KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Yeni nesil Xbox konsolu ortaya çıktı! İşte çıkış tarihi ve detaylar

Yeni Nesil Xbox Konsolu Ortaya Cikti Iste Cikis Tarihi Ve Detayl168925 0 Microsoft, Ocak 2022’de Activision Blizzard’ı 69 milyar dolar karşılığında satın almak istediğini açıklamıştı. Activision Blizzard, Call of Duty, World of Warcraft ve daha fazlası üzere son derece tanınan serilerle tanınan büyük bir şirket pozisyonunda. Lakin yasal düzenleyiciler bu muahedeye sıcak bakmadı. ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) satın alımı engellemeye çalışsa da başarılı olamadı. Yürütülen yasal süreçler kapsamında ortaya çıkan evraklar ise artık yeni kuşak Xbox konsolunu ortaya koydu.

Yeni kuşak Xbox konsolu

Yeni Nesil Xbox Konsolu Ortaya Cikti Iste Cikis Tarihi Ve Detayl168925 1 FTC evrakları yalnızca yeni kuşak Xbox’ı değil birebir vakitte disksiz dijital Xbox Series X ve Series S yenileme planlarını da ortaya koydu. Daha da kıymetlisi, yaklaşmakta olan yeni jenerasyon Xbox konsoluyla ilgili birtakım ayrıntılar da sızdırıldı. Konsolun potansiyel olarak ARM64 veya AMD64 tabanlı bir CPU’ya sahip olacağı belirtiliyor. Şayet AMD tercih edilirse Zen 6 mimarisinin kullanılacağı bildiriliyor. Sunumda yer alan sızdırılmış yol haritası, ARM yahut X64 mimarilerinin tercih edilip edilmeyeceği konusunda bir karara varılmadığını gösteriyor.
Yeni Nesil Xbox Konsolu Ortaya Cikti Iste Cikis Tarihi Ve Detayl168925 2 Buna ek olarak, yeni Xbox’ın Navi 5 (RDNA5) tabanlı AMD IP’sini içeren bir GPU ile donatılması bekleniyor. Dokümanlar, Microsoft’un bir çip tasarlamak için AMD ile işbirliği yapabileceğini ya da Navi 5 GPU için direkt lisanslama yapabileceğine işaret ediyor. Zen 6 APU yerine ARM64 çipi seçilirse ikinci seçenek daha muhtemel görünüyor.

Microsoft’un konsol için planları ortasında, geliştiricilerin esnek uygulamalar için kullanabileceği programlanabilir makine tahsili işlemcisi sunan bir NPU (Nöral Süreç Birimi) de yer alıyor. Ayrıyeten GPU’nun, muhtemelen mevcut DXR uygulamasının güncellenmiş bir yinelemesini tabir eden Next-Gen DirectX Raytracing‘i destekleme kapasitesine sahip olması gerektiği ortaya çıktı.

Öte yandan en azından bu bilgiler hakkında bir katılık olmadığını belirtelim. Uzun vadeli planlarda değişikliklerin olması epeyce olası. Çünkü dokümanlarda yeni kuşak konsolun en temel biçimi bile tartışılıyor.

Yeni kuşak Xbox çıkış tarihi

Yeni Nesil Xbox Konsolu Ortaya Cikti Iste Cikis Tarihi Ve Detayl168925 3 Sürükleyici tecrübelerden sorumlu kurumsal lider yardımcısı Anuj Gosalia, konuşmalar sırasında “2028 için plan bu [redakte] gibisi modeli korumak mı yoksa Windows gibisi esnek/yetenekli bir modeli zorlamak mı?” ifadelerini kullandığı görülüyor. Lakin Microsoft yöneticilerinin genel fikirleri birebir yelpazede toplanıyor: Daha güçlü ve esnek bir donanım ile geliştiricilere rahatlık sağlayabilmek. Bununla birlikte yeni jenerasyon Xbox konsolu için bir çıkış tarihi penceresi de paylaşılıyor. Microsoft, yeni kuşağın 2028 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor.
İçerik
AMD Ryzen 8000 APU’lar netleşti: Harici GPU’lar rafa kalkıyor

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz Ocak ayında tanıtılan AMD Ryzen 7000 Phoenix APU'lar, hem dizüstü hem de el1

2 dk. 2 Okundu
İçerik
Riot Games’ten Cumhuriyetin 100. yılına özel turnuva: Toplam 420 bin TL ödül havuzu

Türkiye Cumhuriyeti, 100. yaşını kutlamaya artık günler sayıyor. Bu değerli dönüm noktasını kutlamak için ise1

2 dk. 6 Okundu
İçerik
Paint uygulamasına Photoshop özelliği eklendi: Katmanlarla çalışma!

Yazılım devi Microsoft, Windows uygulamalarını geliştirmeye devam ediyor. Şirket son olarak Insider kullanıcılarına güncellenmiş bir1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.