KATEGORİLER
Kripto Al Sat

ABD-Çin teknoloji savaşında yeni cephe: RISC-V

Abd Cin Teknoloji Savasinda Yeni Cephe Risc V169555 0 ABD-Çin teknoloji savaşında yeni bir cephe açılıyor: RISC-V. Amerikan şirketlerinin Çin’de yaygın olarak kullanılan özgür bir çip teknolojisi üzerinde çalışması ABD’de reaksiyon çekmeye başlıyor. Bu yeni cephede ABD’nin RISC-V temelli bir kısıtlama getirebileceği gündemde. Arm’ın kıymetli tescilli teknolojisiyle rekabet eden açık kaynaklı bir teknoloji olan RISC-V, akıllı telefon çipinden yapay zeka için gelişmiş işlemcilere kadar her şey için temel bir bileşen olarak kullanılıyor.

ABD milletvekillerinin RISC-V talebi

Aralarında Temsilciler Meclisi’nin iki Cumhuriyetçi komite lideri, Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio ve Demokrat Senatör Mark Warner’ın da bulunduğu kimi milletvekilleri, ulusal güvenlik münasebetlerini öne sürerek Biden idaresini RISC-V konusunda harekete geçmeye çağırıyor.

Çin’in kendi yarı iletken sanayisini geliştirmek için Amerikan şirketleri ortasındaki açık işbirliği kültürünü istismar ettiği, bunun da ABD’nin çip alanındaki mevcut liderliğini tehlikeye soktuğu ve Çin’in ordusunu modernize etmesine yardımcı olabileceğinden telaş ediliyor. Görünüşe nazaran ABD’li yetkililer, şirketlerin RISC-V üzerindeki çalışmalarına kısıtlamalar getirmeyi düşünüyor. Yapılan açıklamalara nazaran rastgele bir Amerikalı kişi ya da şirketin RISC-V mimarisi konusunda Çin kuruluşlarıyla ilgi kurmadan önce ihracat lisansı alması isteniyor. Lakin şimdi resmi bir adım atılmış değil.

Açık kaynak RISC-V, Çin’e kapatılabilir

Abd Cin Teknoloji Savasinda Yeni Cephe Risc V169555 1 Bununla birlikte ABD’nin halihazırdaki ihracat kısıtlamasının önümüzdeki ay güncellenmesi ve birtakım açıkların kapatılması gündemdeydi. Yapılan RISC-V açıklaması da bu alanda bir şeylerin olabileceğini gösteriyor. Çin tarafındaysa bir ulusallaşma akımı güçleniyor. Ülkenin ilk 28nm litografi sistemini üretmesi, Huawei ile SMIC’in Kirin 9000s atılımı bu akımın öncülerinden.

Bu ortada RISC-V, teknolojiyi geliştirmek için kar maksadı gütmeyen şirketler ortasındaki uğraşları koordine eden İsviçre merkezli kar maksadı gütmeyen bir vakıf tarafından denetleniyor. Şayet ABD şirketlerinin İsviçre merkezli vakfa iştirakinde düzenlemeye gidilirse, bu hareket Amerikan ve Çin şirketlerinin açık teknik standartlar üzerinde birlikte çalışmalarını zorlaştıracaktır. Elbette bundan en başta Çin olmak üzere ABD ve Avrupalı firmalar da olumsuz etkilenebilir.

İçerik
Blackmagic, iPhone’larda profesyonel video çekimi için ücretsiz bir uygulama yayınladı

Profesyonel kameralar üreten Blackmagic şirketi iPhone'lar için fiyatsız bir kamera uygulaması yayınladı. Blackmagic Camera, kullanıcıların1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Redmi K70 ufukta göründü: Poco F6 Pro olabilir

Xiaomi'nin alt markalarından Redmi, çok yakında tanıtılacak Redmi K70 serisi ile rekabete güçlü bir giriş yapmayı planlıyor. Geçtiğimiz1

2 dk. 7 Okundu
İçerik
iPhone 15 ve 15 Pro’nun kamera özellikleri: Neler bekleniyor?

Apple, yeni kuşak iPhone 15 ve 15 Pro modellerini önümüzdeki günlerde duyurmayı planlıyor. Hasebiyle lansmana sayılı günler kala, iPhone1

4 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.