KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Türkiye, Starlink benzeri uydu sistemi kurmayı planlıyor

Turkiye Starlink Benzeri Uydu Sistemi Kurmayi Planliyor169292 0 Elon Musk’ın uydudan internet şirketi Starlink, Türkiye’de hizmet vermek için resmi görüşmeler gerçekleştiriyor. Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç, Starlink’in Türkiye başvurusu ve Türkiye’nin Starlink gibisi alçak yörünge uydu sistemi planı hakkında kıymetli açıklamalarda bulundu.

Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Koç, “Hem Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu (BTK) hem de öteki kurumlarımız Starlink’in Türkiye’de nasıl regüle edilmesi gerektiği ve hangi koşullarla Türkiye’ye giriş yapması gerektiği konusunda çalışmalarını yaptı. Bu çalışmalarımız Starlink grubuna bildirildi.” dedi.

Türkiye kendi alçak yörünge uydu sistemini kurmayı planlıyor

Koç, Türkiye’nin kendi alçak yörünge uydu sistemini yerli olarak kurma projesini duyurdu. Bahisle ilgili olarak şunları söyledi:

“Ülkeler, kendi alçak yörüngeli sistemlerini kurmak tarafında çalışmalarına devam ediyor. Mesela Güney Kore evvel lisansı verdi, sonra devlet olarak kendi alçak yörünge sistemlerini kurmak için çalışmalara başladı. Starlink şu anda tek. Biz nasıl Türksat ile yüksek yörüngede varsak alçak yörüngede de olmamız lazım. Türkiye olarak bu alana yatırım yapıp projeler geliştireceğiz.” dedi.

Turkiye Starlink Benzeri Uydu Sistemi Kurmayi Planliyor169292 1 Uydudan internet için iki farklı uydu sistemi kullanılıyor. Türksat üzere şirketler dünyadan 35 bin kilometre uzakta, geo senkron yörüngeden internet hizmeti sunuyor. Starlink ise alçak yörünge sisteminde, dünyaya 500 kilometre yakınlıkta hizmet veriyor. Starlink çok daha yüksek süratte ve daha düşük gecikmeyle internet hizmeti sunuyor. Starlink, alçak yörüngeden internet hizmeti sunan birinci firma olarak dikkat çekiyor.

Türkiye’de Starlink şirketi kuruldu

Starlink, ülkemizde Starlink Türkiye isimli şirket kurdu. Tesla Türkiye’nin CEO’su Kemal Geçer, tıpkı vakitte Starlink Türkiye şirketinin CEO’luk misyonunu üstlenecek.

Starlink ile Türkiye ortasında regülasyonlar konusunda muahedeye varılması ve teknik çalışmaların yapılması gerektiğini söz eden Koç, şunları söyledi:

“Uyduların birbirine ziyan vermemesi gerekiyor. Uydu bağlantıda birlikte çalışabilmek çok değerli. Onun için belirli testler yapılacak. Sonrasında takvimi kendileri belirlerler. (Starlink) Bu çeşit şirketler dünyanın 92 ülkesinde oldukları için küresel olarak her yerde kapsama olmasını istiyorlar. Doğal bu işler devam ettikten sonra da diğer yatırımlar yapmayı da düşünüyorlar.”

İçerik
Samsung Galaxy Buds FE’nin Avrupa fiyatı ortaya çıktı

Samsung şimdilerde Galaxy S23 FE üzerinde çalışıyor. Lakin piyasaya sürülmesi beklenen tek FE aygıt bu1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Xiaomi 13T ve 13T Pro tanıtıldı! İşte fiyatı ve özellikleri

Akıllı telefon dünyasının en değerli isimlerinden Xiaomi, amiral gemisi modellerine bir yenisini daha ekliyor. Bugün1

5 dk. 4 Okundu
İçerik
Laptop önerisi arayanlar için en iyi dizüstü bilgisayarlar (2023)

Mevcut dizüstü bilgisayarınızı yenilemek istiyor ve en yeterli F/P laptop modellerini mi arıyorsunuz? Ya da1

14 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.