KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Xbox için dev plan: Yeni nesil Xbox konsolu hibrit bir platform olabilir

Yeni Xbox Konsolu Hibrit Bir Platform Olabilir Iste Detaylar168942 0 Tahminen de tarihin en büyük Microsoft sızıntılarından biriyle karşı karşıyayız. Yıllar öncesine kadar dayanan dahili Microsoft evrakları ve sunumları şirketin FTC ile çabasından sonra ortalığa saçılmış durumda. Sızan dokümanlarda yeni oyunlar, Xbox Series X ve Series S yenilemeleriyle birlikte 2028 için yeni kuşak konsoldan da bahsediliyor. Lakin evraklarda Microsoft’un yesyeni hibrit bulut oyun platformundan da bahsediliyor.

Hibrit Xbox konsolu

Sızan dokümanlar, Microsoft’un 2028 yılı için uzak gelecek planlarını da ortaya çıkardı. Dokümanlarda Microsoft’un 2028 yılına kadar bulut oyun platformu ile fizikî donanımın “bulut hibrit oyunlar” sunmak üzere tam bir yakınsama sağlayabileceğine inandığını görüyoruz.

“Vizyonumuz: Daha derin sürükleyici ve büsbütün yeni oyun tecrübeleri sınıfları sunmak için istemci ve bulutun birleşik gücünden yararlanabilen yeni kuşak bir hibrit oyun platformu geliştirmek.”

Yeni Xbox Konsolu Hibrit Bir Platform Olabilir Iste Detaylar168942 1 Bunlar, “Microsoft’ta Yeni Jenerasyon Oyun” başlığıyla sızdırılan ve Mayıs 2022’ye ilişkin bir sunum slaytına ilişkin. Şirket, bu oyunları 99 doların altındaki bir aygıtın – muhtemelen bir el aygıtının – ve xCloud platformunun birleşik gücünü birebir anda kullanarak oynadığınızı hayal ediyor.

Bu fikir aslında bir müddettir emarelerini gördüğümüz bir şey. Microsoft, aslında Microsoft Flight Simulator‘da fotogerçekçi görünümler sunmak için, dataları oyunun çalıştığı Xbox yahut PC yerine 2 petabaytlık bir buluttan aktarıyor. Bununla birlikte 2014 yılında Amazon’un The Unmaking demosu da bulut tabanlı tecrübesi sergilemişti.

Sızan dokümanlarda Microsoft, bu vizyonunu “Cohesive Hybrid Compute” olarak isimlendiriyor. Firma, buluttan uca mimari sayesinde her yerde her oyunu oynamanın bu fikirle mümkün olacağını düşünüyor.

Daha hafif bir işletim sistemi

Yeni Xbox Konsolu Hibrit Bir Platform Olabilir Iste Detaylar168942 2 Microsoft, 2028 yılını işaret ettiği yeni kuşak Xbox konsolunda Navi 5 GPU tabanlı (referans olarak, şu anda yalnızca Navi 3’teyiz) ve Zen 6 CPU çekirdeklerini kullanan bir yonga konusunda AMD ile iş birliğine gitmeyi düşünüyor. Fakat Microsoft, ARM tabanlı bir işlemci için de kapıyı açık bırakıyor. Microsoft, üstün çözünürlük, gecikme telafisi, kare suratı enterpolasyonu ve daha fazlası da dahil olmak üzere çok çeşitli avantajlar sağlamak için bir NPU‘ya (makine tahsili yapay zeka yardımcı işlemcisi) da muhtaçlık duyulacağını dokümanlarda belirtiyor.
Yeni Xbox Konsolu Hibrit Bir Platform Olabilir Iste Detaylar168942 3 Microsoft, donanım dizaynının 2024’te başlamasını, birinci geliştirme kitlerinin 2027’de gelmesini ve ilk hibrit bulut oyunlarının 2024’ten 2026’ya kadar hazırlanmasını öngörüyor.
Yeni Xbox Konsolu Hibrit Bir Platform Olabilir Iste Detaylar168942 4 Lakin her şeyden evvel Microsoft’un birtakım kararlar alması gerektiği de dokümanlarda aktarılıyor. Şayet Microsoft, hibrit bulut oyun platformu oluşturacaksa bu karar çoktan alınmış bile olabilir. Dokümanlara nazaran Microsoft’un öncelikle kullanılacak donanım için kararları alması ve hafif bir işletim sisteminin oluşturulması için işe koyulması gerekiyor.

