KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Sözleşmeli Öğretmen Eş Durumu

İçindekiler

Sözleşmeli öğretmen eş durumu, bir çok kişinin sıkıntı yaşadığı konular arasında yerini almaya devam etmektedir. Öğretmenlerin büyük bir kısmı; eşleri ile aynı şehirde bulunmak amacıyla, tayin isteğinde bulunmaktadır. Yalnızca devlet dairesinde çalışan öğretmenler için geçerli kalmam bu durum, sözleşmeli öğretmenler için uygulanacak mı? Konusu ise merak edilmeye devam etmektedir. Sözleşmeli öğretmenlerin büyük bir kısmı; KPSS sınavını kazanamadıklarından ya da geciktiklerinden dolayı; sözleşmeli öğretmenlik fırsatlarına başvurmaya devam etmektedir. Sözleşmeli öğretmen eş durumu Bazı kişiler, kendi şehrinden uzakta öğretmenlik yaparken; bazılarının ise bu sebeple eşlerinden ayrıldığı gözlerden kaçmamıştır. Durum böyle olunca; eşlerin sözleşmeli öğretmenin eş durumunun nasıl geçerli kılınacağını sık sık araştırmaya devam ettiği gözlemlenmiştir. Ancak sözleşmeli öğretmenlerin, bu fırsatlardan yararlanabilmesi için; bir sene boyunca çalışmaya devam etmeleri gerekecektir.

Sözleşmeli Öğretmenler Ne Zaman Atanır?

Sözleşmeli öğretmen eş durumu şartları, uzun zamandır aynıdır. Sözleşmeli öğretmenlerin, tayin açısından bir çok farklı problemle karşılaşmaya devam ediyor olması, kişilerin sık sık bu konuyu sorgulamalarına sebebiyet vermiştir. Sözleşmeli öğretmen eş durumu Sözleşmeli öğretmenlerin, eş durumundan atanabilmek için uyum sağlaması gereken şartlar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Hizmet niteliklerinin incelenmesi bu konuda çok önemli bir husustur.
  • Ataması gerçekleştirilen herhangi bir sözleşmeli öğretmenin, eşinin yanına gitmesi mümkün değildir. Ancak başvuru yapan bir eşin; sözleşmeli öğretmenin yanına gitmesi mümkün olacaktır.
  • Üç yıl gibi bir zaman geçtikten sonra; sözleşmeli öğretmenler ile eşlerin aynı şehre gitmesi mümkün olacaktır. Ancak özür grubu atamalarında başvuruların gerçekleşmesi gerekecektir. Bu durumu ise; MEB üzerinden takip etmeniz mümkündür.
  • Milli eğitim bakanlığı tarafından yapılan atamalarını ise; temmuz ve eylül ayları içerisinde gerçekleştirildiği bilinmektedir.
  • Her iki kişinin de, Milli Eğitim Bakanlığına ayrı ayrı başvurularda bulunması bu anlamdaki şansınızın yükselmesine büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Bu nedenle, eşiniz ile birlikte başvuru yapmanızda fayda vardır.
  • Atamalar yapılırken ise; hizmet üstünlüğünün de çok büyük bir rol oynadığını unutmamanızda fayda vardır. Bu nedenle, öğretmenlik süreniz baz alınacaktır.
  • Başvurunuzu yaptıktan sonra; talep ettiğiniz ilin çıkmaması gibi durumlarda; atamanızın farklı bir ile gerçekleştirilmesi mümkün olacaktır.

Yukarıdaki hususlar, sözleşmeli öğretmenlerin tayini çıkması için gereklidir. Eğer, bahsi geçen konuları karşılamayan bir kişiyseniz; eş durumundan ya da herhangi bir sebepten ötürü mümkün olmayacaktır. Özellikle de bu işlemler için üç yıl gibi bir süreniz olduğunu unutmamanızda fayda vardır.

