KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Avrupa Turunda Gezilecek Yerler

İçindekiler

Avrupa Turunda Gezilecek Yerler – İnternette bolca sorular soruların başında “Yurt dışı tatili yapacağız, ne kadar bütçe gerekir? Neler yapabiliriz?” gibi sorulardan yola çıkarak bu yazıyı hazırlamış bulunmaktayız. Şimdi sizlere 200€ fiyatlarını üzerine çıkmayacak, 3 gün boyunca keşfedilebilecek 3 adet Avrupa şehrini tanıtacağız. Bunlar; Berlin, Ljubljana ve Prag. Üstelik uçaktan indiğiniz gibi, şehire gidip sabahtan akşama kadar sokak yemekleri yiyin, müzelere gitmeyin kültürlenmeyin, yalnızca sokaklarda yürüyün, hostellerde 20 kişiyle aynı odada kalın diye de teklif etmeyeceğiz. Müzeleri gezip kültüreleneceksiniz de, meşhur mekanları, kahve seviyorsanız kahvelcilere de gideceksiniz, ülkenin meşhur içkilerini tadıp, turistik ya da turistik olmayan yerleri de gezeceksiniz. Ben yürümeyi çok sevsem de sizi her yere yürütmemeye gayret edeceğim. Toplu taşıma, bisikletler ya da otobüslerle seyahat edebileceksiniz. Aslına bakarsanız, oturdum ve kendime avrupa turu hazırlar gibi sizler için küçük gezi planları çıkardım. Yazıya geçmeden önce söylemek istediğim ise bu bütçelerin altında ve bu güzel yerlerin dışında da gidebileceğiniz yerler var. En iyisi bizim listemiz diye kesinlikle bir iddiamız yok, onu en başından söyleyeyim.

Jubljana

Türkiye’den bir çok kişinin ziyaret etmediği bilinmeyen bir yer olan Ljubljana’nın adını okuyabilen birisi gitmeyi de başarabilir bence. Kendisi küçük ama gezilecek görülecek yerleri güzel şehirlerden biri olan Ljubljana, 2-3 günlük gezi planı için uygun yerlerden. 2-3 günde o şehri öyle güzel bir fethedebilirsiniz ki, bazı gezilerimizden dönerken aniden aklımıza gelen “ya bir yerleri gözümden kaçırdıysam, gitmediysem” hissi bu şehirde aklınıza gelmeyecek. Üstelik tüm zamanınızı müzeler ile geçireceğiniz bir şehir olduğu için kendinizi sürekli bir yerlere yetişme telaşı içinde hissetmeyeceğinize eminim. Şimdiden sevdiğinizi düşünüyorum  Ljubljana’da Ljubljana City Card adında şehirdeki önerdiğimiz bütün gezilecek yerlerin tamamına ücretsiz giriş ve ücretsiz toplu taşıma için 48 saatlik bir kart var. Jose Pucnik Havaalanı’ndan şehire otobüsle ulaşım da dahil bu karta. Konaklamalar ise 2 geceliği tahmini olarak 90 euro oluyor. Kahvaltı için önerebileceğimiz en güzel yerlerden biri ise Le Petit Cafe ve bir sonraki günler için Cajna Hisa. İki yerde çok uygun fiyatlı ve lezzetli cafeler. Gezilecek yerler olarak ise Preseren Meydanı, Franciscan Kilisesi, Triple Bridge, Tiyoli Park ve Ljubljana City Card’a dahil olarak Ljubljana Kalesi, Modern Sanat Müzesi, Slovenya Ulusal Galerisi gibi yerler var. Kahvaltımızı yaptık, gün içinde birkaç yer gezdik ve sonrasında bir kahve molasını hak ettik gibi sanki. Caco isimli bir mekanda tatlılar ve yanında kahveler menü halinde çok uygun fiyatlı. Başka bir gün için ise Zvezda Kavarna Bistro’yu öneririz. Zvezda Kavarna Bistro’nun en beenilen tatlısı ile Kremna Rezina aklınızda bulunsun. Sonrasında ise öğle yemeği için Tozd’da atıştırmalık yiyebilir, Pop’s Place’de biranızı yudumlarken hamburgerinizi yiyebilir ya da Parma’da pizza yiyebilirsiniz. Akşam yemeği için önereceğim mekanlar ise Open Kitchen ve Manna. Akşam eğlencesini de unutmak olmaz tabii ki. Akşam gezmeleri için ise Centralna Postaja’da bizim yerimize de kokteyl içebilir, Metelkova’da ise etkinliklere katılabilirsiniz.

