KATEGORİLER
Kripto Al Sat

3D Yazıcı Nedir?

3D Yazıcı Nedir? – 3D yazıcı sanal ortamda tasarlanmış olan nesneleri somut bir hale getiren makinelere verilen addır. 3d yazıcılar bilgisayar destekli olan tasarımlar ya da yazılım tarafından ortaya koyulan 3B diyagramları, şekilleri kullanarak tasarlanan ürünü oluşturur. 3D yazıcılara bazen üretim yazıcıları denildiği gibi ek üretim yazıcıları da denilmektedir. 3D yazıcıları kullanıldıkları alanlara getirdiği en büyük avantaj hiç şüphesiz maliyet konusunda olmuştur. Bu özelliği en çok makine mühendisliği alanında işe yaramaktadır. 3D baskı dijital platformlarda oluşturulan dosyaları katı bir formda cisim yapma işlemidir. 3D baskıya genellikle katı üretimi de denilmektedir. Dijital ortamlarda oluşturulan dosyaların katı bir şekilde forma girmesi ilave işlemler kullanılarak yapılmaktadır. İlave işlem ise nesnenin tamamen yapılması için malzemelerin ardışık olarak üst üste inşa edilmesidir. Bu ardışık olarak inşa edilen her bir katman oluşturulan katı cismin yatay şekilde ince ince dilimlenmiş kesitleri olarak görülebilir. 3D baskıyı daha iyi bir şekilde ifade etmek için bir freze makinesinin bir metal ya da plastik maddelerini kesen ya da oyup çıkarak sistemin tam tersi olarak düşünebiliriz.  3D baskının en önemli yararı ise geleneksel üretim yolları için kullanılan malzemeleri en aza indirerek yeni cisimler oluşturmaktır.

3D Baskı Nasıl Yapılır?

3D baskı yapmanız için ilk olarak bir modele ihtiyaç vardır. Bu modeli kendiniz çizip oluşturabileceğiniz gibi 3D çizim sitelerinden de hazır bir şekilde indirdiğiniz dosyalarla da yapabilirsiniz. Şu an birden fazla 3D modelleme ürünü bulunmaktadır. Bu ürünlerden bazıları oldukça pahalıdır. Bu ürünleri kullanmak yerine ücretsiz olarak kullanabileceğiniz yazılımlar da mevcuttur. 3D baskı konusunda biraz zorlanabilirsiniz. Bu işe yeni başlayanlar genellikle Tinkercad ile başlamaktadır. Bizlerde 3d çizime yeni başlayacak kişiler için Tinkercad uygulamasını önerebiliriz. Web tarayıcısı ile çalışan tinkercad ayrıca ücretsizdir. Bu sistemi kullanabilmeniz için bilgisayarınıza yüklemeniz yeterlidir.

3D Yazıcılar Nerelerde Kullanılır?

Gözlük yapımında, diş hekimliğiniz bazı alanlarında, protez yapımında, film endüstrisinde, antik eserlerin kopyalanması adına arkeoloji alanında ve olay yerlerinde bulunan fakat ağır hasarlı olan delilleri yeniden yapılandırmada kullanılır.

İçerik
En İyi Çeviri Siteleri ve Programları

Yabancı diller artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Eskiden yalnızca İngilizce bilmek yeterli sayılabiliyordu; ancak…

6 dk. 6 Okundu
İçerik
Google Spam Şikayeti Nasıl Yapılır?

Google Spam Şikâyeti Nasıl Yapılır? Arama motorlarında aratılan sorgularda spam içerik olduğuna kanaat getirilebilecek bazı…

3 dk. 4 Okundu
İçerik
Yaş Pasta Nasıl Yapılır? Yaş Pasta Tarifi

Özel günlerin vazgeçilmez tatlısı olan yaş pasta hem sunumu hem de lezzeti sayesinde bütün misafirlerinizin…

2 dk. 5 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.