KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Spotify’dan yapay zeka müziklerine yeşil ışık

Spotify A Yapay Zeka Yapimi Muzikler Geliyor169160 0 Spotify‘ın patronu Daniel Ek, verdiği bir röportajda, şirketin yapay zeka (AI) tarafından oluşturulan müziği platformunda yasaklamayacağını açıkladı. Ek, yapay zeka müziğinin yasal olduğunu fakat sanatkarların müsaadesi olmadan onları taklit etmek için kullanılmaması gerektiğini söyledi; bu yılın başlarında Drake ve The Weeknd’in yapay zeka klonlarının seslerini kullanan kimi müzikler platformdan kaldırılmıştı. Ne Drake’in ne de The Weeknd’in klonlanmış seslerinin ‘Heart on My Sleeve’ şarkısında kullanıldığından haberleri yoktu. 

Yapay zeka müziği büyüyor

Daniel Ek, auto-tune üzere araçların müziği geliştirebildikleri için uygun olduğunu lakin sanatkarları taklit eden araçların âlâ olmadığını söyledi. Spotify işvereni ayrıyeten yapay zekanın mevcut sanatkarlardan etkilenen lakin onları direkt taklit etmeyen müzikler yaratmak için kullanıldığı ‘tartışmalı bir orta yol’ tanımladı.

ChatGPT piyasaya sürüldüğünde insanların keşfettiği birinci kullanım alanlarından biri saniyeler içinde şiir dizeleri oluşturabilmesiydi. DALL-E üzere araçlar da kullanıcıdan gelen kolay bir komutla sanat yapıtları oluşturabiliyor. Benzeri formda, müzik oluşturabilen araçlar da var. Hasebiyle Spotify’da yapay zeka müziğine müsaade vermek muhtemelen akla yatkın bir atak olabilir. Spotify’ın en değerli özelliği, fiyatsız olarak erişilebilen devasa bir müzik kütüphanesi barındırması. Şayet yapay zeka müziği, sanayide değerli bir niş haline gelirse, içerik oluşturucular bunu Spotify aracılığıyla sunabilecekler.

Daniel Ek röportajda, müzikte yapay zeka konusunun muhtemelen uzun yıllar tartışılacağını söylüyor. Kimileri yapay zekanın “duygusuz” ve otomatik olduğunu ve insan müziğiyle tıpkı düzeye gelemeyeceğine inanıyor. Kimileri ise teknoloji geliştikçe bu faktörün ortadan kalkacağına inanıyor. Öte yandan an itibariyle bile yapay zeka müzikleri birden fazla dinleyici için temelde ayırt edilemez bir düzeyde. Sanatkarların seslerinin klonlanmasıyla oluşturulan müzikler ise yelpazeyi daha da genişletiyor. Fakat bu, önemli bir telif hakkı problemini da gündeme getiriyor.

İçerik
Apple Watch Ultra şikayetleri artıyor: Ekran zor görünüyor!

Birtakım kullanıcıların bildirdiğine nazaran, Apple Watch Ultra ekranı düşük ışık şartlarında zahmetle okunuyor. Apple’dan resmî1

1 dk. 4 Okundu
İçerik
MSI anakartlarda tek tıkla 6 GHz ötesinde hız aşırtma dönemi başlıyor

MSI'ın MEG Z790 ACE MAX anakart modeli mevcut ve 14. Jenerasyon Intel işlemciler için tasarlanmış1

1 dk. 5 Okundu
İçerik
Xiaomi 13T Pro, 16 Eylül’de geliyor: İşte kilit özellikleri

Xiaomi 13T Pro’nun global lansmanı 16 Eylül’de gerçekleşecek. Tanıtım aktifliğine az kala telefonun tüm teknik1

1 dk. 6 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.