KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

İçindekiler

Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur? Erken hamilelik evrelerinde bebeğin kız ya da erkek olması açısından incelemeler cihazların gelişmişliği ile de alakalı olabilmektedir. Özellikle erken bebekler bazı durumlarda erken tanınabilmektedir. Fakat erken hamilelik dönemlerinde genital bölgelerde kordonun izlenmesinin yanıltabileceği düşünülerek kız bebeklerin erkeklere oranla daha geç belirlendiğini vurgulamaktadır. Hamilelik döneminin ilk 12 haftasında bebeğin kız ya da erkek olduğunu öğrenmek mümkün değildir. Hamileliğin 12 hafta sonrası vajinal ultrason tahminleri ile bebeğin kız ya da erkek olduğu öğrenilebilse de kesin olmamaktadır. Bebeğin kız ya da erkek olduğu 16 hafta sonra belirlenmektedir. Ayrıca 20 gebelik evresi sonrası bebeğin erkek ya da kız olduğu kesin olarak bilinmektedir. Bebeğin cinsiyetinin öğrenilebilmesi açısından en yaygın kullanılan alternatifler ile vajinal ya da karın üzerinden yapılan ultrasonlar kullanılmaktadır. Cinsiyet belirlemede kullanılan alternatifler arasında en çok net sonucu veren ise amniyon sıvı incelemesi olmaktadır. Kromozom incelemesi ise aynı şekilde kesin sonuç vermektedir. Anne karnındaki bebeğin cinsiyeti tüm anne ve babalar tarafından ne zaman öğrenileceği merak edilmektedir. Bu durumda Bebek cinsiyeti ne zaman belli olur gibi çelişkiler yaşanabilmektedir. Erken gebelik haftalarında bu durum kendisini net olarak belli etmemektedir. Özellikle toplum içerisinde gebelik evlerinde oluşuma dair en çok merak edilen konular arasında yer alan bebeğin cinsiyeti bu sayede merakları gidermektedir.

Hamilelikte İlişki Kaçıncı Evreye Kadar Sürebilir?

Bebek cinsiyetinin oluşumu Hamilelikte ilişki kaçıncı evreye kadar sürebilir gibi çelişkiler yaşanabilmektedir. 9 ay kadar devam eden anne ve baba adaylarının sürprizlerle dolu bebeklerini kucaklarına alabilmek için beklemiş olduğu süreçtir. Bu süre içerisinde anne ve bebeğin sağlığının ön planda olmasından dolayı normal hayata yer edinmiş birçok alışkanlıklardan vazgeçmek ve rutinleri değiştirmek zorunda kalınmaktadır. Beslenme şekli kıyafet seçimleri, hareket kabiliyetleri ve cinsel hayatta değiştirilmek durumunda kalanlardan bazılarıdır. Eşler hamilelik evrelerinde cinselliğin uygun olup olmadığı konusunda tereddütlere düşmekte ve bebeğin sağlığı konusunda cinselliğin zararlı olduğunu düşünebilmektedir. Hamileliğin birinci ayında ve ilk üç ayı hamilelik evresinde önemli bir zaman dilimi oluşturmaktadır. Bebeğin anne rahmine tutunması gebeliğin gelişimi en sık bu aylarda görülebilen düşük tehlikesi bu süreçte meydana gelebilmektedir. Doktorlar ilk aylarda temkinli davranılmasını tavsiye ederken de hamile oldukları gerçeğini kabullenerek bu duruma alışmaya çalışılmalıdır. Bebeğin sağlıklı gelişimi adına ilk aylarda cinsellikten kaçınmalıdırlar. İlk aylarda özel durumlar oluşmuşsa eğer düşük ve tehlike bulunuyorsa doktorun cinsel birlikteliği uygun görmediyse cinsellik bir süre yasaklanabilmektedir. Aynı zamanda cinsel birleşme esnasında ağrı, sancı, kanama yaşanıyorsa ilişkiye girilmesi doğru olmamaktadır. Bebek benlenmesi zaman içerisinde çiftlerin merak ettiği bu süreç içerisinde birlikteliğin gerçekleşme süresi olmaktadır. Doktorlar sağlık açısından herhangi bir riskli durumu olmayan anne adayları için gebeliğin ilk aylarından son evrelerine kadar cinsel hayatlarına devam edebileceklerini belirtmektedir.

Amniyon Sıvısı Nedir?

Anne karnındaki hayati sıvı olan Amniyon sıvısı nedir gibi çelişkiler küçük bir analiz sonrası tamamen kafalardan silinmektedir. Bebeğin gebelik evresi boyunca anne karnında korunarak yaşamasını sağlayan berrak ve temiz sıvı olmaktadır. Bebeğin anne karnında rahat hareket edebilmesi adına amniyon sıvısı dışarıdan gelecek olan darbe ve diğer tehlikelere karşı bebeği korumaktadır. 37 derecede sabit kalan amniyon sıvısının diğer özelliği de sabit ısıda kalarak yaz sıcağı ve kış soğuğundan korumaktadır. Amniyosentez işlemi sırasında çok ince bir iğne ile bebek anne karnında yüzer ve amniyon kesesine girilir ve sıvı çekilir. İşlemden önce ultrason incelemesi yapılarak bebeğin durumu ve hareketleri değerlendirilir. Sonra ki evrede ise amniyosentez için bir alana karar verilerek işlemlere başlanmaktadır. İşlem esnasında iğnenin bebeğin plasentasından geçmeyeceği bebekten uzakta alan bulmak gerekmektedir. Bebeğin kalp atışı hızı bir dakika içerisinde en az 140 ise ve erken gebelik evrelerinde sabahları mide bulantıları yaşanabilmektedir. Aynı zamanda kalça ile basen kısmında kilolar alınıyorsa sol göğüs ya da sağ göğüsden  daha büyük ise kız bebeğinizin olma ihtimalini arttırmaktadır. Aynı zamanda karnın sivri olması, erkek hamilelik dönemlerinde sabah bulantıları yoksa ve tuzlu ya da ekşi gıdaları daha çok yemek istiyorsanız bunlar dışında ellerde kuruluk oluşuyorsa erkek bebek sahibi olunmasının ihtimalleri daha yüksektir.

