KATEGORİLER
Kripto Al Sat

AMD: “Intel, başarısız olmaya mahkum”

Amd Intel Basarisiz Olmaya Mahkum169596 0 Intel CEO’su Pat Gelsinger, şirketi tekrardan bir çip üretim dökümhanesine dönüştürme ve üçüncü taraf şirketlerin siparişlerine açma kararı almıştı. Intel, bu amaç doğrultusunda onlar milyar dolarlık yeni üretim tesisi yatırımlarını da duyurmuştu. Fakat görünüşe nazaran ezeli rakip AMD, Intel’in bu planından pek etkilenmemişe benziyor. Hatta kırmızılı grup, bunun yanlış bir seçim olduğunu ve Intel’i en son olarak çöküşe götüreceğine inanıyor.

Intel’in Foundry Services (IFS) şirketi, üretim kolu olmayan çip şirketlerine” dünya standartlarında yonga üretimi” hizmeti sunuyor. Intel, gelişmiş üretim tesislerini, gelişmiş paketleme teknolojisini ve geliştirme hizmetlerini rakip şirketlere bile açıyor, zira CEO’su Pat Gelsinger giderek daha rekabetçi ve daralan PC pazarında yeni gelir kaynakları açmaya çalışıyor.

AMD, Intel’in başarısız olacağını düşünüyor

Amd Intel Basarisiz Olmaya Mahkum169596 1 Pekala, Intel geleneksel iş yapısındaki bu sismik değişimde başarılı olacak mı? AMD’nin stratejik iştiraklerden sorumlu lider yardımcısı ve AMD EMEA lideri Darren Grasby’ye nazaran “Elbette hayır.” Grasby, Canalys EMEA Forum 2023 sırasında Intel’in kararını eleştirdi ve şirketin gelir artışına giden yeni yolunun yanlış olduğunu belirtti.

Grasby, AMD‘nin yıllar evvel tam aykırısı bir yol izleyerek kendi çip üretim fabrikalarını terk ettiğini ve büsbütün “fabrikasız” bir yol seçtiğini söyledi. Böylelikle x86 şirketi, işlemci dizaynlarının yol haritasına çok daha fazla para yatırabildi. Bunun AMD için gerçek yol olduğunu Ryzen’lerin muvaffakiyetinden da görebiliyoruz. Intel ise tam aykırısı bir yol izliyor. Firma, kendi işlemcilerini kendisi üretse de Arc GPU’lar için farklı bir yol izlemiş ve TSMC ile anlaşmıştı.

Bunlarla birlikte Intel, üretim alanında ABD (Arizona, Ohio, New Mexico) ve Avrupa’da (Almanya) inşa edilen yeni üretim tesislerine değerli yatırımlar yapıyor. Intel Foundry Services hakkında konuşan Gelsinger, geçtiğimiz günlerde kendisinin ve şirketin bu seyahatten iki buçuk yıl sonra “geçer not” alacağını söyledi. Gelsinger, dökümhane teşebbüsünün başarılı olması halinde Intel’in rakiplerinden de “iş” fırsatlarını kabul etmek zorunda kalacağını, bunun da “Intel tarafından üretilen” çiplerin Nvidia, Arm ve hatta AMD üzere şirketlerden gelir getireceği manasına geldiğini belirtti.

İçerik
Bedava İnternet Nasıl Yapılır?

Günümüzde internet kullanımının çoğalması ve teknoloji kullanımının artmasıyla birlikte birçok kullanıcı bedava internet yollarını araştırmaktadır.1

2 dk. 11 Okundu
İçerik
MSI AM5 anakartlar artık daha hızlı DDR5 desteğine sahip

MSI'ın AM5 anakartları, en son AMD AGESA 1.0.0.7c BIOS güncellemesi sayesinde büyük bir DDR5 bellek1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
X’te artık tweet yok, sadece ‘gönderi’ var

Görünüşe nazaran X, tam manasıyla Twitter’ı unutmamızı istiyor. Kullanıcılar 29 Eylül'de yürürlüğe girecek olan yeni1

2 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.