KATEGORİLER
Kripto Al Sat

2023’ün en çok satan telefonları açıklandı! Hangi marka lider?

2023 Un En Cok Satan Telefonlari Aciklandi Hangi Marka Lider169720 0 Bildiğiniz üzere akıllı telefon pazarında rekabet her geçen artıyor. Bu bağlamda pazara yeni marka ve modeller dahil olurken, Counterpoint tarafından 2023’ün birinci yarısında en çok satan telefonları açıkladı. Peki geride bıraktığımız çeyrekte hangi marka nasıl bir performans sergiledi? Gelin en tanınan telefonlara göz atalım…

Apple ve Samsung lider

Pazar araştırma şirketlerinden Counterpoint’e nazaran akıllı telefon sevkiyatlarında yavaşlama hala sürüyor. Bu noktada Apple iPhone 14, iPhone 14 Pro Max ve iPhone 14 Pro en çok satanlar listesinde birinci üç sırayı alırken, iPhone 13 listedeki 4.sırasını muhafazayı başardı. Apple’ın en çok kullanıcı kazandığı pazarlar ise, Asya ve Avrupa oldu.

2023 Un En Cok Satan Telefonlari Aciklandi Hangi Marka Lider169720 1 Samsung da şu ana kadar Apple’ın gerisinde değil. Uygun fiyatlı Samsung Galaxy A14 listede 5. sıraya yerleşti. Listenin devamında ise sırasıyla Galaxy A54, Galaxy A14 5G, Galaxy S23 Ultra, Galaxy A04e ve Galaxy A34 yer alıyor. Birebir vakitte Galaxy A serisi, Asya ve Latin Amerika bölgesinde en çok satan modeller olurken, bu satışlar yüzde 60’lık kısmı oluşturdu.

Daha premium Galaxy S23 Ultra ise, Kuzey Amerika ve Batı Avrupa bölgelerinde popülerliğini korudu. O denli ki global satışlarda her satılan üç modelden ikisi bu bölgelerden geliyor.

Peki yıldan yıla neler değişti?

Yıllara nazaran karşılaştırmaya nazaran listenin üst sıralarında iPhone 13 serisinin yerini Apple iPhone 14 serisi aldı. Misal bir durum Galaxy S22 Ultra ve S23 Ultra için de geçerli. Bu ortada, Xiaomi’nin ilk 10 global satış listesinde yer almadığını görüyoruz. Bu da pazar hissesinin değerli ölçüde daraldığını bizlere gösteriyor. Hatırlayacak olursak Redmi Note 11, geçtiğimiz yılki listenin 10.cu sırasına yerleşen tek Xiaomi modeli olmuştu. 

Bu noktada hem Samsung hem de Apple’ın premium segmentte baş başa rekabet ettiğini söylemek gerçek olur. Lakin Koreli devin, uygun fiyatlı pazar segmentindeki liderliği de sürüyor.

2023’ün ikinci çeyreğinde en çok satan telefonlar

 1. iPhone 14
 2. iPhone 14 Pro Max
 3. iPhone 14 Pro
 4. iPhone 13
 5. Galaxy A14
 6. Galax yA54
 7. Galaxy A14 5G
 8. Galaxy S23 Ultra
 9. Galaxy A04e
 10. Galaxy A34
İçerik
Ducati sınırlı sayıda elektrikli bisikletini duyurdu

Lüks araç markaları da yavaş yavaş elektrikli bisiklet ve scooter kesimine adım atmaya başladı. Vakit1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Google Pixel 9 serisi daha büyük ekran boyutlarına sahip olacak

Teknoloji devlerinden Google, geçtiğimiz günlerde yeni Pixel 8 serisini piyasaya sürdü. Bu seri ile dikkatleri1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
AMD, Nvidia ile arasındaki ışın izleme performans farkını kapatacak

PC oyunlarında gerçek vakitli ışın izleme, özel RT ve AI donanımının oluşturulmasıyla teknolojiye öncülük ettiği1

2 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.