KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Güneş enerjisi ve enerji depolama fiyatları radikal ölçüde düştü

Gunes Enerjisi Ve Enerji Depolama Fiyatlari Radikal Olcude Dustu169172 0 Berlin merkezli iklim araştırma enstitüsü Mercator Global Müşterekler ve İklim Değişikliği Araştırma Enstitüsü (MCC), son on yılda güneş gücü maliyetinin yüzde 87, batarya depolama maliyetinin ise yüzde 85 oranında düştüğünü gösteren yeni bir çalışma yayınladı. Muharrirler, bu fiyat düşüşlerinin global güç dönüşümünü beklenenden çok daha uygulanabilir ve ucuz hale getirebileceğini savunuyor.

Maliyetler neredeyse yüzde 90 düştü

Araştırmacılar, fosil yakıtların ve biyokütlenin yakın gelecekte de kullanılmaya devam etmesine karşın, pak gücün sanayiyi en son olarak değiştireceğini ortaya koydu. Çalışma, güneş gücü ve batarya depolamaya odaklanıyor lakin araştırmacılar rüzgar gücü, ısı pompaları ve başka pak teknolojilerin de fiyatlarında keskin bir düşüş gördüklerini belirtiyor.

Teknolojik gelişmeler güneş gücü ve güç depolamayı daha akıllı ve daha verimli hale getiriyor. Dünya, global ısınmayı 2C’nin çok daha altında tutmak için global bir uğraş sarf ediyor ve bu gayrete karşılık hem özel hem de kamu finansmanı ve hükümet siyaseti takviyesi ile teşvik edilen güneş gücü bileşenleri ve batarya depolama fiyatları düşürülüyor.

Gunes Enerjisi Ve Enerji Depolama Fiyatlari Radikal Olcude Dustu169172 1 “Temiz güç kullanılmaya başlandığında elektrik fiyatları düşecek” iadelerini kullanan araştırmanın baş yazarı Felix Creutzig şunları söyledi: “Hatta birtakım hesaplamalar, 2050 yılında dünyanın tüm güç tüketiminin büsbütün ve uygun maliyetli bir biçimde güneş teknolojisi ve öteki yenilenebilir güç kaynaklarıyla karşılanabileceğini gösteriyor.”

Elbette bu son derece optimist bir senaryo lakin hakikat adımlar atıldığında bu, geleceğin açık olduğunu gösteriyor. Örneğin, çalışmada batarya depolamanın halihazırda kilovat saat başına 100 doların altında bir maliyete sahip olduğu ve bunun iki yıl evvel yapılan bir çalışmada 2030 yılı için öngörülenden kıymetli ölçüde daha düşük olduğu belirtiliyor. Mevcut çalışmaya nazaran batarya depolama maliyetleri 2030’da yüzde 72 oranında düşecek. Bu da mevcut kilovat saat başına 100 dolara kıyasla 28 dolar manasına geliyor.

Bununla birlikte 2050 yılında uzmanlar global olarak 63.000 terawatt saat güneş gücünün mevcut olmasını bekleniyor. Bu güç ölçüsü, günümüzde kömürden sağlanan gücün iki katı. Ve yeni güç kapasitesine yapılan özel yatırımların yüzde 80’i artık fosil içermiyor.

Ancak araştırmacılar, “istihdam, vergi ödemeleri, siyasi kısıtlamalar ya da finansal likidite üzere konular, yenilenebilir güçlerin daha uygun bir getirisi olsa bile hükümetlerin kömüre yatırım yapmasına neden olduğu için” kömürün hala makûs bir koku üzere ortalıkta dolaştığına dikkat çekiyor.

Tüm bunlara karşın hayatı ve günümüzü toz pembe görmemek gerek. Sera gazı emisyonları her zamankinden daha yüksek ve şimdiye kadar alınan tedbirler çok zayıf. Global ısınma muhtemelen bu yıl yahut önümüzdeki birkaç yılda 1,5C’yi aşacak. Yenilenebilir güç kaynakları ve yeni modeller ise önemli bir umut ışığı olarak özel ve kamu dallarını kendisine çekiyor. Maliyetler düştükçe bu eğilim katlanarak artacak.

İçerik
14.nesil Intel Raptor Lake Refresh işlemcilerin tam listesi paylaşıldı

Ekim ayı tarihli Intel aktifliği yaklaşırken, bu aktiflikte tanıtılacak 14.nesil Intel Raptor Lake Refresh işlemcilerin özellikleri netleşmeye1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
ŞOK marketler akıllı evcil hayvan cihazları satacak

Meskeninde evcil hayvan besleyen ve hayvanını daima takip altında tutmak isteyenler için ŞOK marketler zincirine1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
WhatsApp’ta engellendiğimi nasıl anlarım? İşte 5 hızlı yol (2023)

Birisini WhatsApp’ta engellemek, o kişinin sizi aramasını yahut bildiri göndermesini durdurmanın en uygun yoludur. Pekala1

4 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.