KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Antarktika’da ‘deniz buzu’ miktarı 45 yılın en düşük seviyesini gördü

Antarktika Da Deniz Buzu Miktari 45 Yilin En Dusuk Seviyesinde169226 0 Dünyanın geri kalanında olduğu üzere kutuplardaki deniz buzu için de bu yıl pek de düzgün geçmedi. Her iki kutup bölgesinde de deniz buzunu takip etmek için uydu bilgilerini kullanan NASA ve Ulusal Kar ve Buz Bilgi Merkezi‘ne (NSIDC) nazaran hem Kuzey Kutbu hem de Antarktika‘da deniz buzu ölçüsü rekor seviyede azaldı.

45 yılın en düşük seviyesi

Kuzey Kutbu‘ndaki deniz buzu bu yıl 19 Eylül’de 4,23 milyon kilometrekare ile uydu kayıtlarındaki en düşük altıncı asgarî düzeye ulaştı. Antarktika‘da ise deniz buzu 10 Eylül’de 16,96 milyon kilometrekare ile uydu kayıtlarındaki en düşük azamî düzeye ulaştı. Antarktika’da ki deniz buzu 1979 yılından bu yana uydu aracılığıyla her yıl ölçülüyor. Mevcut deniz buzu ölçümü, daha evvel 1986‘de ölçülen en düşük alandan neredeyse 1 milyon kilometrekare kadar daha dar. Bu, neredeyse Mısır’ın yüzölçümüne eşit.

Her yıl, deniz buzu mevsimlerle birlikte büyür ve erir ve her iki istikametteki büyüklüğü rüzgar modelleri, okyanus sıcaklıkları – insan kaynaklı global ısınma ile direkt bağlantılıdır – ve şu anda meydana gelen El Nino üzere iklim modelleri üzere faktörlerden etkilenebilir. Öte yandan düşük deniz buzu örtüsü buz-albedo geri besleme döngüsü nedeniyle okyanusun ısınmasında da tesirli oluyor. Beyaz olan deniz buzu güneş ışınlarını uzaya geri yansıtırken, koyu renkli açık okyanus bu enerjiyi emer. Bu nedenle de sular daha sıcak kalarak buzun büyümesini daha da engelleyebilir.

Yeni araştırmalar birebir vakitte NASA’nın ICESat-2 üzere uydularını kullanarak buzun yıl boyunca ne kadar kalın kaldığını da inceliyor. Deniz buzunun asgarî ve azamî genişlikleri kutup ortamında kıymetli ölçümler olsa da bilim beşerlerine nazaran buzunun kalınlığı da bir diğer kıymetli telaş kaynağı. Bilim insanları ekim ayında daha derinlemesine bir tahlil gerçekleştirerek sonuçları yayınlayacaklar. Yayınlanacak raporda kalınlık bilgilerine de yer verilmesi bekleniyor.

İçerik
Xiaomi telefonlarında Chrome tarayıcısının hacklendiği iddia ediliyor

İş güvenlik konusuna geldiği vakit Çinli akıllı telefon üreticileri çok da pak değil. Vakit zaman1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Bundle clickbait başlıkları düzelten yapay zekayı kullanıma sundu

Yerli teşebbüs haber uygulaması Bundle, yapay zeka teknolojisi Bundle AI’ı hayata geçirdi. Bundle AI ile1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Galaxy S23 FE resmen doğrulandı: Tanıtım videoları sızdı

Samsung’un ilerleyen günlerde FE temalı yeni aygıtlarını duyurması bekleniyor. Bunlardan biri de uzun müddettir beklenen1

2 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.