Bebeğin Cinsiyeti Hakkında

Büyük heyecanla beklenen gebelik haberinin alınması sonrasında akla ilk takılan soru bebeğin kız ya da erkek olacağı konusunda duyulan çelişkilerdir. Gebelik evresinde  olan anneler besin ve yiyecek seçimlerine bakarak bir inceleme ile kesin karar vererek anne adayının göz bebeklerinin değiştiği konusunda basen ve kalça büyüklüğü ile ilgili çelişkiler bu evrelerde oldukça  artmaktadır. Fakat bebeğin cinsiyeti tıbbi olarak sadece bir doktor tarafından netlik kazanmaktadır. Bu konuda ise jinekolojik olarak yapılacak olan birçok test görüntüleme alternatifi bulunmaktadır. Bebeğin belirli bir büyüklüğe ve ölçüye aynı zamanda gelişim değerine ulaşması sonucunda sadece Bebeğin cinsiyeti hakkında netliğe ulaşılabilmektedir. Anne adayının karnında bebek ölçüye gelmeden hiçbir ultrason cihazı sağlıklı olarak cinsiyet konusunda netliğe kavuşturmamaktadır. Düzenli olarak muayene olunan hekim ultrason görüntüleme kısmına geçebilmesi için her açıdan doğru olan zamanı kişilere bildirmektedir. Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi açısından her zaman ve her cihazda kesinlikle bir yanılma payı bulunduğu unutulmamalıdır. Uzmanlar tarafından da hata payı olduğu unutulmayarak hareket edilmelidir. Bebeğin cinsiyeti daha anne rahmi içerisinde döllenerek düştüğü ilk an itibari ile genetik olarak belirlenebilmektedir. Anne karnındaki bir bebeği belirli büyüklüğe mutlaka ulaşması rahatlıkla bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde yardımcı olmaktadır. Annenin karını üzerine sürülen jel ile yapın ya da vajinal olarak iki farklı jinekolojik görüntüleme alternatifi bulunmaktadır.

Bebeği Görüntülemek İçin Alternatifler

Anne adayının karnı üzerinde ön muayene ile kesinleştirilecek bir noktadan bebeğe zarar vermeyecek özel iğne ile girilmektedir. Bebeğin içinde bulunduğu gebelik kesesinden su alınır. Bu işlem cinsiyet belirlemek için değil ileri yaş gebeliklerde bebeklerde ortaya çıkması mümkün olan sorunları belirlemek için yapılır. Anne karnından ya da annenin rahim ağzından özel bir iğne ile doku parçası alınması ile yapılan sonuç ile bebeğin cinsiyeti öğrenilebilmektedir. Kromozom incelemelerinde anne karnında bulunan bebeğin kordosentez ile öğrenilmesi de mümkündür. Bu özel ve Bebeği görüntülemek için alternatifler detaylı analizler sonucunda alınan örneklerden XX yada dişi da XY erkek kromozom yapısı incelenebilmektedir. Üç alternatif ile gebelikte risk bulunuyorsa uzman hekim tarafından öneriler ile yapılmaktadır. İleri derecede tetkik gerektiren durumlarda ise risk bulunmadığı takdirde ileri tetkiklerin yapılmasına gerek duyulmamaktadır. Yalnızca bebeğin cinsiyetini öğrenmek açısından bu tür tetkikler kullanılmamalıdır. Çünkü bu tetkikler riskte taşımaktadır. Anne karnında bebeğin cinsiyeti 16 haftasında ultrason ile eğer bebeğin pozisyonu, duruşu uygun ise belirlenebilmektedir. Cinsiyet belirlenirken anne karnında bebeğin bacağının arasına bakılarak erkek ya da kız olduğunu öğrenmek mümkündür. Aynı zamanda plasentanın bebeğin baca arasına girmiş olması ya da testislerin geri gitmesi mümkün olmaktadır. Aynı zamanda 16 haftadan önce yapılan ultrasonografi muayenelerde cinsiyetin belirlenmesi oldukça zor olmaktadır.

İçerik
Akbank Sim Kart Bloke Kaldırma

Akbank Sim Kart Bloke Kaldırma - Akbank sim kart değişikliği müşterilerin çok karşılaştığı durumlardan bir1

3 dk. 9 Okundu
İçerik
Hamilelikte Alkol Kullanımının Zararları Nelerdir?

Hamilelikte Alkol Kullanımının Zararları Nelerdir? - Hamilelik başlangıcından beri bazı alışkanlıklardan vazgeçilmesi gereken bir durumdur.1

2 dk. 9 Okundu
İçerik
Blu TV Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

Blu TV Abonelik İptali Nasıl Yapılır? - Blu TV birçok dizi ve filmin bir arada1

2 dk. 52 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.