Microsoft’ta Xbox denetimcisinin ehemmiyeti artıyor

Yeni Xbox Konsolu Hibrit Bir Platform Olabilir Iste Detaylar168942 5 Bu şirket içi evraklarda CEO Satya Nadella, Xbox’ın işvereni Phil Spencer, Windows aygıtları ve işletim sistemi önderi Panos Panay, xCloud CVP Kareem Choudhry ve daha fazlası dahil olmak üzere Microsoft’un üst seviye başkanlarının e-postaları yer alıyor.

Nadella, ilgili bir evrakta “Şirketin sistem yeteneklerini birleşik bir vizyonda ahenk sağlamak üzere bir ortaya getirmemiz gerekiyor.” diyerek 4 tıp bilgisayar inşa ettiklerini vurguluyor: (1) her şey bulutta, (2) hibrit bir Xbox, (3) hibrit Windows ve (4) hibrit HoloLens.

Bununla birlikte Microsoft CEO’sunun “Şirketi etrafında toplayacak tek bir büyük fikre gereksinimimiz vardediği belirtiliyor. Mayıs 2022 tarihli “2030’a Giden Yol Haritası” başlıklı bir öteki evrakta şirket, yeni stratejisinin kontrolcü etrafında dönebileceğini öne sürüyor.

Yeni Xbox Konsolu Hibrit Bir Platform Olabilir Iste Detaylar168942 6 “Yeni Xbox oyun denetimcisi her aygıtta oyun oynamak için gereksiniminiz olan tek şey” deniyor. Bu evrak, Xbox Wireless ve Bluetooth’un yanı sıra “Direct-to-Cloud” temasını da içeren yeni bir Xbox denetimcisi olan Sebile‘i tanımlamaya devam ediyor. Dokümanda ayrıyeten muhtemel bir “Mobil kontrolcü”, bir “Tek el kontrolcüsü” ve Microsoft’un kendi üretmeyi düşündüğü bir oyun klavyesi ve faresinin resmi de yer alıyor.
Yeni Xbox Konsolu Hibrit Bir Platform Olabilir Iste Detaylar168942 7 Tüm bu bilgilerin Microsoft’un dahili dokümanlarına ilişkin olduğunu, bunların şirket içi görüşmeleri kapsadığını belirtelim. Münasebetiyle tüm slaytlar yahut sunumlar gerçeğe dönüşecek diye bir düstur yok. Bununla birlikte resmi olarak Microsoft, hibrit bir oyun konsolu yapacağını da açıklamadı. Bu planlar yazı içeriğinde de belirttiğimiz üzere geçmiş devirlerde yapılan planlamalar. Örneğin Sebile kod isimli yeni denetimcinin Mayıs 2022 itibariyle şimdi onaylanmadığı belirtiliyor dokümanlarda. Hasebiyle bu bilgilere kesin gözüyle değil, bir vizyon gözüyle bakmak gerek.
İçerik
Xbox oyunları 500 milyon kişi tarafından oynandı

Hem konsol hem oyun satışları açısından Microsoft Xbox platformu iki rakibinin de gerisinde fakat Xbox1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Windows 11 güncellemesi AMD sürücülerinde sorunlara neden oluyor

Windows 11'in son güncellemesi, Adrenalin şoförünün denetim panelindeki ayarları varsayılana sıfırlayarak AMD kullanıcılarının sorun yaşamasına1

2 dk. 2 Okundu
İçerik
Xiaomi 14 ve 14 Pro’nun muhtemel çıkış tarihi paylaşıldı

Xiaomi 13 serisi ile kullanıcılardan olumlu yorumlar toplamayı başaran Xiaomi, bir sonraki amiral gemisi Xiaomi 141

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.