KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Yapay zeka tarafından yapılan geometrik köy resimleri büyüleyici görünüyor

Yapay Zeka Tarafindan Olusturulan Geometrik Koyler Buyuluyor168911 0 Halihazırda piyasada görsel üreten birden fazla yapay zeka modeli bulunuyor. Fakat model fark etmeksizin yapa zeka tarafından üretilen sanata karşı çok fazla reaksiyon bulunuyor. Bunun ana temeli de üretilen görsellerin “sanat” olmadığı fikrine dayanıyor. Yapay zeka görselleri sanat mıdır değil midir konusunu tartışmayacağız lakin yeni bir akımın örneklerini sizlere sunacağız: Geometrik köyler.

Büyüleyici görseller

Redditor Ugleh son vakitlerde oluşturduğu spiral formundaki ortaçağ köyleri ile bir anda hem platformda hem de toplumsal medyada bir akım başlattı. Optik illüzyona benzeyen köy görselleri tanınan Stable Diffusion yapay zeka aracı kullanılarak oluşturuldu. Ugleh’in kimi görselleri X’te (eski ismiyle Twitter) 7 milyondan fazla görüntüleme almış durumda.

Hatasız değil

Yapay Zeka Tarafindan Olusturulan Geometrik Koyler Buyuluyor168911 1 Bazılarına bu görseller yapay zekanın sanat alanında “Turing” testini geçtiği manasına gelse de kimileri bu fikirle tıpkı sayfada değil. Bu yazı içerisindeki tüm görseller Stable Diffusion tarafından oluşturulmuş ve muazzam bir görünüşe sahip olsa da çabucak hemen hepsinde insanların yapmayacağı hatalar bulunuyor. Bunlar birinci bakışta elbette göze çarpmıyor, biraz yakından bakmak gerekiyor. Örneğin dairesel köy görselinde kimi binaların bacaları pek de mantıklı yerde değil. Yanlışlı gölgeler ve kimi mimari yanılgılar da görülebiliyor.

Öte yandan bu görseller yalnızca temel Stable Diffusion modeliyle oluşturulmadı. Ekstra şartlar eklemeyi mümkün kılan, Stable Diffusion modellerini denetim etmek için bir hudut ağı modeli olan ControlNet’ten dayanak alındı. Bu araca kaynak bir görsel yükledikten sonra ayrıntılı girdiler sağlayarak Stable Diffusion’dan görsel üretmesi istenebiliyor. Merak edenler, ayrıntılı kullanımını buradan inceleyebilirler. Aşağıdaki galeriden ise geometrik yapay zeka görsellerini inceleyebilirsiniz. Bu ortada kimilerini anlamak için biraz uzaktan bakmanız gerekebilir.

İçerik
Nvidia, İsrail’deki son derece önemli yapay zeka zirvesini iptal etti

Birkaç hafta evvel Nvidia, şirketin CEO’su Jensen Huang'ın Yapay Zeka Zirvesi (AI Summit) kapsamında bir1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
WhatsApp, artık grup sohbetlerinizi filtrelemenizi sağlayacak

Tanınan iletileşme uygulaması WhatsApp, geçtiğimiz günlerde uygulamada ana sayfanın görünümünü değiştiren yeni özellikler test etmekteydi.1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
iPhone 15 serisinde kablosuz şarj hızları değişmedi

Android dünyası çoktan rekor kablolu ve kablosuz süratli şarj düzeylerine ulaşsa da Apple bir türlü1

1 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.