KATEGORİLER
Kripto Al Sat

ABD ağırlığını kaybediyor, Çin gelişmiş yonga teknolojilerine erişim sağlıyor

Samsung Ve Sk Hynix Ozel Izinle Cin E Teknoloji Ihrac Edecek169634 0 Çin’in ulusal güvenlik sıkıntısı haline getirerek ağır ambargolar uygulayan ABD, küresel ekonomiyi de kökünden sarsıyor. Çin’e milyarlarca dolarlık yatırım yapan dal devlerinde artık bıçak kemiğe dayandı.

Çin istediğini aldı

Geçen yıldan bu yana Çin’in gelişmiş yonga ekipmanlarına erişimini engellemek için ABD bir onay süreci başlatmıştı. Çin’e ihracat yapmak isteyen yonga devleri şayet muhakkak bir oranda ABD ekipmanı kullanıyorsa ilgili kurumlardan onay almak zorundaydı. Bu da hayli uzun sürüyordu.

Özellikle Güney Kore hükümeti ve yonga şirketleri, bu kararın küresel yonga iktisadına büyük darbe vuracağını söyleyerek karşı çıkmıştı. Uzun süren pazarlıkların akabinde ABD ambargoyu gevşetmek zorunda kaldı.

Alınan yeni karar kapsamında Samsung ve SK hynix, Çin’de işlettikleri yonga tesislerine hassas üretim ekipmanlarını ek bir onaya gerek kalmadan ihraç edebilecekler. Dünyanın en büyük iki bellek tedarikçisi bir müddettir Çin’de Pazar hissesini arttırmaya ve rekabeti kırmaya çalışıyor. ABD’nin kısıtlama kararı bu açıdan büyük darbe vurmuştu. Güney Kore hükümeti alınan karardan epey şad.

İçerik
ChatGPT artık görebiliyor, duyabiliyor ve konuşabiliyor: İşte devrimsel yenilikler

OpenAI tarafından şimdiye kadar ChatGPT üzerinde yapılan şeylerin birçok yapay zekanın yapabilecekleriyle ilgiliydi. Daha gelişmiş1

3 dk. 1 Okundu
İçerik
Ucuz bellek ve depolama dönemi sona erdi: Yeni akıllı telefonlar daha pahalı olacak

Son birkaç yıldır Çinli telefon üreticileri ucuz akıllı telefonlarda bile yüksek bellek kapasiteleri sunarak tüketicileri1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Bu fiyata yok satar: Intel Arc A580 sonunda satışa çıkıyor

Bildiğiniz üzere Intel Arc A580, başka Arc A serisi grafik kartlarıyla birlikte bir yıldan daha uzun1

1 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.