KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Uydu internet hizmeti Starlink, resmen akıllı telefonlara geliyor: İşte tüm detaylar

Uydu Internet Hizmeti Starlink Resmen Akilli Telefonlara Geliyor169693 0 Yakın bir gelecekte “telefon çekmiyor” sorunu büsbütün ortadan kalkacak. Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX şirketinin uydu internet hizmeti Starlink, yeni duyurduğu “Direct to Cell” servisiyle mevcut LTE telefonlara uydu aracılığıyla hücresel irtibat sunmaya hazırlanıyor.

Starlink, telefonlara geliyor

Direct to Cell özelliklerine sahip Starlink uyduları, karada, göllerde yahut kıyı sularında nerede olursanız olun her yerde iletileşme, arama ve internet erişimi sağlayacak. Direct to Cell ayrıyeten IoT cihazlarını ortak LTE standartlarıyla birbirine bağlayacak. Öte yandan halihazırda kullanılan akıllı telefonlar rastgele bir ek süreç gerektirmeden Starlink uydularına bağlanabilecek. İlgili web sayfasında şu tabirlere yer veriliyor: “Direct to Cell, gökyüzünü görebildiğiniz her yerde mevcut LTE telefonlarla çalışır. Donanımda, aygıt yazılımında ya da özel uygulamalarda rastgele bir değişiklik gerekmediğinden metin, ses ve dataya kesintisiz erişim sağlar.”

Direct to Cell hizmeti, 2024 yılında birinci olarak yalnızca mesajlaşma hizmetleriyle sonlu olacak. 2025′te ise IoT cihazları için dayanağın yanı sıra ses ve data işlevselliği sisteme eklenecek.

Uydu Internet Hizmeti Starlink Resmen Akilli Telefonlara Geliyor169693 1 SpaceX, geçtiğimiz yıl ABD’li ortağı T-Mobile ile birlikte bu hizmetin planlarını duyurmuştu. “Tesla arabalar ve akıllı telefonlar Starlink interneti kullanacak” diyen Elon Musk, suratın başlangıçta çok yüksek olmayacağını söz etmişti. Saniyede 2 ila 4 megabit arasında olduğu kestirim edilen suratlarla hizmetin karasal standartlara nazaran nispeten yavaş olacak. Lakin asıl yarar kapsama alanı tarafında olacak.

Direct to Cell özelliğine sahip Starlink uyduları, uzayda bir cep telefonu kulesi üzere davranan ve standart bir dolanım ortağına benzeri ağ entegrasyonuna müsaade veren gelişmiş eNodeB modemlere sahip olacak. Direct to Cell uyduları birinci olarak SpaceX’in Falcon 9 roketi ve akabinde Starship ile fırlatılacak. Uydular yörüngeye oturduklarında lazer ana taşıyıcı üzerinden Starlink takımyıldızına bağlanarak global ilişki sağlayacaklar. Starlink, “uzay lazeri” ile bunun birinci adımlarını atmıştı.

Hangi ülkeler kullanacak?

Uydu Internet Hizmeti Starlink Resmen Akilli Telefonlara Geliyor169693 2 Bununla birlikte Direct to Cell kullanan cep telefonu sağlayıcıları, tüm ortak ülkelerde karşılıklı global erişime sahip olacak. Birinci olarak ABD’de T-Mobile aracılığıyla kullanılacak yeni özellik ilerleyen periyotlarda SpaceX’in öteki global ortakları olan Optus (Avustralya), Rogers (Kanada), One Nz (Yenı̇ Zelanda), KDDI (Japonya) ve Salt (İsviçre) tarafından kullanılacak. Halihazırda Türkiye’ye girme kademesinde olan Starlink, Direct to Cell özelliğini tam faaliyete geçirdiğinde daha fazla sağlayıcı ile mutabakat sağlayacak.

Uydu teması son yıllarda akıllı telefonlar için büyüyen bir trend oldu. Apple geçtiğimiz yıl telefonlarına, iPhone 14 ve daha yeni aygıtların acil durumlarda uydu aracılığıyla hudutlu ileti ve pozisyon bilgisi göndermesine imkan tanıyan Acil SOS özelliği ekledi. Bu ortada AT&T dayanaklı hücresel uydu şirketi AST SpaceMobile geçtiğimiz ay, birinci uzay tabanlı 5G telefon görüşmesi gerçekleştirildiğini duyurmuştu.

İçerik
Yeni PS5 modeli resmen tanıtıldı: Daha hafif ve daha küçük

Sony, muhtemelen gayri resmi olarak “PS5 Slim” olarak adlandırılacak yeni PlayStation 5 modellerini duyurdu. Yeni1

2 dk. 2 Okundu
İçerik
YouTube Music, yeni ruh hali önerilerini kullanıma sundu

Tanınan müzik dinleme platformu YouTube Music, kendini geliştirmeye süratle devam ediyor. Yakın bir vakitte uygulamaya1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
TCL TAB 10 Gen2 ve TCL TAB 10L Gen2 tabletler satışa çıkıyor

Tablet eser yelpazesini genişletmeye devam eden Çinli TCL markası Türkiye'de iki yeni model daha satışa1

1 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.