KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Sarımsak Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İçin Kullanılır?

İçindekiler

Modern tıp gelişmeden önceki dönemlerde mucizevi etkileriyle bilinen sarımsak, çeşitli hastalıkların tedavisinde bitkisel bir yöntem olarak kullanılmıştır. İçerdiği yüksek antibiyotik özelliği sayesinde vücut direncinin artırılmasında önemli rol oynar. Mutfak alanındaki kullanım çeşitliliğinin fazlası olması, sarımsağı her yemeğe özel bir tat katan bir besin haline getirir. Özellikle kara sarımsağın Dünya mutfağının önemli yemeklerinde sıklıkla kullanıldığı görülür. Ayrıca bu besin damıtılarak yağ formuna getirilebilir. Sarımsak yağı olarak bilinen bu besini birçok alanda kullanmak mümkündür. Peki, Sarımsak yağı nasıl elde edilir? Faydaları nelerdir?

Sarımsak Yağı Üretimi

Buhar damıtma tekniğinin kullanıldığı işlemler sonucunda besinin yağı elde edilir. Ezilen sarımsağın damıtılması için yoğunlaşması sağlanır. İşlemden geçtikten sonra kendine has kokusu daha keskin bir hal alır. Rengi sarı ve kahverengi tonlarındadır. 1 kilogram sarımsak kullanılarak yaklaşık 2-3 gram kadar sarımsak yağı üretilebilir. Taze ve kuru sarımsağa göre aroması çok daha ağırdır.

Sarımsak Yağı Faydaları

 • Sivilce benzeri cilt sorunlarında etkili çözümler üretir. Akne ve sivilceleri kısa sürede yok eder ve deriyi iyileştirir.
 • Deri hücrelerini yenileme özelliği mantar gibi hastalıklarda devreye girer. Vücudun çeşitli bölgelerinde türeyen mantarlara karşı tedavi amacıyla kullanılır.
 • Sarımsak yağı faydaları düşünüldüğünde, besinin içerdiği antiviral ve antibakteriyel bileşimler ön plana çıkar. Bakteri, virüs, mantar nedenli hastalıklara karşı koruma sağlar. Eğer hastalık ortaya çıktıysa kısa sürede etki eder.
 • Antioksidan içerdiğinden dolayı sinir sisteminin sağlığını korur. Beyin gelişimine katkıda bulunur.
 • Kas ve eklem ağrılarına karşı ağrının oluştuğu bölgeye sürülür. Acının azaltılmasında önemli rol oynar.
 • Yüksek kolesterolü dengeler. Yüksek tansiyon hastalarının durumunu stabil hale getirir. Kalp ve damar rahatsızlıklarının oluşmasına karşı bir duvar rolü üstlenir.
 • Sindirim sorunu çeken hastaların hazımsızlık problemini ortadan kaldırır. Tuvalete çıkmakta zorlananlar için kullanımı önerilmektedir. Kabızlığa karşı etkili olduğu bilinmektedir.
 • Saç derisindeki kaşıntı, kızarıklık, kuruluk gibi problemlere karşı kullanılır. Kepek sorunundan şikayetçi olan hastalar sarımsak yağı kullanarak, mevcut kepek problemine çözüm bulabilir. Saç dökülmesini engeller, saç köklerini güçlendirerek saçın eskisinden daha gür çıkmasını sağlar. İçerdiği vitaminler sayesinde saçı beslemeye devam eder.
 • Diş ağrısının dayanılmaz bir hal aldığı durumlarda sarımsak yağı tercih edilebilir. Diş ve diş etlerini besleyen yapısı, hastanın acısını belirli düzeyde azaltacaktır.
 • Sarımsak yağı faydaları arasında en önemlilerinden biri de bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Hastalığa yakalanma riskini azaltır. Zararlı tümörlerin oluşması engellerken, kansere yakalanma riskini azaltır. Ayrıca grip, nezle gibi hastalıklara karşı vücudun direncini artırır.
 • Fitness ile uğraşan sporcuların kas ve kemik gelişimlerine katkıda bulunur. Sporcuların sarımsak yağı katkılı takviyeler kullanmasının nedeni budur.
İçerik
Pasaport Türleri ve Özellikleri

Yurt dışına seyahat edilebilmesi için öncelikle bir pasaport sahibi olmak gerekir. Bu belge uluslararası bir1

2 dk. 7 Okundu
İçerik
Bims Makinesi Fiyatları

Bims makineleri, sanayi sektörü başta olmak üzere birçok alanda inanılmaz çözümler sağlamaktadır. Özellikle de hızlı1

3 dk. 6 Okundu
İçerik
Akıllı Telefonlar Çocuklar İçin Ne Kadar Zararlı?

İstisnasız olarak gün içerisinde birkaç saatimiz, akıllı telefonlarımızla geçmektedir. Peki akıllı telefonların çocuklara verdiği zararın1

2 dk. 11 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.