KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Sırbistan nerede? Sırbistan Belgrad’da gezilecek yerler

Batı Avrupa ve Balkanların en özel yerlerinden biri olan Sırbistan’a sırf kimlikle seyahat periyodu yakın vakitte başlayacak. Birçok kişi Sırbistan ve başşehir Belgrad’a dair arama motorlarında süratle araştırma yapıyor. Pekala Sırbistan nerede? Sırbistan’da gezilecek yerler nerelerdir? İşte merak ettiğiniz tüm soruların karşılığı haberimizde…

Tarih kokan yapıları, yüzyılları içinde hapseden varlıklı kültürü ve dikkat çeken görünümleriyle Batı Balkanların en özel ülkelerinden biri olan Sırbistan, son periyotların en çok konuşulan destinasyonu haline geldi. Bilhassa Türkiye’nin vizesiz ve pasaportsuz gezilecek ülkeler listesine ismini yazdıran Sırbistan’a gerekli yasal düzenlemeler tamamlandıktan sonra sırf kimliğinizle gidip gelebilirsiniz. Sırbistan’a kimlikle seyahat devrinin başlamasıyla birlikte birçok kişi arama motorlarında Sırbistan’a dair süratle araştırma yapıyor. Gelin, Türklerin yeni favorisi Sırbistan’ın başşehri Belgrad’da gezilecek yerlere birlikte göz atalım.

SIRBİSTAN NEREDE? BELGRAD NEREDE?

Balkanlarda hayli değerli bir pozisyonda yer alan Sırbistan, kuzeyde Macaristan, doğuda Romanya ve Bulgaristan’la, güneyde Makedonya ve Arnavutluk’la, batıda ise Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Karadağ ile hudut komşusudur. Batı Avrupa’nın en özel kentlerinden biri olan Sırbistan’ın başşehri ise Belgrad‘dır. 

Sırbistan

SIRBİSTAN’DA NEREYE GİDİLİR? SIRBİSTAN’DA GEZİLECEK YERLER

Pek çok kültürün buluşma noktası haline gelen Sırbistan’da her anı dopdolu bir seyahat rotası oluşturabilirsiniz. Balkanların kalbinde yer alan bu ülkeye geldiğinizde başşehir Belgrad’da kesinlikle görmeniz gereken yerler ise şu halde:

 • Aziz Sava Katedrali
 • Nicola Tesla Müzesi
 • Kalemegdan 
 • Zemun
 • AZİZ SAVA KATEDRALİ

Beyaz kent olarak isimlendirilen Avrupa’nın en eski kentlerinden biri olan Belgrad, Sava ve Tuna ırmaklarının birleştiği noktada yer almaktadır. Sırbistan’ın başşehri olan Belgrad, bilhassa tarihi yapılarıyla ön plana çıkıyor. Belgrad’a adım attığınız anda ise sizleri Aziz Sava Katedrali karşılıyor.

Bvhkj 1655125900 1777

Aziz Sava Katedrali

Dünyanın en büyük Ortodoks Kilisesi olarak bilinen Aziz Sava Katedrali, görünüş olarak Ayasofya’yı anımsatmaktadır. 1935 yılında üretimine başlanan kilisenin tam olarak bittiği söylenemese de hala tamir çalışmaları devam etmektedir. Şayet yolunuz buraya düşerse kesinlikle eşsiz süslemeleriyle göz alıcı bir atmosferi içerisinde barındıran Aziz Sava Katedralini ziyaret etmelisiniz.

K4Cwl 1655125956 9077

Aziz Sava Katedralinden kareler

 • NİCOLA TESLA MÜZESİ

Öte yandan Sırbistan ve Belgrad denildiğinde akla gelen tek bir isim var: Nicola Tesla! Sırp Kahramanı olarak kabul edilen Nicola Tesla’yı bilmeyenler için ufak bir açıklama yapmak gerekirse; kendisi Sırp asıllı dünyaca ünlü bir bilim insanıdır.

C4Z6M 1655126086 3224

Nicola Tesla Müzesi

Çağın ötesindeki buluşlarıyla dünya tarihine taraf veren Tesla’nın muvaffakiyetlerini gözler önüne sermek isteyen Sırplılar, 1952 yılında Belgrad’da Nicola Tesla Müzesi‘ni kurmuşlardır. 160 bine yakın yepyeni doküman ve 5700 kadar şahsî eşyanın sergilendiği Nicola Tesla Müzesi’nde ünlü bilim beşerinin buluşlarına yakından göz atabilirsiniz.

