KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Halı Saha Nasıl Açılır? Maliyeti Nedir ?

İçindekiler

Halı Saha Nasıl Açılır? Maliyeti Nedir ? Günümüzde belli miktarda sermayesi olan her vatandaşın açmayı düşündüğü karlı iş fikirlerinden birisi olan Halı Saha açma fikri, pek çok yatırımcının yüzünü güldürmeye devam ediyor. Türkiye’de 50 bin adet olduğu tahmin edilen Halı Saha işletmesi gün geçtikçe artmaya devam edecek. Tahminlere göre Türkiye’deki halı saha sayısı 10 yıl içerisinde 100 bin adete kadar ulaşacak. Uzman Yatırımcılar, Türkiye’deki halı saha sayısının hala yetersiz olduğunu ve hala talebi karşılayamadığını söylüyor. Yani pazarda ciddi bir rekabetin olmadığından bahsediliyor. Bunun belki de en büyük sebebi insanların bu işin karlılığının yeterince ölçülemediğini düşünmesi olabilir. Bu yazıda sizlere bir halı saha açmanın nelere mal olabileceğini ve ne kadar karlı olabileceğinden bahsedeceğiz.

Ortalama bir halı saha açmak tüm maliyetler dahilinde en az 400 bin lira tutmaktadır. Devir alındığında ise bazen bu bedelin 300 bin TL’lere kadar düştüğünü görebiliriz. Potansiyelin olabileceğine inandığınız bir bölgede halı saha açabilirsiniz. Halı sahalar genelde çok fazla talep görmezler bu nedenle bakkal gibi her yere açılamazlar. Ancak 2-3 km civarında halı saha olmadığını düşündüğünüz bir bölgeye halı saha açarsanız çok büyük ihtimalle iyi paralar kazanabilirsiniz

Bir Halı Saha Maçı Kaça Mal Oluyor ?

Ortalama bir halı sahanın saatlik kiralama ücreti 200 TL’dir. Bu rakam İstanbul için geçerlidir. İstanbul’da bir saatlik bir halı saha kullanımı için 200 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Ortalama bir halı saha işletmesi ise günde 5-6 saat sahayı kiralayabiliyor. Bu durumda günde 1,000-1,200 TL civarında bir ciro yapmaları oldukça kolay oluyor.  Çok ciddi giderlerde olmadığı için bu paranın önemli bir kısmı işletme sahibine kar olarak kalıyor. Ancak gerçekten iyi iş yapan bir yerde ki halı saha günde 10 saat kiralanıyor ve genelde ücreti 250-300 TL oluyor, bu da günlük en az 2,500 TL ciro yapılabileceği anlamına geliyor. Bir halı saha sahibi yılda 1 milyon TL ciro yapabiliyor. Tüm giderler düşüldüğünde yıllık kazancı 600 bin TL’yi geçiyor.

Bugün Bir Halı Saha Açmak İstesek Ne Kadar Sermayeye İhtiyaç Duyuyoruz?

Hemen bugün bir halı saha açamasanız da, bir halı sahanın açılması birkaç ay sürebiliyor. Bunun için file, yapay çim ve pek çok demirbaşların satın alınması gerekiyor. Açık bir halı saha çok daha ucuz açılabilriken, kapalı bir halısahanın açılış maliyeti daha yüksek. Ancak ortalama bir konumda ortalama bir halı saha 500 bin TL’ye açılabilir. Eğer iyi iş yaparlarsa aylık 40-50 bin TL kazanç elde edebilirler.

Bir Halı Saha İşletmesinin En Büyük Giderleri Nelerdir ?

Ortalama bir halı saha işletmesinin en büyük gideri kiradır. Halısahanın kurulduğu bölge, satın alınmayacaksa kira ödenecektir. Bu aşamada halı sahanın konumu çok büyük önem arz eder. Pahalı bir bölgedeki bir arsa için aylık 15,000 TL kira ödenebilir. Bu işlerinizi olumsuz etkileyecektir. Ayrıca akşamları yüksek wattlı ışıklar yanacaktır. Bu ışıkların da maliyeti epey yüksektir. Aylık 5,000 TL’ye yakın bir elektrik faturası ödemeye hazırlıklı olmalısınız. Bu işe başlarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta cebinizde halı sahayı bir müddet ayakta tutacak bir sermayeye sahip olmanızdır. Halı sahanız iyi bir reklam çalışması yapılmazsa ilk aylar günde 1-2 saat ancak  kiralanacaktır. Yeterince tanınıp bilinene kadar mutlaka kenarda köşede 100-200 bin TL paranız olmalıdır. Aksi takdirde işe tutunamaz ve batarsınız.

İçerik
Aşure Nasıl Yapılır? Aşure Tarifi

Aşure yapma geleneği toplumumuzda önemli bir yere sahiptir. Muharrem aynının onunda aşureler yapılır ve komşulara1

2 dk. 9 Okundu
İçerik
Ziraat Bankası Sicili Bozuk Olana Kredi

Kara listede iseniz ve sicilinizin bozuk olduğunu düşünüyorsanız bu haber tam size göre, çünkü Ziraat1

3 dk. 13 Okundu
İçerik
Minecraft’ı Nasıl İndirebilirim?

Minecraft, tüm dünyada oyun severler tarafından beğeniyle oynanan bir aksiyon-macera oyunudur. Oyun ilk olarak 20091

3 dk. 19 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.