Berlin

Söz konusu Berlin olduğunda 2 sene bile kalınsa dönüş yolunda keşke bir gün daha kalsaydım denecek güzellikler akıla geliyor. Dolayısıyla Berlin için size 2-3 günlük Avrupa turu çıkarmak biraz zor olacak. Şehirde o kadar çok gezilecek görülecek yer ve o kadar keşfedilmesi gereken güzellikler var ki yıllarınızı harcasanız yetmez. Ancak küçük ve uygun fiyatlı bir Avrupa turu olduğundan dolayı bütçemizi ve bütün yazımızı Berlin üzerine bitirmek istemediğimden dolayı bir şeyleri çıkardım ve en temel en önemli yerleri bıraktım. Öncelikle Tegel Havalanı’nda indikten sonra şehire otobüs ile gideceğiz. Konaklamayı halledip güzel bir otele yerleştikten sonra California Breakfast Slam’de baconlu yumurta yiyecek ya da House Of Small Wonder’da güzel bir kahvaltı edeceğiz. Kahvaltı faslımız bittikten sonra ise artık gezmeye hazırız. Unter Den Linden’den, Brandenburger Tor’a doğru ücretsiz bir gezi yapabiliriz. Ku’Damm’da mağazaları gezip, Tiergarten’de çimlere uzanıp sessizliği dinleyebiliriz. Bütün bunlardan sonra kahve molasını hak ettiniz. The Barn’da, Five Elephant’ta ya da Bonanza Coffee’de uygun fiyatlara latte içebilirsiniz. Öğle ve akşam yemeklerinde ise Tommi’s Burger Joint’ta hamburger, patates ve bira içebilir, Kaffemitte’de makarna veya sandviç gibi atıştırmalıklar yiyebilir ya da Curry 36’da meşhur currywurst ve patates salatası yiyebilirsiniz. Aynı zamanda Kimchi Princess’te Kore Barbeküsü meşhur ve bir Türk’e ait olan Mustafa’s Gemüse Kebab’ta tavuk döner dürüm yiyebilirsiniz. Akşam ise Neue Heimat’ta atıştırmalık yiyebilir, Luzia’da, Main Haus Am See’de güzel içkiler ve kokteyller içebilirsiniz.

Prag

Sürekli sorulan “Yurtdışına ilk kez gideceğim, hangi şehiri önerirsiniz?” sorusunun en net cevaplarından biri Prag’da sıra. Turistlerin her türlü eğlence, yemek, gezme beklentilerini en uygun ve en güzel şekilde karşılayabilen şehirlerden çünkü Prag. Tarih gezileri, eğlenceler, sanat gezileri.. Kafka’nın memleketinden bahsediyoruz tabii ki şuan bunu da göz önünde bulunduralım. Prag’ı küçük bir Avrupa turunda yapılacaklar listesine eklememizin en önemli sebeplerinden biri ise 2-3 günde gezilebilecek kadar küçük ama güzel olması. Üstelik görsel olarak çokta güzel bir şehir. Sadece güzel sokaklarında dolaşmak bile insana mutluluk verebilir. Ancak sadece sokaklarda dolaşmayacağız merak etmeyin. Vaclav Havel Havaalanı’ndan merkeze otobüsle ulaşabilirsiniz. Konaklayacak otelinizi bulup yerleştikten sonra ise Eska’da ya da Misto’da kahvaltı yapabilirsiniz. Kahvaltınızdan sonra ise Kafka’nın mezarının da içinde olduğu Yahudi mezarlığını ziyaret edebilir, Astronomik Saat Kulesinde ve Staromestske Namesti Meydanı’nda fotoğraf çekebilirsiniz. Aynı zamanda Kafka Müzesi’ne gidebilir Ema Espresso Bar’da bir kahve içebilirsiniz. Dish Bitro’da hamburger, Pasta Fresca’da makarna yiyebilirsiniz. Akşam ise Beergeek’te çeşit çeşit biralar, Public Interest’te kokteyl içebilirsiniz.

İçerik
PTT Kart İnternet Şifresi Alma

PTT, müşterilerine yönelik olarak internet üzerinden de hizmetlerini aktif şekilde vermeye devam ediyor.  PTT Bank1

2 dk. 7 Okundu
Nedir
Anksiyete Hastalığı Nedir?

Anksiyete Hastalığı Nedir? - Anksiyete hastalığı, bir kaygı bozukluğudur. Gelecek hakkında düşünüp yaptığı hiçbir şeyden1

2 dk. 34 Okundu
İçerik
SEO Uyumlu Makale Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Sitelerin ziyaretçi sayısını arttırması için arama motorlarında üst sıralarda yer alması şarttır. Sitelerinin büyümesini isteyen1

2 dk. 16 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.