KATEGORİLER
Kripto Al Sat

SpaceX’in devasa Starship roketinin ikinci uçuş testi için geri sayım başladı

Spacex In Devasa Starship Roketinin Ikinci Ucusu Yakinda Olabilir168786 0 SpaceX‘in bir sonraki Starship fırlatışı, bir ajans yetkilisi tarafından yapılan açıklamalara nazaran FAA‘dan (ABD Federal Havacılık İdaresi) fırlatma lisansı alındıktan sonra Ekim ayında gerçekleşebilir. Yetkilinin açıklamaları, SpaceX’in Starship roketinin nisan ayındaki test uçuşunda havada kendini imha etmesinden sorumlu olan tüm denetim öğelerini neredeyse tamamlamasının akabinde geldi.

Gereklilikler sağlandı

Starship dünyanın geliştirilmekte olan en büyük roketi pozisyonunda lakin şimdi daha yolun başında bulunuyor. Birinci test misyonunda Starship, başarılı bir fırlatma gerçekleştirmiş olsa da fırlatıştan kısa mühlet sonra yaşanılan sıkıntıdan ötürü havada imha edilmişti. İkinci test uçuşu için ise SpaceX’in FAA’nın belirlemiş olduğu 63 maddelik listeyi karşılaması gerekiyordu. Elon Musk, bu listedeki 57 öğrenin tamamlandığını, kalanlarının ise sonraki uçuşlarla alakalı olduğunu geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. Hasebiyle teknik açıdan Starship için kalan tek mani FAA’nın onayı.

Starship, nisan test uçuşunun akabinde birtakım çevreler roketin yakın vakitte öteki bir test denemesi yapıp yapamayacağını sorgulamaya başlamıştı. Bu kaygıların birden fazla fırlatma rampasında meydana gelen hasardan kaynaklanıyordu ki bu da Starship hazır olsa bile SpaceX’in uğraşmak zorunda kalacağı ek bir komplikasyondu.

Ekim ayında olabilir

Spacex In Devasa Starship Roketinin Ikinci Ucusu Yakinda Olabilir168786 1 Lakin SpaceX beş ay içinde Starship’i fırlatma rampasına geri göndermekle kalmadı, fırlatma rampasına ek katmanlar ve su tahliye sistemi de ekledi. Öte yandan Starship yalnızca bir roket olarak düşünülmüyor. Haliyle testlerde yalnızca roketin yörüngeye çıkması ve geri inmesi hedeflenmiyor. Birçok prototip sistem de test ediliyor.

Örneğin SpaceX, daha sonraki testlerle yörüngede roket yakıtı ikmali denemesi yapmayı planlıyor. Yörüngesel yakıt ikmali Starship programının kıymetli bir özelliği çünkü NASA’nın Ay’a birinci insanları indirme planları için elzem. Artemis vazifesi için astronotlar Starship’le uçmayacaklar. Bunun yerine NASA SLS roketine binecekler ve akabinde Ay yörüngesindeki ikinci basamak Starship’e binecekler. Ay’a uçmak için ikinci basamağın haliyle yakıta gereksinimi olacak ve SpaceX bunu Dünya yörüngesinde tanker vazifesi görecek olan Starship aracılığıyla sağlayacak.

Yörüngesel yakıt tankeri Starship’in daha fazla yük taşımasına imkan tanıyacak zira ikinci basamak seyahatinin en kuvvetli kısmını daha az tartıyla tamamlayacak. Bu tıpkı vakitte öteki Ay iniş araçlarına kıyasla Starship’in kıymetli ölçüde daha büyük olduğu ve NASA’nın bir Ay üssü kurmasına yardımcı olabileceği manasına geliyor.

Bir sonraki Starship yörünge test uçuşuna gelince, FAA’nın vekil Yöneticisi Polly Trottenberg dün fırlatmanın Ekim ayında gerçekleşebileceğini paylaştı: “Onlarla yeterli çalışıyoruz ve düzgün görüşmeler yapıyoruz. Gruplar birlikte çalışıyor ve sanırım önümüzdeki ay için iyimseriz.” Resmi bir açıklama olmasa da FAA yetkilisinin bu açıklamasından geri sayımın başladığını anlıyoruz.

İçerik
Xiaomi, Black Shark S1 akıllı saatini tanıttı: İşte özellikleri ve fiyatı

Xiaomi ekosisteminin bir kesimi olan Black Shark markası, gloabal pazara yönelik Black Shark S1 akıllı1

1 dk. 43 Okundu
İçerik
Lies of P için genişleme paketi yolda

Geçtiğimiz ay Windows, macOS, Playstation 4, Playstation 5, Xbox One ve Xbox Series için yayınlanan1

1 dk. 9 Okundu
İçerik
iPhone 15 etkisi: Apple Acil SOS daha fazla ülkeye geliyor

Apple'ın hayat kurtaran Acil SOS (Emergency SOS) özelliği, iki ülkede daha kullanıma açılıyor. Hatırlayacak olursak hücresel ve1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.