının en büyük geliştiricilerinden biri olan Bethesda'nın yıllar sonra yeni oyunu için sonunda vakit1

1 dk. 4 Okundu
Nedir
Murphy Kanunları Nedir?

Murphy Kanunları nedir? Son zamanlarda adından sıklıkla bahsedilen Murphy Kanunları, ABD’li mühendis Edward A. Murphy1

2 dk. 12 Okundu
İçerik
SpongeBob SquarePants: The Cosmic Shake, 16 Ekim’de PS5 ve Xbox Series’e Geliyor

 Yayıncı THQ Nordic ve geliştirici Purple Lamp Studios, SpongeBob SquarePants: The Cosmic Shake'in PlayStation 51

2 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.