KATEGORİLER
Kripto Al Sat

AMD Ryzen 8000 APU’lar netleşti: Harici GPU’lar rafa kalkıyor

Amd Ryzen 8000 Apu Lar Netlesti Harici Gpu Lar Rafa Kalkiyor168373 0 Bildiğiniz üzere geçtiğimiz Ocak ayında tanıtılan AMD Ryzen 7000 Phoenix APU’lar, hem dizüstü hem de el konsollarında olumlu tenkitler almayı başardı. Günümüzde ise yonga devi, odağını Zen 5 ve RDNA 3,5 mimarisini temel alan Strix Point APU’lara çevirmiş durumda. Bu bağlamda heyecanlı bekleyiş sürerken, Ryzen 8050 serisinin GPU ve çekirdek yapılandırması gün yüzüne çıktı.

Phoenix APU’lar ve Ryzen 8050 neler sunacak?

Bilmeyenler için AMD ”Strix Point” APU’lar, günümüzde çoğunlukla el konsollarında karşımıza çıkan Phoneix APU’ların halefi niteliğinde olacak. Hasebiyle yeni APU’lar hakkında bir müddettir sızıntılar duymaya devam ediyoruz. Son olarak PerformanceDatabase’ten gelen yeni imgeler, Ryzen 8050 serisinin ayrıntılarına açıklık getirdi.

Amd Ryzen 8000 Apu Lar Netlesti Harici Gpu Lar Rafa Kalkiyor168373 1 Paylaşılan imgelere bakıldığında AMD Strix Point mimarisini temel alan​​​​​​ 12 çekirdekli bir APU bizleri karşılıyor. Öyle ki STX1-A0 silikonundan (45W) güç alan bu APU, 4 adet Zen 5 (Büyük) P-Çekirdek ve 8 adet (Küçük) E-Çekirdeğine sahip. Hasebiyle bunun bir taşınabilir işlemci prototipi olduğunu söyleyebiliriz.​​​​​​  Ayrıca FP8 paketine ek olarak 32 GB LPDDR5 bellekle eşleştirilmiş.

Ayrıca Ryzen 8050 serisine RDNA3 yahut RDNA3.5 GPU mimarisinin eşlik edeceğini hatırlatalım. Niketim paylaşılan manzaralar de, APU’nun 1024 birleşik gölgelendirici ve 16 Hesaplama Ünitesi (CU) (16×64=1024) içereceğini doğruluyor. Hasebiyle harici ekran kartlarına olan ihtiyaç de büyük oranda düşecek.

Öyle ki kağıt üstünde bu konfigürasyon, oyun dizüstülerinde kullanılan Phoenix APU’lara kıyasla CPU çekirdek sayısında yüzde 50 ve GPU çekirdeklerinde ise yüzde 33’lük bir artışa işaret ediyor. Ryzen 8000 Strix Point APU’lar hakkında bildiklerimiz şu an için bunarla hudutlu. Lakin gelecekte daha fazla bilginin paylaşılacağını düşünuyoruz.

İçerik
Bilim insanları bağırsak kanserini yenmenin ‘yol haritasını’ keşfetti

Amerikan Kanser Derneği istatistiklere nazaran her yıl yaklaşık 150.000 yeni rektum ve kolon kanseri olayı1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
ChatGPT artık görebiliyor, duyabiliyor ve konuşabiliyor: İşte devrimsel yenilikler

OpenAI tarafından şimdiye kadar ChatGPT üzerinde yapılan şeylerin birçok yapay zekanın yapabilecekleriyle ilgiliydi. Daha gelişmiş1

3 dk. 1 Okundu
İçerik
Microsoft’un 7 TB kapasiteli cam depolaması binlerce yıllık ömür vaadediyor

Microsoft geçtiğimiz sene "Project Silica" isminde yeni bir depolama teknolojisi duyurmuştu. Uzun vadeli, kalıcı depolama1

2 dk. 11 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.