3Uu2W 1655126125 7167

Nicola Tesla Müzesinden kareler

 • KALEMEGDAN

Belgrad’ın en turistik noktalarından birinde yer alan Kalemegdan, Belgrad Kalesi’nin de içerisinde yer aldığı Tuna ve Sava ırmakları ortasında bulunmaktadır. İsmini Osmanlı İmparatorluğu Periyodunda alan ve Türkçe kökenli olan Kalemegdan, “Kale” ve “Meydan” sözlerinin türemesiyle ortaya çıkmıştır.

Bwrfl 1655126306 2415

Kalemegdan

1571 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Osmanlı topraklarına dahil olan ve eski kent bölgesinde yer alan kale, savaş periyotlarında askeri üs olarak da hizmet etmiştir. Kentin en büyük ve en yeşil parkı olan Kalemegdan Parkı’nın yer aldığı bu yere gelirseniz sevdiklerinizle bol bol yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilir ya da piknik yapmanın keyfine varabilirsiniz. Ayrıyeten park içerisinde yer alan askeri müze, sanat merkezi, çocuk parkı ve restoranlara da göz atmayı unutmayın derim!

Ntpr2 1655126357 7222

Kalemegdan manzarası

 • ZEMUN

Belgrad seyahatinizde hoş bir gün batımının keyfini çıkarmak isterseniz gideceğiniz adres belirli. Pek çok Sırplının yaşamayı tercih ettiği Zemun, kültürel ve tarihi yapılarıyla Belgrad’ın en dikkat çeken yerlerinden biri. Irmak kenarında gün batımının eşlik ettiği eşsiz bir görüntüyü gözler önüne sunan Zemun Bölgesine gelirseniz sakin ve huzurlu anlara kucak açabilirsiniz. 

7Onby 1655126405 2055

Zemun

Buraya geldiğinizde ister ırmak kıyısında sevdiklerinizle yürüyüş yapabilir ister rehberli tekne ya da bisiklet çeşitlerine katılabilirsiniz. E tabi uzun bir seyahatin akabinde acıktığınızı hissederseniz ırmak kenarındaki restoranlardan birinde lezzet şöleni yaşayabilirsiniz.

Ooqaj 1655126460 7459

Zemun seyahat rehberi

SIRBİSTAN BELGRAD’DA NE YENİR?

“Belgrad’da ne yiyebilirim?” sorusuna karşılık vermekte zorlanıyorsanız hiç endişelenmeyin zira bu bahiste size olağanüstü tekliflerimiz olacak. Sırplıların en sevdiği yemekler ekseriyetle et yüklü oluyor. Ülkede en ünlü et yemeklerinin başında ise Kajmak var. Bildiğiniz etten daha farklı olan bu yemeği özel kılan en değerli ayrıntı kaymağa emsal bir krema eşliğinde sunulması oluyor. 

Sırbistan yemekleri

“Ben et değil de balık tercih ederim” derseniz aradığınız şey Riblja Çorbası olabilir. Balık eserleriyle yapılan bu çorba yöresel bir tat olmakla bir arada epey doyurucu da. Yemek sonrası hoş bir tatlıyla bu geziyi tatlandırmak isterseniz de marmelat, reçel, çikolata ve Krofne jöle ile doldurulan “Krofne” adındaki çöreklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Px1Im 1655126564 9556

Krofne

SIRBİSTAN BELGRAD’A NASIL GİDİLİR?

İstanbul’dan 1.615,9 kilometre uzaklıkta yer alan Sırbistan’a gidebilmeniz için hava yollarını kullanmalısınız. İstanbul Havalimanı ya da Sabiha Gökçen Havalimanı‘ndan Sırbistan’nın başşehri Belgrad’da yer alan Nicola Tesla Havalimanı‘na asgarî 5.022,999 TL‘ye satın alacağınız uçak bileti ile ortalama 1 saat 20 dakika içerisinde seyahatinizi tamamlayabilirsiniz.

Ippj9 1655126592 9421

Sırbistana nasıl gidilir

KEYİF DOLU BİR TATİL OLMASINI DİLERİZ!

İçerik
Karpuz nasıl seçilir? İyi karpuz nasıl anlaşılır? Kelek karpuz nasıl anlaşılır

Yaz mevsiminin olmazsa olmaz meyvelerinden biri olan karpuz ülkemizde çok sevilmektedir. Sulu meyveler ortasında yer1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
Sevmek Zamanı’nın konusu nedir? Sevmek Zamanı oyuncuları kimlerdir? Sevmek Zamanı başlıyor!

Türk Sinema tarihine damga vuran üretimlerden biri olan Sevmek Vakti günümüze uyarlanarak ekranlara dizi formatında1

1 dk. 7 Okundu
İçerik
Fırat Albayram kimdir? Fırat Albayram oynadığı diziler hangileri?

Eşi Ceyda Kasabalı ile birlikte içerik ürettiği 'Noluyo Ya' isimli YouTube kanalı ile son periyotta1

2 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.