Sözleşmeli Öğretmenlerin Tayini

Sözleşmeli öğretmenlerin tayin durumu ile ilgili en sık yapılan araştırmalardan bir tanesi ise; eşleri polis olan öğretmenlerin, şehir dışına taşınıp taşınamayacakları olmuştur. Devlet, bu konuda herhangi bir ayrıcalık tanımamaktadır. Sözleşmeli öğretmen eş durumu Eşiniz polis olsa ve azami görevini gerçekleştirmek amacıyla şehir dışında dahi olsa; sözleşmeli öğretmenler için, eş durumu tayini maalesef ki mümkün değildir. Bu işlemleri gerçekleştirebilmeniz için; milli eğitim bakanlığı tarafından size sunulan süreyi doldurmanız gerekecektir. Sözleşmeli öğretmen eş durumu Daha sonra ise; özür grubu sayesinde, başvurularınızı yapmanız kolaylaşacaktır. Ancak özür grubu başvurusundan sonra da tayininizin gerçekleşip gerçekleşemeyeceği ile ilgili kesin bir bilgi olmadığını bilmenizde fayda vardır. Bazı öğretmenler, üç yılın ardından hemen atanacaklarını düşünmektedir. Fakat bu çok bir yanılsamadır. Çünkü, uzun süredir sözleşmeli öğretmenlik yapan kişilerin, hizmet üstünlüğü bulunmaktadır. Bu nedenle, devletin önceliği de uzun zamandır kamu ya da özel kurumlarda sözleşmeli öğretmenlik yapan kişiler olacaktır.

Sözleşmeli Öğretmenlerin Tayini Ne Zaman Çıkıyor?

Sözleşmeli öğretmenlerin tayin süresi, yıllardır merak konusu olmaya devam etmektedir. Sözleşmeli öğretmenlerin, ne zaman tayini olacakları ile ilgili herhangi bir kesin kanun yoktur. Bu durum; kişilerin çalışma sistemi ile ilgili de doğru orantılı olduğu için; belirli bir süre zarfı boyunca beklemeniz gerekecektir. Sözleşmeli öğretmen eş durumu Bir çok öğretmen, kısa süre içerisinde tayin olabilmek için; KPSS sınavlarına da düzenli olarak girmeye devam etmektedir. Sizde sözleşmeli öğretmenlik yaptığınız esnada, bu sınavlara giriş yaparak; devlet bünyesinde çalışma hakkı kazanabilirsiniz. Devlete bağlı olarak öğretmenlik yaparsanız ise; eş durumundan ötürü rahatlıkla şehir dışına çıkma şansı yakalayabilirsiniz.

Bazı kişiler, sözleşmeli öğretmenlik yaptığı süre içerisinde; sahte evlilikler yaparak atanabileceklerini düşünmektedir. Fakat bu tarz işlemler yapmanıza kesinlikle gerek yoktur. Çünkü, sözleşmeli öğretmenler evli dahi olsa atanma hakkına sahip değildir. Sözleşmeli öğretmen eş durumu Özellikle de üç yıl sonra verilen haklar; yeni evliliklerde söz konusu edilmemektedir. Bu nedenle, risk almanıza kesinlikle gerek yoktur. Aksi taktirde farklı problemlerle uğraşmak zorunda kalmanız mümkün olabilir.

Sözleşmeli Öğretmenlik Ne Kadar Sürer?

Sözleşmeli öğretmenlik süresi de kişilerin devamlı bir şekilde araştırmaya başladı konular arasındadır. Sözleşmeli öğretmenlik için belirlenen bir süre yoktur. Bu kişiler, her yıl kurumlar ile olan sözleşmelerini yenileyerek öğretmenlik yapmaya devam ederler. Ancak çalışmak istemedikleri zaman, bir dahaki sene sözleşme yenileme gibi bir zorunlulukları yoktur. Bu nedenle, ne kadar anlaşma yapıyorsanız o kadar çalışmanız gerektiğini unutmamanızda fayda vardır. Fakat bir süreliğine sözleşmeli öğretmenliği bırakırsanız; 3 + 1 fırsatlarından yararlanmanız mümkün olmayacaktır. 3 + 1 fırsatları, sözleşmeli öğretmenlerin bir süre sonra atanabilmesine yardımcı olmaktadır.

 

İçerik
Boşanma Protokolü Örnek

Boşanma Protokolü Örnek - Günümüzde pek çok insan evlilik birliğini sonlandırma yoluna gitmektedir. Bu ayrılık1

2 dk. 7 Okundu
İçerik
Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir? Günümüzde uykusuzluğa iyi gelen birçok doğal çözüm bulunur. Bu doğal çözümleri1

2 dk. 12 Okundu
İçerik
Pasaport Türleri ve Özellikleri

Yurt dışına seyahat edilebilmesi için öncelikle bir pasaport sahibi olmak gerekir. Bu belge uluslararası bir1

2 dk. 8 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.