KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

İçindekiler

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Nasıl Alınır? – Günümüz ekonomisinde destek almadan ilerlemek bir hayli zor oluyor. Tanıdıktan borç alıyoruz, evimizi ve arabamızı satıyoruz. Bir miktar sermaye ile işlerimizi yürütebilmek için. Ancak yeri geliyor borçta alamıyoruz, evi ve arabayı da satamıyoruz, kısacası sermaye elde edemiyoruz. Böyle durumlarda kredi çekme isteği doğuyor. Tarımsal alanda işler yapan çiftçilere verilen kredi türüdür. Köylerde yaşayan veya çiftçilik ile uğraşanların önemle tercih ettiği açıkça görülmektedir. Normal bir krediye göre daha kolay ödeme seçenekleri ve avantajları ile diğer kredilere göre ayrıdır. Tarım kredilerinin ödeme taksitleri çiftçileri zora sokmayacak şekilde ayarlanmıştır, öncelikle ilk taksiti genelde hasat zamanında başlatırlar. Çiftçilik yapıyorsanız sizin için son derece önemli bir kredidir.

Gerekli Evraklar ve Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası çiftçiler için çeşitli kampanyalar ile tarım kredisi üretmektedir.

Bu kampanyalar ile başvuru yapmak isterseniz şubelere gitmek zorundasınız. İnternetten ve telefondan da başvuru yapabilirsiniz ancak kampanyalara dahil olmak istiyorsanız bizzat şubeye uğramak zorundasınız.

Gerçek kişiler için;

Kimlik fotokopisi

Çiftçilik belgesi

Üretime dayalı tarımsal işletmenizi onaylayan tapu veya kira kontratı

İpotek edilen mal beyanı

Faaliyet edildiğini göstermek için 3 yıllık gelir tablosu ve bilanço

Tüzel kişiler için;

Çiftçilik Belgesi

Odaya kayıtlı olduğunu gösteren kayıt belgesi

Vergi levhası

Yetkili kişinin noterden alınmış imza sirküleri

Tüzel kişilik için ana sözleşmesinin fotokopisi

Faaliyet edildiğini göstermek için 3 yıllık gelir tablosu ve bilanço

Üretime dayalı tarımsal işletmenizi onaylayan tapu veya kira kontratı

İpotek edilen mal beyanı

Her bankada olduğu gibi öncelikle geri ödeme teminatınıza bakacaklarını unutmayın. Ardından kredi notunuzun yüksek olması gerekiyor. Üretime dayalı bir tarımsal iş yapan çiftçi olduğunuzu doğrulayan belgeler. Sertifikalı üreticilere sebze, meyve fidesi üretimi ve tohumculuk yapan çiftçilere sağlanır. Hayvansal işletmeleri için çiftçilerden çiftçilik belgesi ve son 3 yıllık bilançosu ile müracaat etmesi gerekiyor.

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır

Tarın kredisi için başvuru yapmak isterseniz şubelere gitmek zorundasınız. İnternetten ve telefondan da başvuru yapabilirsiniz ancak kampanyalara dahil olmak istiyorsanız bizzat şubeye uğramak zorundasınız. Sizde tarımsal üretim yapıyorsanız ve maddi giderlerinizin karşılanmasında destek arıyorsanız gerekli şartları sağladıktan sonra yukarıda belirttiğimiz evraklarınızı alıp size en yakın Ziraat Şubesine başvurabilirsiniz. Sizlere tarım kredisi nasıl alınır, şartları nelerdir gibi soruların yanıtını verdik ancak unutmayalım ki bu gerekli şart ve evraklar yeni yönetmeliklere göre değişebilir ancak işleyiş ve prosedür aynı devam etmektedir.

Bedeli 25 bin TL’nin altında bulunan yürüyen aksamlı tüm zirai makineler için de banka tarafından kredi desteği sunulmaktadır. Çiftçilerin satın alacağı tüm bu tür alet ve ekipmanlarda KDV dahil fatura tutarının tamamını karşılayacak şekilde tarım kredisi verilmektedir. Devletin bankacılık sektöründeki en önemli kurumlarından biri olan T.C Ziraat Bankası, kuruluşundan itibaren tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize verdiği desteklerle anılmaktadır. Ziraat Bankası’nın 2019 yılı itibarıyla vatandaşlara verdiği tarım kredisi kendi içinde vatandaşların ilgi ve taleplerine göre farklılık göstermektedir. Özellikle vatandaşın ihtiyacına göre bir kredi tutarı belirlemesiyle bu alanda çiftçilerin ilk tercihi olan Ziraat Bankası, bazı durumlarda 100 bin TL’ye kadar düşük faizli tarım kredisi hizmeti sunmaktadır.

Tarım alanlarında birim alandan alınan verimi artırmak için son model tarım aletleri ve makineleri kullanılması büyük önem teşkil etmektedir. Dolayısıyla üretimi mümkün olan en üst seviyeye çıkarmak hedefiyle vatandaşlarımıza finansal destekler sunan devletimiz, çiftçilerin ihtiyacı olduğu zirai ekipmanlar ile makineleri satın almaları için de önemli maddi destek sunmaktadır.

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası tarafından verilen tarım kredisinde 100 bin TL’lik bir kredi imkanından yararlanılması durumunda aşağıdaki gibi bir ödeme tablosu çıkmaktadır.

12 ay vade- her ay 8333 TL

24 ay vade- her ay 4166 TL

36 ay vade- her ay 2777 TL

48 ay vade- her ay 2038 TL

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası, çiftçi kredisi adıyla tek bir kredi vermemektedir. Onlarca farklı konu için onlarca farklı kredi ürünü vardır ve bunların hepsi farklı miktarlar için değişiklik gösterir. Bazıları satın alma bedelinin % 50’sine ya da % 75’ine kadar kredi sağlarken, Genç Çiftçi Kredisi gibi çeşitli kredi ürünlerinin tamamı faizsiz kredidir. Dolayısıyla faiz oranı Ziraat Bankası yetkilisiyle yapacağınız görüşme sonrasında netlik kazanacaktır. Detaylı bilgi için Ziraat Bankası şubelerine gitmeniz gerekmektedir.

İçerik
Boy Uzatma Yöntemleri

Boy Uzatma Yöntemleri  - Günümüzde insanların en büyük şikayetlerinden bir tanesi de boylarının kısa olmasıdır.1

4 dk. 50 Okundu
İçerik
Avrupa Turunda Gezilecek Yerler

Avrupa Turunda Gezilecek Yerler - İnternette bolca sorular soruların başında “Yurt dışı tatili yapacağız, ne1

5 dk. 24 Okundu
İçerik
Renk Körlüğü Testi

Renk, hayatı daha iyi anlamamızı sağlayan bir çeşit anahtardır. Çeşit çeşit renklere sahip olan bu1

3 dk. 22 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.