KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Anne Sütünün Önemi

Anne Sütünün Önemi – Anne sütü yeni doğan bebekler için oldukça önemlidir ve bir süre boyunca bebekler anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütünün bu kadar önemli olması sütün içeriğinden kaynaklanmaktadır. İlk altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin hayatlarının ilerleyen yıllarında kronik hastalık riskinin daha az olduğu tespit edilmiştir. Anne sütü yeni doğan bebeğin gelişmesi ve büyümesi için ihtiyaç duyduğu tüm ögeleri içerisinde bulundurmaktadır. Her yeni doğan bebek altı ayına gelene kadar anne sütüyle mutlaka beslenmelidir. Anne sütünü artırıcı besin maddeleri almalıdır. Bu dönemde su tüketimi oldukça önemlidir. Bağırsak çalıştırmaya yardım etmekle beraber sütün artmasını da sağlamaktadır. Ayrıca bebeğin emmesi de süt yapımını uyarır böylece anne daha fazla süt salgılar. Emzirme süreci ise doğumdan sonraki ilk bir saat içerisinde başlamalıdır.

Anne Sütünün Özellikleri

Anne sütünün bebekler için bu kadar önemli olmasını sağlayan en temel özellik sütün her daim steril ve bebeğe uygun olmasıdır. Bunun yanında anne sütünün özellikleri adına şunlar da bilinmektedir. Anne sütü besin ögelerinin birleşimi olduğu için bebeğe gelişimi ve büyümesi için gereksinimlerini tamamen karşılar. Koruyucu etmenleri de içeren anne sütü sindirimi kolaylaştıran yardımcı enzimleri de içeriri. Enfeksiyonu önleyen IgA, IgG ve IgM gibi ögeleri içermektedir. Anne sütünün alınmasıyla beraber solunum yolu ve gastrointestinal gibi enfeksiyonların yaşanmasını önemli ölçüde azalır. Hormon ve büyüme etmenlerini bulunduran anne sütü bebeğin gelişiminde önemli rol oynar. Bunun yanı sıra bebeğin çene ve diş gelişimi açısından da oldukça etkilidir.

Anne sütü alerjiye karşı koruyucu olmasının yanı sıra tip I diyabet, çölyak, şişmanlık, koroner kalp rahatsızlıkları ve hipertansiyon gibi hastalıkların oluşmasını en aza indirir. Bebeğin emzirilmesi onun ruh ve zihinsel açıdan da gelişmesine yardımcı olur. Tüm bunların yanı sıra annenin bebeğini emzirmesi ikisi arasındaki duygusal bağı da güçlendirmektedir. Anne sütü bebeğe bu kadar faydalıyken emziren annenin de sağlığı korunur. Emziren annelerde göğüs kanseri ve yumurtalık kanseri gibi hastalıkların ortaya çıkma ihtimali de azalır.

İçerik
Senden Daha Güzel oyuncusu Sevinç Erbulak kimdir? Sevinç Erbulak kaç yaşında?

Şimdilerde yayınlanmaya hazırlanan ve fragmanları izleyiciler tarafından beğenilen dizi "Senden Daha Güzel" takımında yer alan1

4 dk. 2 Okundu
İçerik
Olay Yeri İnceleme Maaş

Suç filmleri izlediğinizde, olay yerine ilk gelen ekibe hiç dikkat ettiniz mi? Haydi olay yeri1

2 dk. 20 Okundu
İçerik
Banka Müdürü Nasıl Olunur?

İlk olarak bir bankaya banka müdürü olabilmeniz için ilk adımda müfettiş yardımcısı olarak başlayabilirsiniz.  Bu1

5 dk. 6 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.