KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Yazın ayak bakımı nasıl yapılır? Yaz aylarında ayak bakımı yapılır mı?

Yaz aylarında artan sıcaklardan ötürü ayaklar çok sık terliyor. Haliyle mantar, kabuklanma vs. sorunları de kaçınılmaz hale geliyor. Kışın havasız kalan ayaklarınızın yazın harika bir imaja kavuşmasını sağlamak için en kolayından bir bakım rehberini sizlerin beğenisine sunuyoruz.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte botlar, çizmeler çıkarılır, terliklere ve açık ayakkabılara geçeriz.  Deniz, havuz kenarlarında çıplak ayak ile yürüyeceğiniz için kusursuz bir imgeye kavuşmak isterseniz bakım teklifleri bugünkü yazımızda. Özellikle bedenimizde en çok terleyen ayaklar, havasız ve karanlık ortamlarda üremeyi seven mantarların en sevdiği alanlar olduğunu söyleyen uzmanlar “Dermatofit mantar enfeksiyonu tırnak altında ya da derimize yerleşerek istenmeyen koku ve kaşıntılara sebep olmaktadır. Bununla birlikte tırnak yapısının bozulması ve manzarasından dolayı yaz aylarında kullanacağımız sandalet ve açık terliklerimizi giymemizi mahzur olacaktır” diyerek ayak bakımını vurguluyor.

Oabrn 1654871578 3295

-Yaz aylarında bol su teması ile süratli uzayan tırnaklarımız için 3 haftada bir ayak bakımlarınız tertipli olarak yapılmalı

Güzel ve sağlıklı görünen ayaklar ile yaza başlamak için dikkat etmeniz gerekenler;

– Güneş kremi sürerken ayaklar da ihmal edilmemeli.

– Çıplak ayak ile havuz kenarlarında, soyunma odalarında dolaşırken mantar, siğil enfeksiyonu kapma riski artar, kesinlikle terlik giyilmeli. Bilhassa diyabeti olan bireyler çıplak ayak ile dolaşmamaya itina göstermeli, ayaktaki en ufak bir kesi ya da enfeksiyon önemli olaylar ile sonuçlanabilir.

– Yazla gelen sıcaklık artışı ile ayakta terleme artar, mantarın en sevdiği ortam oluşur.

3Vbs7 1654871500 2663

Ayaklarımızın ve tırnaklarımızın pak ve bakımlı görünmesini isteriz.

– Yaza girerken ayakların hava alabileceği ayakkabılar seçilmeli, pamuklu çoraplar giyilmeli. Birebir ayakkabı üst üstte her gün giyilmemeli, havalandırılıp sonraki günler giyilmeli.

– Sıcak havalar ile tahminen dışarda daha fazla vakit geçirilmekte, daha çok yürünmekte, hatta çorapsız yürünmekte. Böylelikle ayaklarda deri sertleşmesi, çatlaklar ve nasırlar oluşabilmekte. Bilhassa yaşla birlikte ayaktaki yağ katmanı da azaldığı için sertleşme ve nasır riski oluşmaktadır. Nasır bakımı yapılmalı, sistemli nemlendirici kullanılmalı.

– Yazla bir arada ayak bakımı daha sık yaptırıldığı için, ayak bakımını yapan merkezin her uygulamadan sonra kullandığı ekipmanları steril ettiğinden (yalnızca dezenfekte etmediğinden) emin olunmalı. 

PEKİ YAZIN AYAK BAKIMI NASIL YAPILIR?

E2Z44 1654871712 9718

Muhteşem ayak bakımı

  • İLK ADIM AYAK BANYOSU

Herhangi bir ayak bakımı eseri yahut gereci kullanmadan evvel ayaklarınızı, 10-15 dakikalık (ideal olarak 37 derece sıcaklıktaki suda) ayak banyosu ile yumuşatın.

  • KURU VE SERTLEŞEN DERİLERİNİZİ TEMİZLEYİN

Tüm yıl boyunca cildinize uygun bakarak ağrılı ve çatlamış deri ile topuklardan uzak kalabilirsiniz. Sertleşmiş deri, bazıları için daima tekrarlanan bir meseledir; lakin herkes yaz aylarında kuru ve çatlamış deriyle karşı karşıya kalma riskini taşır.

  • SON ADIM NEMLENDİRİN

Ayak bakım kremleri, her yerde bulunabilen olağan beden losyonları ve günlük kremlere nazaran ayaklarınızı güzelleştirecek ölçüde çok daha güçlü içeriğe sahiptir. Bu nedenle ayak bakımınız için, ayağınız için özel olarak geliştirilen kremleri kullanmaya itina gösterin.

İçerik
Cemre Baysel, Rabia Soytürk ve Gizem Karaca’nın New Well Seçimleri!

Rabia Soytürk Kırmızı Rujunu Seçti! Rabia Öztürk’ün kırmızı ruj seçimi keşfetmeye ne dersiniz? Bayanlar olarak1

3 dk. 4 Okundu
İçerik
En etkili yara izi kremi! Yara izlerini gideren eczanedeki kremler neler 2022

Yara izleri bedenin her yerinde olmakla birlikte yüzde de oluşabilir. Yüzde oluşan yaraların büyüklüğü ve1

3 dk. 3 Okundu
İçerik
Parfüm Koleksiyonlarında Öne Çıkanlar

Armani, Dior ve Calvin Klein Parfüm Koleksiyonlarında Öne Çıkanlar: Parfüm Önerileri Parfümler içerdiği notalarla, biçimini1

2 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.