KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Yahudilik Nedir?

Yahudilik Nedir? – Yahudilik ilk başta Hz. İbrahim ile başlayan ve bir yaratıcının varlığına inanmayı esas edinen bir dindir. Yahudilik inanç esaslarına göre Tanrı’nın varlığı ve birliği bu dinin temelini oluşturan en önemli inançtır. Yahudi dinin de temel olarak kabul edilen On Emir içerisinde yer alan Dinle Ey İsrail söylemi ile başlayan Şema duasında sıkça Tanrı’nın varlığından ve birliğinden bahsedilmiştir. Yahudi dininde tanrı tektir, eşsiz ve benzersizdir, onun ortağı ya da dengi yoktur. Bu nedenle yapılan bütün ibadetler ancak Tanrı için yapılmaktadır. Yehova olarak kabul ettikleri Tanrılarından başka bir şeye inanmak ya da putlara tapmak büyük günahlar arasında yer alır. Bütün insanlığı Tanrı’nın yarattığına inanan Yahudiler aynı zaman da Tanrı’nın İsrail’e rehberlik ederek onu koruyup, kurtardığına da inanırlar. Bu nedenle Yahudilik dininin sadece İsrailoğullarına geldiğini, sadece onlara ait olduğunu kabul ederler.

Tanrı’nın İsimleri

Yahudilerin inancına göre Tanrı’nın iki özel ismi vardır. Yaratıcı olarak kabul ettikleri Tanrıyı Yehova ya da Elohim olarak kabul ederler. Tevrat’ta fazla olarak anılan isim olduğu için kutsal olarak kabul edilen ismi Yehova’dır. Fakat Yahudilerin On Emir adını verdikleri kurallarında yer alan ‘’ Tanrı’nın adını gereksiz yere ağza almayın.’’ Kuralından dolayı Yehova kelimesini kullanmaktan kaçınırlar. Yehova ismi hiçbir şekilde telaffuz edilmediği için kimse tarafından nasıl okunduğu bilinmez ve sadece Tevrat’ta geçen bu isim ‘YHVH’ olarak yazılır. İnançlarına göre Yehova Tanrı’nın rahmetli tarafını, Elohim ise tam tersi azap tarafını temsil eder.

Peygamberlik

Yahudi inancında da Tanrı ile İsrailoğulları arasında vahiye aracılık edebilmesi için peygamberlik inancı vardır.  Kutsal kitap olarak kabul edilen Tanah’ın ikinci kısmında geçen Neviim peygamber anlamına gelir. Nebi kavramı vahyi direkt olarak Tanrı’dan alan peygamberler yani İbrahim, Musa gibi aracılar için kullanılır. Vahyin en kutsal şekli hiçbir aracı kullanmadan Yehova’dan alınan vahiy olarak kabul edilir ve inançlarına göre üstündür. Yahudi inanışında peygamberlik İbrahim ile başlarken, Musa ile birlikte en zirveye çıkar ve Malaki ile sona erer. İnanışa göre vahiyi aracı olmadan alan tek peygamber Musa’dır. İslam dininde peygamber olarak kabul edilen Davut ve Süleyman Yahudi dinin de peygamber olarak değil iki büyük kral olarak kabul edilir.

İçerik
Bitkisel Üretim Kredisi Nasıl Alınır?

Bitkisel Üretim Kredisi Nasıl Alınır? - Ülkemiz, tarım arazileri bakımından oldukça elverişlidir. Dört mevsimin bir…

3 dk. 6 Okundu
İçerik
Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı 2022

Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı 2022 - Neredeyse büyük çoğunluğumuz kredi kartı kullanmaktayız ve büyük…

2 dk. 7 Okundu
Nedir
Anksiyete Hastalığı Nedir?

Anksiyete Hastalığı Nedir? - Anksiyete hastalığı, bir kaygı bozukluğudur. Gelecek hakkında düşünüp yaptığı hiçbir şeyden…

2 dk. 19 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.