KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Tarihteki en büyük enerji dönüşümü gerçekleşiyor

Tarihteki En Buyuk Enerji Donusumu Gerceklesiyor169832 0

Geçtiğimiz sene güneş gücü kapasitesi başka tüm kaynakların toplamından daha fazla artış gösterdi. Güneş gücündeki büyüme öbür güç tipleriyle kıyaslandığında tarihteki en büyük büyüme sayısı. Bu büyüme suratı sürdürülebilirse 2050 yılından evvel fosil yakıtlardan büsbütün kurtulmak mümkün olacak.

Geçtiğimiz sene güneş gücü heyeti gücü birinci kere 1 terawatt’ı geçmiş durumda. Bu sene de rekor kırarak 300 gigawatt’lık bir kapasitenin eklenmesi bekleniyor. Şayet yıllık %20 düzeyinde bir büyüme sayısı tutturulabilirse 2031 yılında 6 terawatt’lık kapasiteye ulaşılacak. Bu sayı kömür, gaz, nükleer ve hidroelektrik santrallerinin toplamından fazla bir kapasiteye tekabül ediyor.

Tarihteki En Buyuk Enerji Donusumu Gerceklesiyor169832 1

Fosil yakıt santralleri inşaası gitgide azalıyor ve var olanlar da peyder pey kapatılmaya çalışılıyor. Güneşin dünya elektrik üretimindeki hissesi şimdi %5 düzeyinde olsa da süratle yaygınlaşıyor. Kişi başına düşen güneş ve rüzgar kapasitelerine baktığımızda Avrupa ülkelerinin üstünlüğü göze çarpıyor. 

Tarihteki En Buyuk Enerji Donusumu Gerceklesiyor169832 2

Güneş gücünün yaygınlaşması bize ne sağlayacak?

Güneş gücünün ve başka yenilenebilir kaynakların bol ve ucuz olması elektrifikasyona ve bunun sonucunda fosil yakıtlardan kurtulmamıza yardımcı olacak. Unsur madde sıralarsak:

  • İçten yanmalı araçların yerini elektrikli araçların alması
  • Ev ve iş yerlerindeki doğalgazla çalışan kombi ve ısıtıcıların yerini elektrikle çalışan ısı pompalarının alması
  • Sanayideki gaz fırınlarının yerini elektrikli fırınların alması
  • Suyun hidrolizi tekniğiyle yeşil hidrojen üretimi ve bu sayede amonyak, metaller, plastikler ve sentetik havacılık yakıtlarının pak olarak üretilebilmesi

Tabi tüm bu elektrifikasyon sonucunda elektrik üretiminin iki katına çıkması bekleniyor.. Hatta kimya sanayisinde gelişmiş olan ülkelerde üretim üç kat artabilir.

2050 yılında Dünya nüfusunun 10 milyara çıkması bekleniyor. Bu kadar nüfusa yetmesi için yılda 200 bin terawatt saat elektrik üretimine muhtaçlığımız var. Bu muhtaçlığın üçte ikisinin güneşten üçte birinin rüzgar, hidroelektrik ve başka kaynaklardan sağlandığını düşünelim. Bu mümkün mü pekala? Şayet 2050 yılına kadar %20 büyüme oranı yakalanabilirse evet mümkün. 2050 yılına kadar 80 terawatt kapasiteye ulaşılabilirse bu kapasite yılda 130 terawatt saat elektrik üreterek başka yenilenebilir kaynakların da yardımıyla karbon sıfır bir dünyaya bizi ulaştırabilir.

Yeterli hammaddeye sahipiz

Uzun vadede çokça güneş paneli yapacak gerece sahibiz. Güneş sınırsız güç kaynağı olarak milyarlarca yıldır parlıyor. Panellerin imalinde kullanılan silisyum kumun temel yapıtaşı ve çokça bulunuyor. Çelik, alüminyum üzere metaller de bol ölçüde var ve büsbütün geri dönüştürülebiliyorlar. Bunun yanında paneller kobalt üzere toksik ve kritik unsurlar içermiyor.

Tarihteki En Buyuk Enerji Donusumu Gerceklesiyor169832 3

Birçok ülke gereksinim duyduğundan çok daha fazla güneş ve rüzgar kaynağına sahip. Konutların ve fabrikaların çatıları, tarıma elverişli olmayan topraklar hatta tarım topraklarıyla karışık panellerin kurulabildiği agrivoltaik (tarım-ges) uygulamaları, deniz ve göl üzeri yüzer paneller üzere güneş gücünden çabucak her yerde faydalanmak mümkün.

Güneş ve rüzgar en ucuz üretim şekli

Tarihteki En Buyuk Enerji Donusumu Gerceklesiyor169832 4

1950’lerde nükleer gücün vakitle ucuzlayarak geleceğin gücü olacağı öngörülüyordu. Günümüze geldiğimizde bunun mümkün olmadığını görüyoruz. Her ne kadar nükleer gücün karbon emisyonu çok düşük olsa da güvenlik telaşları, geçmişte yaşanan felaketler, atıkların saklanması sorunu, regülasyonların fazla olması münasebetiyle inşaat ve işletimin maliyetli olması sebebiyle değerli bir elektrik üretme formülü haline gelmesi üzere nedenlerle popülerliğini yitirdi. Güneş ve rüzgar gücü ise günümüzde en ucuz elektrik üretim hali ve etrafa olan tesiri de öteki yollara nazaran son derece az. Münasebetiyle güneş ve rüzgar gücünün gelecekte hayatlarımızda çok daha fazla yer alacakları kesin.

İçerik
Vivo S Flip ve V Flip ufukta göründü: İşte beklenen özellikler

Bildiğiniz üzere akıllı telefon pazarında katlanabilir modellerin yükselişi sürüyor. Bu bağlamda yeni markaların dahil olması1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
Ducati sınırlı sayıda elektrikli bisikletini duyurdu

Lüks araç markaları da yavaş yavaş elektrikli bisiklet ve scooter kesimine adım atmaya başladı. Vakit1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Moto Tab G84 render görüntüleri paylaşıldı: İşte tasarımı

Günümüzde Lenovo'nun alt markalarından biri olarak varlık gösteren Motorola, ürün yelpazesini genişletmeye devam ediyor. O denli ki markanın1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.