KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Yapay zeka tarafından yapılan geometrik köy resimleri büyüleyici görünüyor

Yapay Zeka Tarafindan Olusturulan Geometrik Koyler Buyuluyor168911 0 Halihazırda piyasada görsel üreten birden fazla yapay zeka modeli bulunuyor. Fakat model fark etmeksizin yapa zeka tarafından üretilen sanata karşı çok fazla reaksiyon bulunuyor. Bunun ana temeli de üretilen görsellerin “sanat” olmadığı fikrine dayanıyor. Yapay zeka görselleri sanat mıdır değil midir konusunu tartışmayacağız lakin yeni bir akımın örneklerini sizlere sunacağız: Geometrik köyler.

Büyüleyici görseller

Redditor Ugleh son vakitlerde oluşturduğu spiral formundaki ortaçağ köyleri ile bir anda hem platformda hem de toplumsal medyada bir akım başlattı. Optik illüzyona benzeyen köy görselleri tanınan Stable Diffusion yapay zeka aracı kullanılarak oluşturuldu. Ugleh’in kimi görselleri X’te (eski ismiyle Twitter) 7 milyondan fazla görüntüleme almış durumda.

Hatasız değil

Yapay Zeka Tarafindan Olusturulan Geometrik Koyler Buyuluyor168911 1 Bazılarına bu görseller yapay zekanın sanat alanında “Turing” testini geçtiği manasına gelse de kimileri bu fikirle tıpkı sayfada değil. Bu yazı içerisindeki tüm görseller Stable Diffusion tarafından oluşturulmuş ve muazzam bir görünüşe sahip olsa da çabucak hemen hepsinde insanların yapmayacağı hatalar bulunuyor. Bunlar birinci bakışta elbette göze çarpmıyor, biraz yakından bakmak gerekiyor. Örneğin dairesel köy görselinde kimi binaların bacaları pek de mantıklı yerde değil. Yanlışlı gölgeler ve kimi mimari yanılgılar da görülebiliyor.

Öte yandan bu görseller yalnızca temel Stable Diffusion modeliyle oluşturulmadı. Ekstra şartlar eklemeyi mümkün kılan, Stable Diffusion modellerini denetim etmek için bir hudut ağı modeli olan ControlNet’ten dayanak alındı. Bu araca kaynak bir görsel yükledikten sonra ayrıntılı girdiler sağlayarak Stable Diffusion’dan görsel üretmesi istenebiliyor. Merak edenler, ayrıntılı kullanımını buradan inceleyebilirler. Aşağıdaki galeriden ise geometrik yapay zeka görsellerini inceleyebilirsiniz. Bu ortada kimilerini anlamak için biraz uzaktan bakmanız gerekebilir.

İçerik
Google, kanser tespitini kolaylaştıran yapay zekalı mikroskop geliştiriyor

Google, ABD Savunma Bakanlığı ile birlikte, ısı haritaları yahut obje sonları üzere görsel göstergeleri gerçek1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
PC satışları “dibi gördü” ancak durum değişmek üzere

Araştırma ve danışmanlık şirketi Gartner, dünya çapındaki PC sevkiyatlarının bir evvelki yıla nazaran yüzde 91

2 dk. 6 Okundu
İçerik
Google, 25. yılını özel bir doodle ile kutladı

1998’de kurulan Google, 27 Eylül’de çeyrek asırını doldurdu ve arama, çeviri dahil kimi eserlerinde doğum1

1 dk. 6 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.