KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Apk Nedir?

İçindekiler

Apk Nedir? – APK kelimesinin anlamı Anroid Application Package yani Türkçe haliyle Android Uygulama Paketidir. APK, Android platformlarında kullanılan tanımlı dosya biçimine deniyor. Temelde uygulamayı yüklemek için tüm bileşenlerin olduğu bir zip dosyası gibidir ve bir nevi Windows platformundaki .exe formatının Android’te bulunan halidir.

Android cihazlarda bulunan Google Play Store’dan indirdiğiniz bütün oyunlar ya da uygulamalar cihazınıza APK dosyası halinde yükleniyor. Android olan cihazlarda varsayılan olarak yüklü olan Google Play hizmetleri, yüklenen bütün APK’ların devamlı olarak güncellemelerini takip eder.

Google Play Store Haricinde APK Nasıl Kurulur?

Normal şartlarda Android cihazlarınıza güvenlik dolayısıyla bilinmeyen kaynaklardan APK dosyası yüklenmiyor. Yani örneğin Samsung bir mobil cihaz kullanıyorsanız sadece Google Play Store ve Samsung Galaxy Uygulamalar gibi üretici firmaya ait marketlerden uygulama indirebiliyorsunuz. Google Play Store ya da üretici firmaya ait marketler dışında bir yerden APK yüklemek isterseniz cihazınızın ayarlar menüsüne gelerek ayarlar  > güvenlik > bilinmeyen kaynaklar kısmından izin verebiliyorsunuz.

APK Dosya İndirmek Güvenli Mi?

APK ile ilgili en çok araştırılan ve sorulardan biri olan APK Dosya İndirmek Güvenli Mi?  Sorusuna baktığımızda ilk akla gelen şu oluyor; bilmediğimiz kaynaklardan APK dosya indirmek güvenli midir?

Yazını başında da söylemiş olduğumuz gibi Google Play’den ya da üretici firmanın marketinden indirilen her uygulama APK olarak iniyor zaten. Google Play Store’da bulunan kontrol mekanizması, APK dosyasının güvenliğini, istediği izinleri ve bu izinlerin sebeplerini kontrol edebiliyor bu da kullanıcının maksimum derecede güvenli uygulama kullanmasını sağlıyor.

Ancak tüm bunların yanında bilmediğiniz güvenilir olmayan bir kaynaktan APK dosyası indirmek cihazınız için bir tehlike yaratabilir. Örneğin mobil cihazınıza virüs bulaştırabilir, uygulamaların kullanılmasını engelleyebilir. Tüm bunların dışında APK’yı güvenilir bir kaynaktan yüklediğinizde ve cihazınızda tehlike oluşturabilme ihtimaline karşın anti-virüs programı varsa çok büyük bir problem yaşamazsanız. Eğer uygulamanın istediği izinler size mantıksız ve güvenli gelmiyorsa, o uygulamayı kesinlikle indirmeyin. Örneğin bir müzik programı fotoğraflarınıza erişim isteyemez. Bu çok mantıksızdır ve şüphe uyandırıcıdır.

İçerik
Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı 2022

Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı 2022 - Neredeyse büyük çoğunluğumuz kredi kartı kullanmaktayız ve büyük…

2 dk. 9 Okundu
İçerik
Evcil Hayvanlarla Uçak Seyahati

Evcil hayvanlarınızla beraber uçak seyahati gerçekleştirmeniz oldukça mümkün bir durum. Fakat bunun için evcil hayvan…

2 dk. 10 Okundu
İçerik
Moneygram Hangi Banka?

Para transferi hizmetleri denilince akla ilk gelen isim MoneyGram olmayabilir. Sektörde muazzam bir yere sahip…

2 dk. 16 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.