KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Pasaport Türleri ve Özellikleri

Yurt dışına seyahat edilebilmesi için öncelikle bir pasaport sahibi olmak gerekir. Bu belge uluslararası bir nitelik taşır ve yalnızca yetkili kurumlar tarafından verilir. Pasaport türleri birbirinden farklı özelliklere ve renklere sahiptir. Temel olarak 4 farklı pasaport türü bulunur:

  • Umuma Mahsus Pasaport
  • Hususi Pasaport
  • Görev Pasaportu
  • Diplomatik Pasaport

Umuma Mahsus Pasaport

En sık kullanılan pasaport türüdür. Bordo renge sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her birey bu pasaporta başvuru gerçekleştirebilir. Genellikle yurt dışına turistik amaçla seyahat eden kişiler tarafından kullanılır. Yetişkinler en çok 10 yıllık, çocuklar ise en çok 5 yıllık bordo pasaport alabilir. Pasaport harcı ödendikten sonra bağlı bulunan nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Hususi Pasaport

Devlette görevli kamu personellerinin kullandığı pasaport türüdür. Yeşil renge sahiptir. Başvurularda kamu çalışanının 1. 2. ve 3. dereceden olma şartı aranır. Doktorlar, öğretmenler, akademisyenler, bürokratlar, belediye başkanları yeşil pasaport kullanarak yurt dışı seyahati gerçekleştirebilir. Pasaport sahibinin eşi ve 25 yaşını geçmemiş çocukları da hususi pasaport kullanabilmektedir. Süresi en çok 5 yıl ile sınırlandırılmıştır. Başvuru evrakları hazırlanırken İçişleri Bakanlığı’na yazılan dilekçe örneğinin olması istenmektedir.

Görev Pasaportu

Görev yahut hizmet pasaportu, gri renge sahip olan ve kamu kuruluşları tarafından resmi görevle yurt dışına gönderilen kişilere verilen bir pasaport türüdür. Yurt dışı hizmetinde ilgili süre kapsamında kullanılır. Gri pasaport sahibi kişilerin Schengen vizesi alma hakkı bulunur. Dolayısıyla bölge sınırları içinde serbest dolaşım imkânı vardır. Diğer pasaportlara kıyasla bürokrasiye takılmadan hızlı bir şekilde çıkartılabilir. Hizmet süresi sona erdiğinde görev pasaportunun Nüfus Müdürlüğü’ne teslim edilmesi gerekecektir.

Diplomatik Pasaport

Yurt dışında diplomatik temaslarda bulunacak üst düzey yetkililerin kullandığı pasaport türüne diplomatik pasaport denilmektedir. Siyah renge sahiptir. Milletvekilleri, valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, bakanlar, büyükelçiler, cumhuriyet savcıları, müsteşarlar, orgeneraller gibi devlet kademesinin en üstünde yer alan kişiler siyah pasaport kullanabilmektedir. Üst düzey bir pasaport olduğundan diğer pasaportlara göre çok daha geniş kapsamlıdır. Harç bedeli ödenmeden çok sayıdaki ülkeye vizesiz geçiş hakkı tanınmaktadır. Pasaport sahibinin eşi ve 25 yaş altındaki çocukları da diplomat pasaportundan yararlanabilmektedir.

İçerik
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Özellikle gecelerimizin karanlığını arttıran diş ağrısına ne iyi gelir? bu diş ağrıları nasıl geçer size1

2 dk. 6 Okundu
İçerik
Vodafone Taahhüt Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vodafone Taahhüt Sorgulama Nasıl Yapılır? Taahhüt kelimesinin açıklamasına baktığımızda genel anlamda üstlenme biçiminde açıklanabilmektedir. Bu1

2 dk. 9 Okundu
İçerik
İnterstisyel Akciğer Hastalığı Nedir?

İnterstisyel Akciğer Hastalığı Nedir? - Akciğerler, temiz havadaki oksijeni alarak damarlardan geçmesini ve kirli havanın1

2 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.