KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Türkiye’nin ilk ağır sınıf insansız zırhlı kara aracı: Otokar ALPAR

Otokar’ın doğuştan insansız olarak geliştirdiği ve Türkiye’nin birinci ağır sınıf paletli insansız zırhlı kara aracı Otokar ALPAR’a yakından bakıyoruz. Otokar ALPAR’ın özellikleri neler?

Türkiye’nin birinci ağır sınıf insansız zırhlı kara aracı olma özelliği taşıyan Otokar ALPAR, dünyanın en büyük dördüncü savunma sanayi fuarı IDEF’23’te tanıtıldı. Otokar Paletli Askeri Araçlar Sistem Yöneticisi Barışhan Demir, yeni aracı Cem Sünbül’e anlattı.

Otokar ALPAR doğuştan insansız biçimde tasarlandı. İnsansız bir konsept olarak sıfırdan tasarlanan araç düşük profile sahip olmasın ve böylelikle radarda düşük görünürlüğe sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Otokar ALPAR Özellikleri

Silahlı Kuvvetlerin robotik ve insansız kara aracı gereksinimini karşılamak üzere, muharebe alanında beşerli ve insansız ögelerle bir arada misyon icra edebilecek formda insansız bir platform olarak geliştirilen ALPAR’ın, 15 ton azami yüklü tartısı bulunuyor. Otonom ve yapay zeka sistemlerle muharebe alanında işçi riskini azaltmak, alandaki işçi sayısını düşürmek, misyon muvaffakiyetini artırmak, insansız hava araçları ve muharebe alanındaki öbür ögeler ile haberleşerek aktifliği artırmak için tahlil olarak geliştirilen ALPAR, otonom ve uzaktan komuta ile vazife yapabiliyor.

Düşük termal izi, uçakta taşınabilme özelliği ve süratli değiştirilebilen batarya altyapısı ile dikkat çeken ALPAR, bünyesinde taşıyabildiği bir küçük insansız kara aracı sayesinde vazife kabiliyetini de arttırıyor. İleri keşif, gözetleme üzere misyonlar ile ateş takviye aracı, lojistik takviye aracı, hava savunma aracı, tanksavar aracı üzere farklı vazifelere uygun modüler bir dizayna sahip olan ALPAR’ın etraf algılama ve karar verme algoritmaları yerli imkanlarla geliştirildi.

Seri hibrit elektrikli tahrik yapısıyla büsbütün sessiz misyon yapabilen ALPAR, Otokar tarafından geliştirilen Adaptif Sürüş Takviye Sistemleri’ni üzerinde barındırıyor. Elektrikli motor ile 50 kilometre menzil, hibrit sürüşte ise 500 kilometreye kadar menzil sunuyor.

İçerik
Valve’ın yeni VR başlığı ortaya çıktı: Valve Index 2 olabilir

Bildiğiniz üzere 2019 yılında Valve tarafından tanıtılan Valve Index, bilhassa Half-Life: Alyx ile kullanıcılardan olumlu1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Xiaomi’den bir modele daha MIUI 15 müjdesi

Bildiğiniz üzere Xiaomi, Android 13 tabanlı MIUI 14 güncellemesi ile kullanıcılardan olumlu tenkitler almayı başardı.1

4 dk. 1 Okundu
İçerik
Telefon Hoparlör Temizlemesi

Telefon Hoparlör Temizlemesi - Gün içerisinde birçok farklı ortamda bulunuruz ve sürekli yer değiştiririz. Tuvalet,1

2 dk. 7 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.